Nvidia, artık DLSS veya ışın izlemeyi destekleyen 500 oyun (ve uygulama) ile önemli RTX GPU kilometre taşına ulaştı

Sıradaki içerik:

Nvidia, artık DLSS veya ışın izlemeyi destekleyen 500 oyun (ve uygulama) ile önemli RTX GPU kilometre taşına ulaştı

e
sv

Tesla güncellemesi yakında Waze benzeri navigasyon ve hız kamerası uyarıları sunabilir

06 Aralık 2023 01:11

Tesla’ya Yeni Navigasyon Özellikleri: FSD Beta 11.4.8.1

Tesla, 27 Aralık’ta yayınlanması planlanan yazılım güncellemesiyle bir dizi yeni navigasyon özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

X’te (eski adıyla Twitter) sık sık yeni Tesla özelliklerini ortaya çıkaran Tesla hacker’ı Green, FSD Beta 11.4.8.1’e güç veren ve muhtemelen bu tatil sezonunda yayınlanacak olan güncellemeyi bilgilendirecek olan koda derin bir dalış yaptı. Green’in bazı cevherleri ortaya çıkardığını söylemek yeterli olacaktır.

Kodun içinde, sürüş zorluğunun bir kısmını ortadan kaldırmayı amaçlayan bir dizi Waze benzeri navigasyon özelliği olduğu görüldü. Bu potansiyel Tesla navigasyon güncellemelerinden biri, hem sabit hem de mobil hız kameralarını ve kırmızı ışık kameralarını tespit edebilen yeni bir yetenek.

Not A Tesla App web sitesine göre, hacker Green daha önce Tesla’nın bu güncellemede de ortaya çıkabilecek veya daha sonraki navigasyon yazılımı güncellemelerini besleyebilecek bazı gelişmiş nesne algılama ve canlı raporlama üzerinde çalıştığı gerçeğini ortaya çıkardı.

“Bir Tesla bir engel ya da tehlike tespit ettiğinde, diğer Tesla’lar bu tehlikeyi derhal haritada gösterecek. Bağlanabilirlikteki bu sıçrama, kullanıcıların yol yapımını veya tehlikeleri uygulama aracılığıyla manuel olarak girmesini gerektiren Waze gibi uygulamaları geride bırakıyor.”

Görünüşe göre kolaylık, yaklaşan güncellemesinde anahtar olacak ve Tesla, alternatif, canlı bilgi tabanlı rota seçenekleri sunma konusunda bir dizi navigasyon sağlayıcısını da takip edecek gibi görünüyor.

Not A Tesla App’e göre bu seçenekler arasında “rota üzerinde inşaattan kaçınma” seçeneği de yer alırken, rota seçeneklerine U dönüşü manevralarını etkinleştirme ya da devre dışı bırakma özelliği de eklenecek.

 

Artık uykulu sürüş yok

Son olarak, güncelleme Tesla’nın Sürücü İzleme özelliklerinde de iyileştirmeler getirecek gibi görünüyor. Burada bir kabin kamerası, Otomatik Pilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş Modu Beta’yı kullanırken sürücünün dikkatini sürekli olarak izliyor ve sürücünün dikkatinin dağılıp dağılmadığını, yola dikkatini verip vermediğini ve hatta uyuyup uyumadığını kontrol ediyor.

Aslında, X kullanıcısı Green, bazı Tesla sahiplerinin kabin kamerasını geçersiz kılmak için önüne statik bir görüntü yapıştırdığını öne sürdü. Bu yazılım güncellemesi, bu senaryodan kaçınmak için insan davranışını daha doğru bir şekilde belirleyebilir.

Ne de olsa Tesla, otonom sürüş özelliklerinin performansını ve ardından yasallığını çevreleyen bir dizi davaya karışmış durumda. Yasal parametreler dahilinde çalıştığından emin olmak ve sorumluluğun sürücüye ait olduğundan emin olmak için yapabileceği her şey, yalnızca davasına ve gelecekteki olası yasal davalara yardımcı olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!