‘Redfall’, 2 Mayıs’ta Xbox Ve PC’ye Açık Dünya Vampir Avını Getiriyor

Sıradaki içerik:

‘Redfall’, 2 Mayıs’ta Xbox Ve PC’ye Açık Dünya Vampir Avını Getiriyor

e
sv

Giyilebilir Ultrason Yaması, Hareket Halindeyken Gerçek Zamanlı Kalp Taramaları Sunabilir

26 Ocak 2023 13:00

Teknoloji, sporculara ve kalp hastalığı hastalarına yardımcı olabilir.

Ultrason, kalbinizin ayrıntılı görüntülerini sağlayabilir, ancak hacmi, özellikle hastane dışında sürekli tarama için pratik değildir. Bununla birlikte, gelecekte çok daha taşınabilir olabilir. Araştırmacılar, siz hareket halindeyken bile gerçek zamanlı kalp görüntüsü sağlayan giyilebilir bir ultrason yaması geliştirdiler. Ayrıca ventrikül hacmini otomatik olarak hesaplamak ve performans istatistikleri oluşturmak için derin öğrenmeyi kullanır. Örneğin herhangi bir anda kalp atış hızınızı bilirsiniz.

Cihaz, derin doku görüntülemesi gerçekleştirmek için piezoelektrik (yani basınçla çalışan) dönüştürücüler kullanır. Bu arada gerilebilir sıvı metal elektrotlar, ultrason görüntüleyicinin kompakt kalırken cildinize yakın kalmasını sağlar. Giyilebilir ultrason dizilerindeki geçmiş girişimler, tasarımın karmaşıklığını sınırlayan ince metal filmlere dayanıyordu.

Teknoloji üretime yakın değil. Bilim adamları, hala esnek bir kablo aracılığıyla harici bir işleme sistemine bağlanması gereken sistemi minyatürleştirmeye devam etmek istiyor. Ekip ayrıca, daha iyi algoritmalar yoluyla uzamsal çözünürlüğü iyileştirmeyi ve genel popülasyonu daha iyi yansıtabilecek daha büyük bir AI eğitim veri seti kullanmayı umuyor.

Avantajlardan bazıları zaten açık, dikkat edin. Yaratıcılar, giyilebilir ultrasonun, ayakta tedavi gören hastalar da dahil olmak üzere kalp hastalığı olan veya kritik bakımdaki hastalar için sürekli ölçümler sağlayabileceğine inanıyor. Uzaktan ultrason taramaları daha önce tasavvur edilmişti, ancak sıklıkla asalara veya diğer hantal araçlara dayanıyordu. Teknoloji, kalplerini güçlendirmeyi ve yeteneklerini optimize etmeyi uman sporcular için de yardımcı olabilir.

Konsept tek bir organla da sınırlı değil. Tasarımcılar, giyilebilir ultrason sistemlerinin omurga, karaciğer ve damarlarla kullanım için genelleştirilebileceğini söylüyor. Bu açıdan bakıldığında, teknoloji, klinikleri veya hastaneleri ziyaret ederek durumlarıyla ilgili verileri paylaşması gereken birçok hasta ve sporcuya özgürlük sağlayabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!