BMW ve Apple hala bu şaşırtıcı iPhone 15 kablosuz şarj sorununu çözmeye çalışıyor

Sıradaki içerik:

BMW ve Apple hala bu şaşırtıcı iPhone 15 kablosuz şarj sorununu çözmeye çalışıyor

e
sv

Microsoft Windows 11 dosya yönetimi oyununu hızlandırıyor – WinRAR ve &-Zip’e veda etmeye hazır olun

30 Ekim 2023 23:08

Daha önce bir 7-Zip dosyası ya da RAR dosyası (kullanıcıların dosyaları daha taşınabilir, daha küçük boyutlara sıkıştırmasına olanak tanıyan arşiv dosyası formatları) indirdiyseniz, muhtemelen Windows 11’de ekstra bir programa ya da uygulamaya ihtiyacınız olduğunu ya da bunlarla bir şeyler yapmanız gerektiğini göreceksiniz, ancak bu durum değişmek üzere. Microsoft, Windows 11 22H2’de 7-Zip dosya ve RAR dosya formatları için yerel (yani yerleşik) desteği duyurdu.

BleepingComputer’a göre Microsoft, Windows 11 22H2’nin artık RAR, 7-Zip, Tar ve GZ arşivleri gibi üçüncü taraf bir uygulama veya program olmadan daha önce destekleyemediği neredeyse bir düzine arşiv dosyası formatını destekleyebileceğini belirtti.

Bu güncelleme Ekim ayının isteğe bağlı KB5031455 Önizleme toplu güncellemesinin bir parçası olarak geldi. Bu, bu yeni arşiv dosyası özelliğine sahip olmak için Ayarlar’a, ardından Windows Update’e gitmeniz ve ‘Güncellemeleri Denetle’yi seçmeniz gerektiği anlamına gelir. Cihazınız yeni isteğe bağlı güncellemeyi bulduğunda, ‘İndir ve yükle’ düğmesine tıklayın.
Bu, Windows 11’in yakında şu arşiv dosyası türlerinin tümünü destekleyeceği anlamına geliyor: .rar, .7z, .tar, .tar.gz, .tar.bz2, .tar.zst, .tar.xz, .tgz, .tbz2, .tzst ve .txz. Parola ile şifrelenmiş dosyalar bu güncellemede yer almıyor, ancak bu da yakında gelecek. BleepingComputer Microsoft’a parola korumalı arşiv desteğinin eksikliğini sordu, ancak Microsoft’un şu anda paylaşacak bir şeyi yoktu.
Bu gelişme ilk olarak Build 2023 konferansı sırasında Microsoft’un yeni Dev Home Windows kontrol merkezini detaylandıran bir Mayıs blog yazısında duyurulmuştu.

Bildirildiğine göre Microsoft, dosya arşivi ve dosya sıkıştırma formatlarından oluşan bir kütüphane olan açık kaynaklı libarchive projesinden yararlandı. Görünüşe göre, bu açık kaynaklı proje kullanıcıların LZH ve XAR dosya formatları için desteği etkinleştirmelerine de izin veriyor, bu nedenle bunlar için de şirket içi Windows 11 desteği görebiliriz. Eğer .gz arşiv dosyası formatına aşinaysanız, muhtemelen GNU Zip (gzip) yardımcı programını bilen bir Linux kullanıcısısınızdır. Bu dosya biçimi için bu yeni Windows desteği, Linux için Windows Alt Sistemi kullananlara yardımcı olacaktır.

Windows 11’inizin dosya yeteneklerini nasıl güçlendirebilirsiniz?
Yine, Windows 11 için bu yeni özelliği şu anda istiyorsanız, elle yüklemeniz gerekecektir. Aksi takdirde, Windows 11 toplu güncellemesinin yapılacağı Kasım ayındaki Salı Yaması’na kadar bekleyebilirsiniz. Her iki durumda da, yenilenmiş Dosya Gezgini, yenilenmiş Yedekleme uygulaması, yeni Passkey Yöneticisi ve güncellemenin parlak mücevheri Windows Copilot gibi Windows 11 için yetmiş iki yeni özellik içeren tüm yeni Moment 4 güncelleme özelliklerine sahip olacaksınız.

Özellikle ZIP, 7-Zip ve RAR arşiv formatları geçmişte ve günümüzde Windows sistemleri kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanıldığı için bu hoş bir güncelleme. Windows 1998’den bu yana ZIP arşiv dosyaları için yerel sistem desteğine sahiptir ve 7-Zip (.7z), RAR (.rar) ve gz (.gz) dosyalarının Windows 11’de desteklendiğini görmek güzel, bu da bu dosyaları kullanmayı çok daha kolay hale getirecek ve herhangi bir ekstra uygulama yüklemenize gerek kalmayacağı anlamına geliyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!