Adobe, PDF Dosyaları İçin Yeni AI Yardımcısını Tanıttı

Sıradaki içerik:

Adobe, PDF Dosyaları İçin Yeni AI Yardımcısını Tanıttı

e
sv

Microsoft’un yakında çıkaracağı özel çip Intel tarafından üretilecek

22 Şubat 2024 10:24

Intel’in henüz yeni olan Foundry bölümü büyük bir isimden kayda değer bir sipariş aldı. Bloomberg ve The Wall Street Journal’a göre Microsoft CEO’su Satya Nadella, Microsoft’un yakında çip tasarımı için Intel’in 18A (1.8nm) modelinin üretim sürecinden yararlanacağını duyurdu. Ancak Intel’in yol haritası göz önüne alındığında, Microsoft için üretilecek çipin geliş tarihi 2025 yılını bulabilir.

Intel’in 4. çeyrek kazanç açıklamasında CEO Pat Gelsinger, “18A’nın 24’ün ikinci yarısında üretime hazır hale gelmesinin beklendiğini” doğruladı. Intel’in kendi 18A tabanlı işlemcilerinin (sunucular için “Clearwater Forest” ve istemciler için “Panther Lake”) 2025’e kadar gelmeyeceği göz önüne alındığında, Microsoft için üretilecek çipin de geliş tarihi aynı zaman aralığında olabilir.

Intel Foundry, CEO görevini Şubat 2021 de devraldıktan hemen sonra bu bölümü başlatan Gelsinger’ın fikri: Intel’i TSMC ve Samsung gibi şirketlerle rekabet edebilmek için yaptığı iddialı planın bir parçasıydı. Microsoft’tan önce, Intel Foundry’nin müşteri listesinde MediaTek, Qualcomm ve Amazon gibi şirketler bulunuyordu. Şirket üretim geliri açısından 2030’da “en büyük ikinci harici foundry” olmayı hedefliyor ve bunun bu yıl erkenden gerçekleştirebileceklerini düşünüyorlar.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!