Siber suçlulara göre yapay zeka ve ChatGPT korkutucu

Sıradaki içerik:

Siber suçlulara göre yapay zeka ve ChatGPT korkutucu

e
sv

OpenAI’nin GPT Uygulama mağazası bu yıl gelmeyecek

01 Aralık 2023 23:36

GPT mağazasından eser kalmadı

OpenAI’de darbeler gelmeye devam ediyor. CEO ve Kurucu Ortak Sam Altman’ı görevden aldıktan sonra onu geri davet eden ve birkaç gün önce yeniden CEO olarak görevlendiren ChatGPT geliştiricisi, görünüşe göre bir GPT Mağazası planlarını en azından geçici olarak geri çekiyor.
Bu ayın başlarında ilk OpenAI Dev Day sırasında Altman, temelde ChatGPT üretici yapay zeka modelinin özel versiyonları olan “GPT” kavramını tanıttı. Bu özel versiyonlar özel verileri kullanacak ve bu nedenle yapmalarını istediğiniz şeyi yapacaktı. Bu hafta 1 yaşına giren mevcut ChatGPT gibi genel olarak daha az akıllı olacaklar ve ihtiyaçlarınıza göre çok daha özel olarak akıllı olacak.

Yeni bir başlangıç 

Elbette tüm bunlar artık geçmişte kaldı. Altman 29 Kasım’da şirket blogunda ekibini öven bir mesaj yayınladı ve hatta Altman’ın görevden alınmasına neden olan yangın tatbikatını teşvik etmiş olabilecek eski yönetim kurulu üyesi ve bilgisayar bilimcisi Ilya Sutskever’e bir zeytin dalı uzattı.

Altman Çarşamba günü “Ilya’yı seviyor ve saygı duyuyorum, bence o bu alanda yol gösterici bir ışık ve değerli bir insan ve ona karşı hiçbir kötü niyet beslemiyorum,” diye yazdı.

Altman’ın yazısında “GPT’lerden” ya da GPT mağazasından hiç bahsetmemesi belki de dikkat çekiciydi fakat şirketin üç acil önceliği olduğunu yazarak ve bunu ilk olarak listeleyerek AI güvenliğine büyük önem verdi: “Araştırma planımızı ilerletmek ve çalışmalarımız için her zaman kritik olan güvenlik çabalarımıza daha fazla yatırım yapmaktır.”

Bildirilen notta OpenAI’nin GPT çalışmalarını ya da Altman’ın “AGI’yi güvenli bir şekilde inşa eden ekip için en önemli şeylerden biri stresli ve belirsiz durumlarla başa çıkma ve tüm bunlar boyunca iyi muhakeme yeteneğini sürdürme becerisidir” diye yazdığı Yapay Genel Zeka’ya (AGI) doğru yürüyüşünün herhangi bir bölümünü duraklattığına dair bir gösterge yok.

Bu duraklama notunun gerçek olduğunu varsayarsak, 2024’ün başlarına kadar olan gecikme sadece birkaç aylık bir meseledir. OpenAI ve ChatGPT’nin hızlı gelişim temposu ve ona güç veren büyük dil modeli (LLM) göz önüne alındığında, gecikme haftalara kadar inebilir.

Sonuç olarak, OpenAI için yapay zeka işine geri dönüldü.

Bu duyurunun belki de en heyecan verici kısmı, bu özel GPT’leri çevrimiçi bir GPT Mağazasında yayınlayabilecek ve satın alabilecek olmanızdı.
Şimdi Axios, elde ettiği bir geliştirici notuna dayanarak OpenAI’nin GPT Mağazası lansmanını en azından 2024’ün başlarına kadar duraklattığını bildiriyor. Rapora göre, OpenAI notunda, “Bu ay yayınlamayı beklerken, beklenmedik birkaç şey bizi meşgul ediyor!” diye yazdı.

Bu yorum, eğer gerçekse, son iki hafta boyunca OpenAI’yi tüketen kargaşaya bir gönderme olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!