Meta’nın Project Cambria VR Başlığına İlk Bakış

Sıradaki içerik:

Meta’nın Project Cambria VR Başlığına İlk Bakış

e
sv

iPhone SE (2022) vs Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G

14 Mayıs 2022 16:00

Apple ve Xiaomi karşı karşıya.

iPhone SE (2022) ve Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G: tasarım

iPhone SE (2022), akıllı telefon açısından oldukça eski olan 5 yaşındaki iPhone 8’e çok benziyor.
Oldukça büyük bir alın ve çene, fiziksel bir Ana Sayfa düğmesi ve 4.7 inçlik küçük bir ekrana sahip bir telefon. 138.4 x 67.3 x 7.3 mm ve 144 g boyutlarıyla piyasadaki en küçük telefonlardan biridir.
Piyasadaki diğer tüm telefonlardan ne kadar farklı hissettirdiğini oldukça beğeniyoruz. Bu modası geçmiş bir yaklaşım ve Apple’ın ürün yelpazesini daha taze bir tasarım diline kaydırmasını diliyoruz.
Bunu, çok daha modern ama aynı zamanda daha anonim görünümlü bir telefon olan Redmi Note 11 Pro 5G ile karşılaştırın. Bu fiyattaki bir Android telefonda yaygın bir özellik olmayan camın arkasını kazıyoruz. Ancak çerçeve iPhone SE’de olduğu gibi alüminyum yerine kare şeklinde plastikten yapılmış.
164.2 x 76,1 x 8,1 mm ve 202 g boyutlarında büyük bir telefon. Her halükarda iPhone SE’den (2022) kesinlikle çok daha büyük. Ayrıca, uygun bölümde ele alacağımız nedenlerden dolayı, rakibinden çok daha belirgin bir kamera modülüne sahiptir.
İPhone, özel Ana Sayfa düğmesinde bir parmak izi sensörü barındırırken; Redmi, sağ kenardaki güç düğmesine kendi sensörünü saklar. Güzel ve hızlı ama kimse bu tür şeylerde Apple’ı yenemez.
Her iki telefon da size bu fiyatta görünmesi harika olan stereo hoparlörler veriyor.
İPhone SE için son bir avantaj, bir IP67 derecesine sahip olması ve Redmi Note 11’in düşük bir IP53’te kalmasıdır. SE, suya ve tozlu ceplere daha iyi dayanır.
Özetle, Redmi daha büyük ve daha modern. Ancak iPhone daha iyi inşa edilmiş ve daha kaliteli malzemeler kullanıyor.
iPhone SE (2022) ve Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G: ekran
Bu kadar küçük gövdesi ve devasa çerçeveleriyle iPhone SE (2022) ekranı büyük olamaz. Bu yüzden 4,7 inç boyutuyla oldukça küçük.
Dahası, yalnızca bir IPS LCD paneldir. Yani OLED rakibinin göz kamaştırıcı renk ve kontrastından yoksundur. 750 x 1334 çözünürlüğüyle de çok keskin olmuyor ve 625 nit’te özellikle parlak olmuyor. Yenileme hızı 60Hz gibi düşük bir değerde zirve yapıyor.
Redmi Note 11 5G bu turu her açıdan süpürür. 1080 x 2400 (FHD+) çözünürlüğe ve maksimum 120Hz yenileme hızına sahip 6.67 inç Süper AMOLED’dir. Parlaklığı normal koşullarda 700 nit’e kadar çıkıyor ve 1200 nit’te zirve yapıyor.
Daha büyük, daha keskin, daha parlak, daha pürüzsüz ve daha canlı. Apple’ın tarihli ekranından çok daha iyi.
iPhone SE (2022) ve Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G: kamera
Xiaomi’nin bütçe telefonu, iPhone’un tek kamera sistemine karşı üçlü kamera sistemine sahip.
Ancak gerçek görüntü kalitesi ve güvenilirlik açısından iPhone SE (2022) çok ileride. Apple’ın benzersiz görüntü işleme becerileri sayesinde, A15 Bionic çip ile birlikte iPhone SE, incelemecimizin “göze hoş gelen, doğru renkte ve genellikle güzel” bulduğu çekimler yapıyor.
Genel olarak, bu orta sınıf telefonun fotoğraf kalitesi, neredeyse iki kat daha fazla satan rakip telefonlarınkiyle hala rekabet edebilir.
Smart HDR 4 ve Deep Fusion teknikleri, bu çekimlerin bu kadar mütevazı bir donanımdan beklediğinizden çok daha iyi görünmesini sağlar. Ayrıca Apple, 4K 60 fps’ye kadar video yakalamanın tartışmasız kralı olmaya devam ediyor.
Gösterişli donanımı göz önüne alındığında Redmi Note 11 Pro 5G yetersiz kalıyor.
Harika sonuçlar elde edebilse de istediğimiz kadar tutarlı değildi. Ayarlarla daha fazla uğraşmanız gerekecek. iPhone SE ise mutlu bir şekilde fotoğraf çekmeyi sağlıyor.
Yine de en azından özel 8MP ultra geniş kamerası sayesinde Redmi ile ultra geniş çekimler yapabilirsiniz.
iPhone SE (2022) ve Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G: özellikler ve performans
Güç cephesinde de rekabet yok. Apple’ın telefonu yine net bir galibiyet alıyor. iPhone SE (2022), iPhone 13 ailesine güç verenle aynı olan Apple’ın A15 Bionic çipinde çalışıyor.
Redmi’nin özellikleri, önceki bölümde bahsedildiği gibi telefonun zorlu video yakalama yeteneklerini de açıklıyor.
iPhone SE, Fortnite ve Genshin Impact’in beğenilerini tam hızda çalıştırabilirken, Redmi Note 11 Pro 5G, daha çok orta-düşük türden bir cihaz olarak kalıyor.
Bu aynı zamanda iPhone SE’yi (2022) geleceğe çok daha dayanıklı hale getiriyor. Yıllarca hızlı hissetmeye devam edecek, oysa Redmi Note 11 5G zaten bazı yerlerde sınırlarını aşıyormuş gibi hissediyor.
İşlemci bir yana, iPhone SE (2022) size 4 GB RAM ve 64, 128 veya 256 GB depolama seçeneği sunar. Redmi Note 11 Pro 5G, 4 veya 6 GB RAM ve 64 GB veya 128 GB depolama alanı sunar. Her iki telefon da 5G bağlantısını destekler.
iPhone SE (2022) ve Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G: pil ömrü
iPhone SE (2022)’nin küçük gövdesi, uygun şekilde kompakt 2.018 mAh pil içerir. Bu, önceki nesilden daha büyük. Ancak modern standartlara göre hala küçük.
5G bağlantısını kullanırken çoğu zaman tek bir şarjla tam bir gün geçirememesi şaşırtıcı değil.
Buna karşılık Redmi Note 11 Pro 5G, tam bir gün boyunca yoğun kullanımda şarjı tükenmeden süren 5.000 mAh daha büyük bir pil içerir. Bu, ekran 120Hz olarak ayarlandığında da gerçekleşti.
Redmi, şarj olma zamanı geldiğinde de kazanır. Xiaomi, sizi 15 dakikada %1’den %48’e çıkaracak hızlı bir 67W şarj cihazıyla donattı.
Apple, iPhone SE ile size herhangi bir şarj cihazı vermedi. Ve her durumda yalnızca 20W’a kadar destekler. Apple için artı taraf ise SE, Redmi’nin aksine 7.5W kablosuz şarjı destekliyor.
  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!