Apple Vision Pro, Intel Apple Mac’lerle uyumlu

Sıradaki içerik:

Apple Vision Pro, Intel Apple Mac’lerle uyumlu

e
sv

Google Pixel Fold 2, cihaz içi yapay zeka için büyük bir performans artışı sağlayabilir

07 Şubat 2024 15:24

Google Pixel Fold 2, Tensor G3 çipini yeni nesil bir Tensor lehine atlayabilir ve bir Pixel telefon için ilk olacak 16GB RAM ile gelebilir.

Tüm bunlar Android Authority’ye konuşan ve Google’ın bir sonraki katlanabilir Tensor G4 çip ile geleceğini ve muhtemelen Google’ın orijinal Pixel Fold’un lanse edildiği yıl ortası I/O etkinliği yerine çokça söylentisi yapılan Google Pixel 9 ile birlikte piyasaya sürüleceğini iddia eden anonim bir kaynaktan geliyor.

Kaynağa göre, Pixel Fold’un önceki prototipleri bir Tensor G3 çipi ile donatılmıştı, ancak Google o zamandan beri geliştirmede bir değişiklik yaptı ve henüz piyasaya sürülmemiş bir Tensor çipini tercih etti.

Bilmeyenler için Tensor çipleri, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3’ün ham CPU ve GPU performansına kıyasla yapay zeka iş yüklerine öncelik veren Google’ın kendi tasarladığı silikon dilimleridir. Bu Tensor çipleri, canlı çeviri gibi hızlı yapay zeka işlevlerinin yanı sıra Google Pixel 8 serisinde bulunan Magic Editor gibi daha yeni üretken yapay zeka araçlarına da güç sağlıyor.

Yeni nesil Pixel Fold’da yeni bir Tensor çipi kullanmak, telefonu katlanabilir bir ekrana sahip olmanın ötesinde, katlanamayan öncüllerinden farklı kılmanın bir yolu olacaktır. Özellikle yerleşik makine öğrenimi ve nöral işlemedeki olası güç artışı, yeni üretken yapay zeka araçlarına ek olarak daha hızlı ve daha duyarlı yapay zeka özellikleri sağlayabilir. Ve katlanabilir bir telefonda, daha fazla içerik üretmeye veya kişinin iş akışlarını daha iyi yönetmesine yardımcı olabilecek üretken yapay zeka özellikleri çok mantıklı.

Elbette, Android Authority’nin anonim kaynağı tamamen yanılıyor olabilir ve Pixel Fold 2’nin bu yıl selefiyle aynı zaman diliminde piyasaya sürüldüğünü görebiliriz; Pixel Fold Mayıs 2023’te ortaya çıkmış ve ardından 27 Haziran’da piyasaya sürülmüştü. Eğer durum böyleyse Pixel Fold 2 muhtemelen Tensor G3 ile birlikte gelecektir.

Daha fazla güç katlama

Katlanabilir telefonları sıklıkla kullanan biri olarak, Pixel Fold 2’nin gerçekten de bir Tensor G4 çipi ve yukarıda bahsedilen 16 GB RAM ile gelmesini umuyorum. Telefonların teknik özellikleri ve performansı genellikle biraz tartışmalı olsa da birkaç yıllık telefonlar bile hemen hemen her şeyin üstesinden gelebilecek kadar güçlüdür – katlanabilir bir telefonda daha fazla güç daha mantıklıdır.

Bunun nedeni, katlanabilir telefonların çok güçlü üretkenlik cihazları olabileceğine, hatta Samsung DeX veya çeşitli ekran yansıtma özellikleriyle mini masaüstü bilgisayarlar gibi çalışabileceğine inanmamdır. Yani daha fazla güce sahip olmak, muhtemelen daha fazlasını yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Aynı şekilde, katlanabilir telefonların daha güçlü üretken yapay zeka özellikleri için bir fırsat sunduğunu düşünüyorum. Yalnızca görüntüleri işlemek için ekstra ekran alanı sağlamakla kalmazlar, aynı zamanda yapay zeka çoklu görevleri daha iyi idare etmek, uygulamaları sunmak ve kullanıcının ihtiyaçlarına göre pencereleri ve görünümleri akıllıca yeniden boyutlandırmak için kullanılabilir – bu kesinlikle bölünmüş ekran uygulamalarını manuel olarak kurmaya çalışırken karşılaştığım zahmeti azaltacaktır.

Pixel Fold 2’nin sadece söylenti dünyasında var olmasıyla birlikte, 2024’e kadar daha fazla ipucu ve sızıntının ortaya çıkıp çıkmayacağını bekleyip görmemiz gerekecek. Ancak en iyi katlanabilir telefonlar için seçtiklerimizden birinin halefi için işler umutlu görünüyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!