DTECH, dört kategoride lider bilişim şirketleri arasına girdi

Sıradaki içerik:

DTECH, dört kategoride lider bilişim şirketleri arasına girdi

e
sv

macOS Sonoma bir dizi güvenlik düzeltmesine sahip -bunun için endişelenmeli miyiz?

27 Eylül 2023 23:41

Uzmanlar, merakla beklenen ve heyecan verici yeni özelliklerle dolu macOS 14 Sonoma’nın şimdiden siber suçluların hedefi haline gelmiş olabileceği uyarısında bulundu.

Yayınlanmasından sadece 24 saat sonra Apple, yeni yazılım için 61 belirgin güvenlik sorununu düzelten bir güncelleme yayınladı.

Burada yer alan düzeltmelerin tam listesi App Store, Bluetooth, iCloud, Haritalar, Mesajlar, Müzik ve daha pek çok sorunu içeriyor ve kullanıcıların derhal güncelleme yapmaları tavsiye ediliyor.

Ciddi ihlaller mi yoksa her zamanki gibi iş mi?
Bu tür bir yamanın ilk günkü sürümden kısa bir süre sonra yayınlanması nadir olmasa da, listelenen güvenlik açıkları Apple’ın bu son işletim sisteminin ne kadar güvenli olduğu konusunda soru işaretleri yaratıyor.
Bulunan ve yamanan 61 güvenlik açığından dokuzu hassas kullanıcı verilerine uygulama erişimi, dördü gizlilik ayarlarını atlayabilen uygulamalar ve üçü hassas kullanıcı konum bilgilerine uygulama erişiminin yanı sıra çekirdekle ilgili bir dizi sorunu içeriyor – neyse ki bunların hepsi yamanmış durumda.

Güncelleme, Apple’ın bilgisayar korsanlarının kullanıcı aygıtlarına kötü amaçlı yazılım yüklemesine ve çalıştırmasına olanak tanıyan üç ciddi iOS ve macOS hatası için acil durum düzeltmeleri yayınlamasından sadece birkaç gün sonra geldi.

Bu gibi yamalar, işletim sistemlerini hem bireyler hem de işletmeler için güncel tutmanın önemini vurgulamaktadır, çünkü açıklar hassas kullanıcı veya finansal verileri elde etmede başarılı olursa yıkıcı hasara neden olabilir.

Apple kısa bir süre önce hem macOS hem de iOS aygıtlarında Hızlı Güvenlik Yanıtı özelliğini yayınlayarak, aygıtı yeniden başlatmadan veya kullanıcı deneyimini kesintiye uğratmadan güvenlik yamalarının hızlı bir şekilde yüklenmesini sağladı ve aygıtları güvenlik ihlallerinden ve hata istismarından daha iyi korudu.

macOS 14 Sonoma 26 Eylül 2023 tarihinde halka açık olarak yayınlandı. En son sürümü yüklemek istiyorsanız, neden kullanışlı kurulum kılavuzumuza bir göz atmıyorsunuz veya Apple’ın bu en yeni işletim sisteminde bulunan heyecan verici özelliklerden bazılarını okumuyorsunuz?

 

 

Daha fazla haber için;

LG, 2024 OLED TV’lerinden ATSC 3.0 4K tunerlerini çıkardı; sırada Samsung veya Sony olabilir

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!