iPhone 15 Pro Max’in Apple için büyük bir başarı olduğu söyleniyor

Sıradaki içerik:

iPhone 15 Pro Max’in Apple için büyük bir başarı olduğu söyleniyor

e
sv

iOS 17 yeni güvenlik ve gizlilik özelliklerini açıkladı.

18 Eylül 2023 16:47

Apple’ın iPhone’lar için uzun zamandır beklenen iOS 17 güncellemesi bugün bir dizi yeni ve geliştirilmiş güvenlik özelliğiyle birlikte geliyor. Yeni özelliklerin çoğu gazeteciler, aktivistler ve insan hakları savunucuları gibi siber saldırı ve casus yazılım riski daha yüksek olan iPhone sahiplerini korumayı amaçlıyor. Diğer iOS 17 özellikleri ise web takibine karşı koruma, parolaların güvenli bir şekilde saklanması ve kimlik avına karşı daha dayanıklı yeni parolaların kolayca paylaşılması gibi daha geniş kitleler için daha uygundur.

 

Kilitleme Modunda Yeni Korumalar

Kilitleme Modu’na yapılan en büyük yenilik, artık yalnızca iPhone, iPad ve Mac’lerde değil Apple Watch’ta da çalışıyor olmasıdır. Casus yazılım yerleştirmek için kullanılan son istismarların Apple Watch sahiplerini tehlikeye atabildiği göz önüne alındığında, bu yeterince erken gelmiş olamaz.

Kilitleme Modu, iMessage ve HomeKit gibi geçmişte casus yazılım üreticileri tarafından kötüye kullanılan belirli iPhone (ve Watch) özelliklerini seçici olarak kapatarak çalışıyor ve bir aygıta girmeyi ve verilerini çalmayı çok daha zor hale getiriyor.

iOS 17’deki Kilitleme Modu, fotoğrafları diğer kişilerle paylaşırken, fotoğrafın nerede çekildiği gibi, bir kişinin nerede bulunduğunu ortaya çıkarabilecek coğrafi konum verilerini de varsayılan olarak fotoğraflardan otomatik olarak kaldırır.

Bir diğer şık özellik ise Kilitleme Modu’ndaki iPhone’ların, aynı ağdaki bir kişinin iPhone’un ağ trafiğini analiz etmesine olanak tanıyabilecek güvenli olmayan Wi-Fi ağlarına otomatik olarak katılmayı engelleyeceği anlamına geliyor. Kilitleme Modu ayrıca 2G hücresel ağlara bağlantıları da engelliyor. Bu sayede, kolluk kuvvetlerinin yakındaki telefonları kandırarak sahte baz istasyonlarına bağlamak ve telefonların konumlarını takip ederek arama ve mesajları gözetlemek için kullandığı hücre sitesi simülatörleri ya da “vatozlar” tarafından sıklıkla kullanılan bir dizi hücresel tabanlı istismarın engellenmesi amaçlanıyor. Vatozlar geniş bir alanda çalıştıkları ve hangi cihazları tuzağa düşürdükleri konusunda ayrım yapmadıkları için tartışmalıdır.

 

Daha Fazla Web İzleme Karşıtı Özellik 

iOS 17’nin Safari tarayıcısı artık web adreslerinden aygıtınızı benzersiz bir şekilde tanımlamak ve sizi web üzerinde izlemek için kullanılabilecek takip bilgilerini kaldırıyor. Bu sayede web sitelerinin ve reklamcıların hangi sitelere eriştiğinizi görmesi daha zor hale geliyor.

Bu özelliği iOS 17’deki Safari ayarlarınızdan gizli gezinmeyi kullanırken çalışacak şekilde seçebilir veya gerçekten bir etki yaratmak için tüm gezinme oturumlarına uygulayabilirsiniz. Bu, günlük tarama deneyiminizi etkilememeli ya da bozmamalıdır.

Özel tarama da varsayılan olarak kilitlenecek ve özel sekmeler açılmadan önce cihaz sahibinden yüzünü veya parmak izini taramasını isteyecek.

 

Check-in güvenlik özellikleri ve dolandırıcılardan kaçınma

Şifrelerinizin çalınmasından endişe etmeden giriş yapmanızı sağlayan, kimlik avına karşı dayanıklı şifre değiştirme aracı Passkeys güncelleniyor. Apple, Google, Microsoft, PayPal ve daha pek çok site ve hizmet halihazırda passkeys’i destekliyor. Çok geçmeden, sonsuza dek parolasız olacaksınız. Artık parolalarınızı (ve gerekiyorsa şifrelerinizi) arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşabilirsiniz. Parolalar ve şifreler uçtan uca şifreleme kullanılarak paylaşılır, böylece gruptakiler dışında hiç kimse, hatta Apple bile bunlara erişemez.

Kontrol Et, iPhone sahiplerinin gidecekleri yere güvenli bir şekilde varmayı planladıkları zamanı arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlayan yeni bir özelliktir. Bu özellik, kişinin gerçek zamanlı konumunu izliyor ve bir sorun olması durumunda arkadaşını uyarıyor. Bu konum verileri uçtan uca şifrelenerek, konum verilerinizi reklamcılara ve veri simsarlarına satan üçüncü taraf uygulamalara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Ve son olarak: Canlı Deşifre, bir daha asla spam veya dolandırıcılık aramaları tarafından rahatsız edilmek istemeyen kişiler için ek bir bonus daha var. Telefona cevap vermek (veya reddetmek) yerine her ikisi de arayan kişiye hattın aktif olduğunu bildirebilir. Canlı transkripsiyon, arayan kişinin sesini gerçek zamanlı olarak ekranda görüntülenen metne dönüştürür.

 

Daha fazla bülten için; 

iPhone 15 Pro Max’in Apple için büyük bir başarı olduğu söyleniyor

 

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!