Bu bilgisayar Nvidia GPU ile 128 çekirdekli ARM CPU’yu bir araya getiriyor

Sıradaki içerik:

Bu bilgisayar Nvidia GPU ile 128 çekirdekli ARM CPU’yu bir araya getiriyor

e
sv

À la carte işlem birimleri bilgi işlemin geleceği olabilir – ve dahili hızlandırıcılara sahip bu 192 çekirdekli RISC-V işlemci AMD ve Intel’in şimdiye kadarki en zorlu rakibi olabilir

13 Kasım 2023 02:23

Ventana, sunucularını çok daha hassas ve çok daha hızlı bir ölçekte tasarlamalarına yardımcı olmak amacıyla veri merkezi operatörlerini ve hiper ölçekleyicileri hedefleyen Veyron V2 RISC-V işlemci tasarımını piyasaya sürdü.

Bu yılın başlarında Veyron V1 çipletlerini piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra firma, soket başına 192 çekirdek sunmak için UCI-Express çiplet bağlantı standardıyla ortak olan bir IO hub’ı ve hızlandırıcılar sunabilen bir halefi ile ortaya çıktı.

Kavramsal bir örnekte, altı adet 32 çekirdekli V2 yonga seti UCI-Express aracılığıyla IO hub’ına bağlanmış ve alana özgü hızlandırma ile güçlendirilmiştir. IO hub’ı ayrıca DDR5 ve PCIe 5.0 kontrolörleri aracılığıyla bellek ve bileşenlerle de bağlantı kurabiliyordu. Ancak Next Platform’a göre firma, kuruluşların istedikleri takdirde DDR5 denetleyicilerini HBM3 denetleyicileriyle değiştirebileceğini söylüyor.
Hiper ölçekleyiciler Ventana’ya dikkat ediyor
Ventana’nın Veyron V1’i bu yılın başlarında piyasaya sürdükten sonra yeni neslini çıkarmasının nedeni, bu versiyonun çipetleri birbirine bağlamak için o zamanlar mevcut olan en iyi standart olan Bunch of Wires (BoW) standardını kullanmasıdır.
Ancak Intel geçen yıl Mart ayında UCI-Express standardını piyasaya sürerek çipleri birbirine bağlamak için daha üstün bir seçenek olduğunu kanıtladı ve Ventana bu teknolojiyi çip teknolojisinin bir sonraki sürümüne entegre etmek için hiç vakit kaybetmedi.

Bu bileşenin en umut verici yönlerinden biri kıyaslamadır ve şirketin rakamları 192 çekirdekli Veyron 2 RISC-V CPU’nun iş hacminde birkaç rakibi oldukça kolay bir şekilde geçtiğini göstermektedir.

Bunlar arasında 64 çekirdekli Arm Neoverse V2, 56 çekirdekli Intel Xeon SPR 8400+, 96 çekirdekli AMD EPYC Genoa 9654 ve 12 çekirdekli AMD EPYC Bergamo 9754 CPU’lar yer alıyor.

Ventana Veyron V2 işlemci, piyasadaki en hızlı işlemcilerden biri olan AMD’nin Bergamo CPU’sundan %23 daha fazla tamsayıya sahiptir ve bu da onu işletmeler için oldukça rekabetçi bir seçenek haline getirmektedir.

Veyron V2 tasarımının temel modeli 128 çekirdek için dört yonga seti ve sekiz DDR5 RAM kanalıyla birlikte geliyor ve önümüzdeki yılın üçüncü çeyreğinde üretime girecek. Bunun nedeni, üretimin UCI-Express 1.1 PHY standardının kullanılabilir hale gelmesine bağlı olmasıdır.

 

 

Daha fazla haber için;

Birileri elmasları ve üst düzey bir Nvidia GPU’sunu kullanarak belki de dünyanın en hızlı ekran kartını üretti

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!