TikTok arama sayfasında Google sonuçlarını gösteriyor

Sıradaki içerik:

TikTok arama sayfasında Google sonuçlarını gösteriyor

e
sv

YouTube, içerik oluşturucular için güçlü yeni yapay zeka araçlarını açıkladı

21 Eylül 2023 23:43

YouTube, platformdaki içerik oluşturucuların hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir dizi yapay zeka destekli aracı (mevcut parçalarına ve parçalarına ek olarak) duyurdu.

The Verge’ün tespit ettiği üzere, kısa süre önce gerçekleşen ‘Made on YouTube’ etkinliğinde yapılan büyük yapay zeka açıklamalarından biri, YouTube Shorts için bir görüntü ve video oluşturma tesisi olan ‘Dream Screen’ adlı bir şeydi.

Bu, bir video oluşturucunun arka plan için istedikleri bir şeyi yazmasına olanak tanıyor. Örneğin, bir fincan kahve içen bir panda gibi – bu istek üzerine, yapay zeka dizginleri ele alacak ve klip (veya görüntü) için böyle bir video arka planı üretecektir.
Süreç başlangıçta bu şekilde uygulanacak – siz yapay zekaya komut veriyorsunuz ve o da sizin için bir şey yapıyor – ancak sonunda, içerik oluşturucuların yeni bir şey üretmek için içeriği yeniden karıştırabilecekleri söylendi.
YouTube Studio ayrıca, içerik oluşturucuların normalde ilgilendikleri içerik türüyle ilgilenen izleyiciler arasında trend olan içeriklere dayanarak, onlara uygun olabilecek videolar için konu fikirleri üreterek, bireysel içerik oluşturucular tarafından yapılabilecek içerikler önerecek yapay zeka araçlarından da yararlanacak.

Herhangi bir videoya ses sağlamak için yapay zeka destekli bir müzik önerileri sistemi de devreye girecek.
Bize mi öyle geliyor yoksa bu kulağa oldukça korkutucu mu geliyor? Tamam, içerik oluşturucular yapay zeka tarafından üretilen video veya görsel arka planlarını çok hızlı bir şekilde ekleyebilmeyi ve üzerine biraz müzik yerleştirebilmeyi faydalı ve kullanışlı bulabilirler.

Ancak bu, YouTube’a bir yığın yavan ve belki de homojen içeriğin akmasını sağlamayacak mı? Bu bariz bir tehlike gibi görünüyor ve belki de insanların görmek istedikleri (harika YouTube algoritmasına göre) önerilen içeriğin YouTube’daki içerik oluşturuculara sunulması fikriyle birleşiyor.

YouTube, yapay zeka araçları sayesinde hızla bir araya getirilen ve yarım tonla dışarı atılan içeriğin kolektif ağırlığı altında inleyen bir video platformu olmaya mı hazırlanıyor?

YouTube tüm bu yeni yapay zeka araç ve gereçleri konusunda oldukça heyecanlı görünse de, bunun video sitesi için sonun başlangıcı olduğunu düşünmeden edemiyoruz – en azından jenerik değil anlamlı içerik söz konusu olduğunda.

Umarız yanılıyoruzdur, ancak bu cesur yeni yön bizi her şeyden çok endişelendiriyor. Yapay zeka tarafından üretilen şu, bu ve diğer şeylerden oluşan bir gelgit dalgasının diğer her şeyi gölgede bırakması, açıkça karşı çıkılması gereken bir olasılık.

 

 

Daha fazla haber için;

OpenAI DALL-E 3’ün yeni versiyonunu tanıttı

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!