Otomatik Parola Kaydedici, Microsoft Edge’e Geliyor

Sıradaki içerik:

Otomatik Parola Kaydedici, Microsoft Edge’e Geliyor

e
sv

Apple, 2025’te Mac’lere Ve iPhone’lara Ultra Hızlı 2nm Çip Getirebilir

24 Nisan 2022 16:00

İlk 2nm prototipi geçen yıl geliştirildi.

 

Apple, 2025 gibi erken bir tarihte amiral gemisi iPhone ve Mac ürünlerinde 2nm çipleri piyasaya sürmeye hazır görünüyor. Bu da onu bunu yapmayı planlayan ilk şirketlerden biri yapıyor.

İlk 2nm yonga prototipi daha geçen yıl IBM tarafından üretildi. Bu nedenle süreç seri üretim için neredeyse hazır değil. DigiTimes Asia’ya göre yarı iletken devi TSMC, 2nm düğümünün 2025 yılına kadar genel üretime hazır olmayacağını belirtti.

Apple ve Intel, bu yeni süreç için sıraya giren ilk müşteriler olacak. Apple kendi adına, şu anda iPhone ve Mac’inde kullanılan 5nm yongaları yeni 2nm işlemciyle değiştirmeyi dört gözle bekliyor.

 

 

TSMC oraya varmadan önce, 2022’nin ikinci yarısı için 3nm FInFET sürecini hızlandırıyor. Apple, yeni 3nm yongaların büyük bir müşterisi.

TSMC’nin 3nm üretim sürecinin programın gerisinde olup olmadığı konusunda çelişkili söylentiler var. Bu nedenle olası gecikmelerin şirketin 2nm yongaları için zaman çizelgesini nasıl etkileyeceği belirsiz. Ne de olsa 2025 oldukça uzak, yani her şey olabilir.

2nm ötesine geçilebilir mi ?

2nm işlemciler tüketici pazarına yaklaştıkça bundan sonra ne olacak sorusu da yaklaşıyor. 2nm’de, gerçekten bir dizi atomdan biraz daha büyük olan transistörlerden bahsedilir ve onları çok daha küçük hale getirmek fiziksel olarak imkansız hale geliyor.

Bu, on yıldan fazla bir süredir bildiğimiz bir sorun.

Bunun ötesinde, tek bir silikon atomundan yaklaşık 100 kat daha küçük bir pikometre veya bir nanometrenin binde birine bakıyoruz. Yarı iletken cephesinde endüstrinin yeni inovasyon ve ilerleme için nereye gittiği belirsiz.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!