En iyi VPN sağlayıcıları güvenli ve etik ürünler olarak tanınır

Sıradaki içerik:

En iyi VPN sağlayıcıları güvenli ve etik ürünler olarak tanınır

e
sv

Reddit, site giderek daha fazla para kazanmaya başladıkça artık herkesi hedefli reklamlara zorlayacak

28 Eylül 2023 22:05

Reddit Gizlilik Müdürü tarafından yayınlanan resmi bir yazı, sosyal medya sitesinin reklamverenlerin kullanıcıların faaliyetlerini nasıl izleyebileceğine ilişkin planlarını ve gizlilik ayarlarında yapılacak değişiklikleri detaylandırdı.

Kısacası, kullanıcılar artık Reddit reklamverenlerinin sizi site etkinliğinize göre izleyip izlemeyeceğini seçemeyecek. Aslında, gönderinin sağladığı kullanışlı ‘önce’ ve ‘sonra’ ekran görüntülerini karşılaştırdığımızda, ‘Reddit’in tamamını tıkladığınız giden bağlantılara göre kişiselleştir’, ‘Reddit etkinliğinize ve hesap bilgilerinize göre’, ‘genel konumunuza göre’ ve ‘ortaklarımızla olan etkinliğinize dayalı reklamlar/öneriler’ dahil olmak üzere çoğu gizlilik ayarının kaldırıldığını görebiliyoruz.
Bu, çoğu bölgede yalnızca ‘Reddit’te ortaklarımızdan gelen bilgilere ve etkinliklere dayalı kişiselleştirilmiş reklamlar’ bırakıyor ve gönderide belirtilmeyen belirli alanlarda ‘Reddit’teki etkinliğinizin’ kapatılmasına izin veren ek bir seçenek sunuyor. Büyük olasılıkla bunlar, Reddit’in kullanıcı verilerini koruyan gizlilik ayarları sunmasını yasal olarak gerektiren Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kapsamında korunan Avrupa ülkeleri olacaktır.
Reddit ayrıca, aşağıda görebileceğiniz belirli reklam kategorilerini sınırlamak için kontroller sunacağını belirtti.
Bu, daha az reklam görebilmek anlamına geliyor, bu da bazılarının kaçınılmaz olarak sızacağı anlamına geliyor, ancak site, “reklamları sınıflandırmak için manuel etiketleme ve makine öğrenimi” kombinasyonunu kullandığından tamamen doğru olmayacağını savunuyor.

Kullanıcı Ayarları’nın Güvenlik ve Gizlilik bölümünde bulunabilecek mevcut kategoriler alkol, flört, kumar, hamilelik ve ebeveynlik ve kilo kaybı. Ancak din, bu kategori listesinde yer almıyor.

Reddit giderek kullanıcı dostu olmaktan uzaklaşıyor
Reddit CEO’su Steve Huffman aylardır sitenin gelirlerini – zaten kullanıcıların karşılıksız emeğinden elde ettiği gelirleri – giderek artan sayıda kullanıcı karşıtı hamlelerle arttırmaya çalışıyor. Bunlardan en dikkat çekeni, kendi kalitesiz birinci taraf seçeneklerini satmak için üçüncü taraf API hizmetlerini siteden kaldırmasıydı ki bu da haftalarca süren karartma protestolarına neden oldu (CEO karartılan alt dizinleri zorla yeniden açana kadar).

Şimdi Reddit, kullanıcıların topladıkları verilerin nasıl kullanılacağını kontrol etme hakkına sahip olmamaları gerektiğine karar verdi ve seçeneklerin çoğunun yerini, her şeyi kapsayabilecek ve hiçbir şeyi kapsamayan son derece belirsiz tek bir geçiş aldı. GDPR’nin sitenin boğazına sarıldığını anlayabilirsiniz, yoksa “belirli yerlerde” ekstra geçiş bile sunmazdı.

Bir başka sorun da hassas reklam kategorilerinin yalnızca kaç reklam göreceğinizi sınırlaması ve tamamen kaldırılmasına izin vermemesi. Ayrıca dinin bu kategorilerden biri olmadığını da unutmayın ki bu en azından büyük bir eksiklik. Ancak bu konuda biraz daha alaycı olacak olursak, bunun nedeni büyük olasılıkla dini reklamların önemli bir gelir kaynağı olması ve bu nedenle Reddit’in bunları kısıtlamak için hiçbir motivasyonu olmamasıdır.

Ve internetin merkezileşmesi ve sermayeleşmesi devam ediyor.

 

 

Daha fazla haber için;

Meta’nın ‘augment’ları fiziksel alanınızın etrafına dijital nesneler yerleştiriyor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!