Windows 11 Masaüstü, iOS Ve Android Tarzı Bir Makyaj Alıyor

Sıradaki içerik:

Windows 11 Masaüstü, iOS Ve Android Tarzı Bir Makyaj Alıyor

e
sv

Japon Teknoloji Devleri 6G Standartlarını İlerletmek İçin Bir Araya Geldi

09 Haziran 2022 10:30

NTT, DoCoMo, NEC, Fujitsu ve Nokia 6G’de birlikte çalışıyor.

Japon operatörler NTT DoCoMo ve NTT, ilk ticari hizmetlerin 2030 yılına kadar kullanıma sunulması umuduyla ekipman üreticileri Fujitsu, NEC ve Nokia ile 6G denemelerine başladı.

Çoğu operatör 5G söz konusu olduğunda hala yüzeyi çiziyor olsa da, mobil endüstrinin dikkati şimdiden yeni nesil ağlara çevrildi.

6G standardının alacağı son şekli ve hangi teknolojilerin dahil edileceğini tahmin etmek için henüz çok erken, yetenekleri ve operatörlerin, üreticilerin ve araştırmacıların karşılaştığı zorluklar hakkında bazı makul varsayımlar var.

Japon 6G

NTT, mobil iletişimin denize ve gökyüzüne erişimini genişletecek olan alt terahertz (THz) spektrumunun kullanımı sayesinde 6G’nin hız, kapasite ve düşük gecikme süresinde büyük ilerlemeler sağlamasını beklediğini söyledi.

Ekipman satıcılarıyla yaptığı çalışmanın ilk odak noktası, bu spektrumun potansiyelini nasıl en üst düzeye çıkaracağı ve AI tabanlı kablosuz iletim yöntemlerinin gereken performans güvenilirliğini nasıl sunabileceği olacaktır.

Naoki Tan, “6G çalışmaları, 5G’den iki veya üç yıl önce ilerliyor” dedi. “Bu erken aşamadan itibaren, çığır açan konseptleri ve teknolojileri proaktif bir şekilde sergilemek ve bunları dünyaya tanıtmak için dünya lideri küresel satıcılarla işbirliği yapmak istiyoruz.”

İç mekan denemeleri Mart 2023’ün sonundan önce başlayacak ve bulgular küresel araştırma grupları, konferanslar ve standardizasyon kuruluşları ile paylaşılacak.

En iddialı hedeflere ulaşılırsa 6G, 5G’nin 100 katını sunacak ve kilometrekare başına 10 milyon cihazı destekleyebilecek.

Sinyaller, yüzeyin 10.000 metre yukarısına uzanarak gökyüzünde, uzayda ve su altında ‘3D kapsamayı’ mümkün kılacaktır. Tüm bu yetenekler, akıllı algılama, konumlandırma, uç bilgi işlem ve yüksek tanımlı görüntülemeye izin verecektir.

6G’nin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, mobil endüstri için “trilyon dolarlık bir fırsat” olarak görülürken, teknik liderlik dünya çapında birçok hükümet için giderek artan bir siyasi öncelik haline geliyor.

Avrupa, Çin, Japonya ve Kuzey Amerika’da sadece 5G uygulama ve hizmetlerinin geliştirilmesinde değil, aynı zamanda küresel standartları oluşturacak teknolojilerde de lider olma yolunda araştırma çalışmaları devam etmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!