Samsung rekor kıran 280 katmanlı QLC NAND flash belleği

Sıradaki içerik:

Samsung rekor kıran 280 katmanlı QLC NAND flash belleği

e
sv

Windows 10 uygulamaları Microsoft Store güncellemesinden sonra bozuldu, henüz bir düzeltme görünmüyor

02 Şubat 2024 13:56

Windows 10 kullanıcıları, Microsoft Store güncellemesinden sonra uygulamalarını kullanamadıklarını fark ediyor.

Birçok Windows 10 uygulaması doğrudan Mağaza üzerinden güncellenir, bu da düzeltmelerin ve yeni özelliklerin Windows işletim sistemi güncellemelerinden bağımsız olarak yayınlanabileceği anlamına gelir. Bu genellikle olumlu bir şeydir, çünkü söz konusu uygulamalar işletim sistemi güncellemesi için uzun süre beklemek zorunda kalmadan stabilize edilebilir ve yükseltilebilir. Ancak bu durumda, bir güncellemenin bir ya da birkaç Mağaza uygulamasını bozması sorun yaratabilir.

Takvim, Fotoğraflar ve Hesap Makinesi gibi uygulamalara Ocak 2024’te bu şekilde bir güncelleme yapıldığında, sonuç birçok kullanıcının artık bunları kullanamaması oldu. Bu kullanıcılar söz konusu kırılmaları Geri Bildirim Merkezi’ne bildirmeye gittiklerinde, bir de baktılar ki o da kırılmış. Bunun üzerine Microsoft’un destek forumunda büyük bir başlık açıldı ve pek çok kişi sıkıntıları hakkında yanıt verdi.

Güncelleme resmi bir Windows güncellemesi olmadığından, yani Microsoft’tan bir açıklama gelmediğinden, bazı cesur kullanıcılar bu uygulamaların bozulmasına en çok neyin neden olduğunu ortaya çıkardı. Tüm raporlar arasındaki ortak nokta, Intel Core 2 Duo ve Quad işlemcilerin yanı sıra AMD Athlon çipleri de dahil olmak üzere eski donanımlar gibi görünüyor. Bu bileşenler teknik olarak Windows 10 için uyumlu donanımlar olarak listelenmiyor ancak işletim sistemini çalıştırırken herhangi bir sorun yaşamıyorlar.

Bu kullanıcılardan biri altta yatan sorun hakkında The Register’a konuştu. “Yaygın bir teori, hata veren bileşenin Core 2’nin desteklemediği SSE 4.2 gibi bazı komut uzantılarını kullandığı yönünde. MS’deki bazı geliştiricilerin paylaşılan bir bileşen oluştururken bir derleyici anahtarını yanlış ayarladığına inanıyorum (bazı kanıtlar Visual C++ çalışma zamanına işaret ediyor).”

Bununla birlikte, Microsoft’tan resmi sorunla ilgili resmi bir açıklama gelmedi ve etkilenen kullanıcıların ne zaman bir düzeltme görmeyi bekleyebilecekleri de belirtilmedi. TechRadar Microsoft’tan yorum talep ettiğinde, bir sözcü “Bilinen sorunlarla ilgili haberler de dahil olmak üzere Windows sürümleri ve hizmet kilometre taşları hakkında en son bilgiler için lütfen kontrol paneline bakın” dedi.

Umarız yakında bir güncelleme gelir, çünkü bu tür hayati uygulamalara erişememek uzun vadede büyük bir sorun. Windows 10 desteğinin 14 Ekim 2025’te sona erecek olması nedeniyle Microsoft’un bir düzeltme yayınlaması için hala bolca zaman var.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!