Google ve Apple uygulama içi faturalandırma kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Güney Kore’de para cezasına çarptırıldı

Sıradaki içerik:

Google ve Apple uygulama içi faturalandırma kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Güney Kore’de para cezasına çarptırıldı

e
sv

Yeni bir ChatGPT arkadaşlık dolandırıcılığı, yalnız yapay zeka hayranlarını avlamaya çalışıyor

07 Ekim 2023 13:12

Avast, ChatGPT’nin flört uygulamaları kullanıcılarını etkileyebilecek karanlık bir yönünü ortaya çıkardı.

ChatGPT’nin halka açık önizlemeye girmesinden bu yana neredeyse bir yıl geçti ve o zamandan beri, çalışanların üzerindeki baskıyı azaltmak ve işyerini daha verimli bir yer haline getirmek için tasarlanmış yüzlerce üretken yapay zeka aracının ortaya çıktığını gördük.

Yapay zekanın siber saldırılarda kullanıldığına dair raporlar da artıyor ve ‘LoveGPT’ olarak adlandırılan bu son dolandırıcılık, aşk arayanları oltaya getiriyor gibi görünüyor.

Avast, bu dolandırıcılığın sahte profile sahip geleneksel bir avlamadan çok daha fazlası olduğunu, çünkü yapay zekalı sohbet robotunun kurbanlarla sohbet edebildiğini ve hatta gerçek görünümlü mesajlar üretebildiğini söylüyor.

Şirket, bu dolandırıcılığın on yılı aşkın bir süredir var olduğunu, ancak en son OpenAI entegrasyonunun bunu bir sonraki seviyeye taşıdığını ve bir insanla mı yoksa bir botla mı çıkabileceğinizi anlamanın çok daha zor hale geldiğini belirtti.

Etkilenen uygulamalar arasında Ashley Madison, Badoo, Bumble, Craigslist, DuyenSo, Facebook Dating, likeyou.vn, MeetMe, OkCupid, Plenty of Fish, Tagged, Tinder ve Zoosk yer alıyor.

Bir botu tespit etmek, kullanıcıların kendilerini saldırılara karşı korumak için, flörtlerini bir sonraki seviyeye taşımanın güvenli olduğunu düşünene kadar uygulama içindeki iletişimlerini sürdürmeye teşvik edilmeleri nedeniyle daha da zorlaşmaktadır.

Mağdurların LoveGPT tarafından avlandıklarından şüphelenmeleri halinde yapabilecekleri bazı şeyler vardır: benzersiz olduklarından emin olmak için hesap resimlerini tersine görsel arama ve her iki tarafın da kişisel bilgilerini aşırı paylaşma konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Ayrıca, yeni tanıştığınız biriyle asla kişisel bilgilerinizi paylaşmamak gibi daha geniş ve genel siber güvenlik önlemleri almak da iyi bir uygulamadır.

 

Daha fazla bülten için; 

‘Paycell Alışveriş Limiti’ Trendyol’da

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!