OpenAI’nin vizyona sahip GPT-4’ünün hala kusurları olduğu ortaya çıktı

Sıradaki içerik:

OpenAI’nin vizyona sahip GPT-4’ünün hala kusurları olduğu ortaya çıktı

e
sv

Microsoft Paint, Windows Copilot sayesinde son on yılın en büyük güncellemesini alıyor

26 Eylül 2023 23:36

Microsoft’un Surface Etkinliği sırasında, teknoloji devi bir ton yeni özellik ve güncelleme açıkladı. En ilginç ve muhtemelen en büyüklerinden biri, 26 Eylül 2023’te Windows 11’e gelecek olan Copilot hepsi bir arada AI asistanıydı.

Microsoft Copilot, 365 Copilot’un daha genel bir versiyonu olup Paint, Ekran Alıntısı Aracı, Fotoğraflar ve daha fazlası gibi popüler programlar da dahil olmak üzere herhangi bir Windows 11 programında kullanıcılara yardımcı olmak için yapay zekayı kullanır. Ve şimdi, Windows OS için şimdiye kadarki en önemli güncelleme olabilecek bağımsız uygulama hakkında daha da fazla bilgiye sahibiz.

CVP ve Tüketici Pazarlama Müdürü Yusuf Mehdi’nin yeni blog yazısı Copilot’un çok sayıda Windows programıyla nasıl çalıştığını açıklıyor. Örneğin, Paint Cocreator uygulaması (26 Eylül’den itibaren Windows Insider’lara sunulacak) kullanıcıların bir metin istemi girmesine, bir stil seçmesine ve Paint için yeni katmanlar özelliğini kullanarak veya yalnızca oluşturulan görüntünün üzerine çizim yaparak daha sonra değiştirilebilecek benzersiz bir görüntü oluşturmasına olanak tanıyor.

Bu arada Microsoft Clipchamp, Otomatik Kompozisyon gibi gelişmiş yapay zeka araçlarının kullanımıyla video düzenleme için yeni bir yardımcı yapay zeka aracıdır. Clipchamp, geliştirmekte olduğunuz video türüyle ilgili birkaç soruyu yanıtlayarak, girdilerinize ve yaratıcı varlıklarınıza dayalı olarak sizin için önerilen sahneler, düzenlemeler ve bir anlatım sağlayacaktır. Ardından videoyu örneğin YouTube, TikTok, Instagram veya LinkedIn’in yanı sıra OneDrive veya Google Drive’a yükleyebilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı da birkaç yeni yükseltme aldı. Artık Win + Shift + R veya Print Screen tuşlarına basarak görsellerle birlikte ses ve mikrofon desteğini kullanarak ses yakalayabilirsiniz. Metin çıkarma ve redaksiyon olmak üzere iki yeni metin eylemi de eklendi.

Metin çıkarma, çevrimiçi bir makaleden, video görüşmesinden veya başka bir kaynaktan içerik taramak ve ardından metni doğrudan Word veya PowerPoint gibi diğer belgelere kopyalamak için kullanılır. Metin redaksiyonu, ekran görüntülerinizdeki bir e-posta adresi veya bir bilgi kategorisi gibi göstermek istemediğiniz metinleri tamamen karartan bir güvenlik özelliğidir.
Fotoğraflar uygulaması, görüntü çözünürlüğünü artırmanın ve bulanıklaştırma efektleri uygulamanın bir yolunu sunan Arka plan bulanıklaştırma adlı yeni bir özellikle de yükseltildi. Geliştirilmiş arama özellikleri, nesneler, konumlar veya tarihlerle ilgili anahtar kelimeler yazarak OneDrive’da kayıtlı fotoğrafları bulmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca, fotoğrafları aile ve arkadaşlarla paylaşmak üzere bir sunum halinde düzenleyen yeni bir slayt gösterisi özelliği de var.

Ses de bir destek aldı ve artık oturum açma işlemi de dahil olmak üzere daha fazla yerde çalışıyor. Artık yeni heceleme deneyimi ile karmaşık ve standart olmayan kelimeleri dikte edebiliyorsunuz ve düzeltme işlevi yanlış tanınan kelimeleri düzeltiyor. Narrator İspanyolca, Portekizce, Fransızca, Almanca, Mandarin Çincesi, Japonca, Korece ve İngilizce (İngiltere, Hindistan) dahil olmak üzere daha fazla dili destekliyor.

Passkeys aracı benzersiz, tahmin edilemez bir kimlik bilgisi oluşturur ve yüzünüzü, parmak izinizi veya cihaz PIN’inizi kullanarak oturum açmanıza olanak tanır. Artık Windows işletim sistemine entegre edilecek ve Edge, Chrome, Firefox ve daha fazlası dahil olmak üzere birden fazla tarayıcıda çalışacak.

Uyarlanabilir Karartma, kullanıcıların enerji tasarrufu yapmasını sağlayan bir başka yeni özelliktir. Bilgisayarınızın varlık sensörü artık dikkatinizi vermediğinizi tespit ederse, ekranınızı yavaşça karartacak ve enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca dikkatiniz dağıldığında yeniden odaklanmanız için bir uyarı görevi de görebilir.

Microsoft’un Program Yönetimi, Windows Hizmeti ve Dağıtımı Başkan Yardımcısı John Cable, tüm bu yeni özelliklere ve güncellemelere nasıl erişileceğini özetleyen kendi blog yazısını yayınladı. Windows 11 cihazları önümüzdeki birkaç hafta içinde bu güncellemelere kademeli olarak erişebilecek. Cihazında Windows 11, sürüm 22H2 yüklü olan herkes, Ayarlar > Windows Update’e gidip ‘En son güncelleştirmeleri kullanıma sunulur sunulmaz al’ seçeneğini açarak bu araçlara hazır olur olmaz erişebilir.

Tüm bu Copilot güncellemelerinin Kasım 2023 güvenlik güncelleştirmesi sürümünde genel kullanıma sunulması bekleniyor. Windows 11 23H2 güncellemesi ise önümüzdeki hafta değil, en erken Ekim ayında, yani 2023’ün 4. çeyreğinde yayınlanacak.

 

 

Daha fazla haber için;

OpenAI’nin vizyona sahip GPT-4’ünün hala kusurları olduğu ortaya çıktı

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!