Microsoft Edge, Tasarım Değişikliğine Gidiyor

Sıradaki içerik:

Microsoft Edge, Tasarım Değişikliğine Gidiyor

e
sv

Windows 11, Bilgisayarınızın Neden Çöktüğünü Öğrenmeyi Kolaylaştırıyor

16 Ocak 2023 16:00

Windows 11 Preview Build 25276 şu anda Windows Insider Programından indirilebilir. Büyük çekiliş, sorun gidermeye yardımcı olacak yeni bir teşhis aracıdır. Ayrıca Microsoft’un en son paketinde bazı tasarım ince ayarları ve birkaç hata düzeltmesi var.

Yeni araç, kullanıcıların sorunları teşhis etmeye yardımcı olmak için sistemlerinin canlı bir çekirdek bellek dökümü (LKD) oluşturmasına izin verecek. Çekirdek dökümü olarak da bilinen bellek dökümü, bilgisayarınızın belleğinin belirli bir zamanda, genellikle işletim sisteminde veya bir uygulamada bazı performans sorunları yaşadığında kaydıdır. Microsoft, Windows 11’in normal şekilde çalışmasını kesintiye uğratmadan gerçek zamanlı olarak bu sorunların kaydını alabileceğinizi belirtiyor. Amaç, “yüksek etkili arızalar ve askıda kalmalar” için sorun gidermeyi hızlandırmaktır.

LKD aracının evi, Ayrıntılar bölümünün altındaki Görev Yöneticisi’nde olacaktır. Sistem işlemine sağ tıklayın ve içerik menüsünde “Canlı çekirdek bellek dökümü dosyası oluştur” yazan bir giriş olacaktır. Aracı, Hipervizör sayfalarını yakalayacak veya yetersiz bellek varsa işlemi iptal edecek şekilde de yapılandırabilirsiniz.

Herkesin bu özelliği alamayacağını belirtmek önemlidir. Microsoft, geri bildirimleri izleyebilmesi için Insider Programı üyelerine sınırlı bir sürüm göreceğini söylüyor. Ve bu geri bildirime göre şirket, LKD aracının herkese açılıp açılmayacağına karar verecek.

Ek özellikler

Tasarım ince ayarlarına gelince, önemli değiller. Ayarlar uygulamasında artık Kasım ayında Microsoft 365 aboneliği için sunulan yeni görsellerin bir parçası olarak “Outlook ek verileri” yer alacak. Ve Ağ Sorun Giderici, düzeltmeler için “özel öneriler” almanıza yardımcı olmak üzere daha “modern” Get Help uygulamasıyla değiştiriliyor.

Düzeltmeler, çok çeşitli yerel Windows 11 özelliklerini kapsar. Birkaç isim vermek gerekirse, kullanıcılar Arapça, Sesli Erişim gibi sağdan sola yazılan dillerdeki metinler için bir arama düzeni düzeltmesinin Hesap Makinesi uygulamasıyla düzgün çalışmasını ve Dosya Gezgini’nin son dosyaları yüklerken artık çökmemesini bekleyebilir. Microsoft şu anda, yeni yapıları indirdikten sonra sistem donmaları yaşayan Insider Programı üyelerinin raporları da dahil olmak üzere diğer bilinen sorunları araştırmaktadır.

Ancak Yapı 25276’nın daha ilginç yönlerinden biri, resmi olarak gösterilmemesidir. İnternetteki kullanıcılar, Microsoft’un önümüzdeki iki yıl içinde Microsoft Support Diagnostic Tool’u (MSDT) kullanımdan kaldırma planlarını keşfettiler. MSDT’nin son yıllarda birkaç sıfır gün güvenlik açığı ortaya çıktığı ve Microsoft’un bunları düzeltmek için ayak sürüdüğü için bu muhtemelen en iyisidir. Son düzeltme, Ağustos 2022’de, şirketin MSDT’deki DogWalk güvenlik açığını ilk keşfedilmesinden iki yıl sonra yamaladığında gerçekleşti.

Görünüşe göre, şirket artık MSDT’yi desteklemekle ilgilenmiyor ve yoluna devam etmeye hazırlanıyor. Şu anda, gelecekteki değişimin ne olacağı bilinmiyor.

Ayrıca derlemede, bazı önemli özellikler eksik olsa da Windows 11’de hem Apple Music hem de Apple TV için önizleme sürümleri var.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!