Beyaz Saray Apple Watch yasağını kaldırmayı reddediyor

Sıradaki içerik:

Beyaz Saray Apple Watch yasağını kaldırmayı reddediyor

e
sv

Hackerlar 2023’te milyarlarca dolarlık kripto çaldı

28 Aralık 2023 01:32

Yeni bir araştırma, başlangıcından bu yana her yıl bilgisayar korsanlarının 2023 yılına kadar bir önceki yıldan daha fazla kripto para çaldığını iddia etti.

Kripto ile ilgili tüm farklı hack ve hırsızlıkların kaydını tutan REKT platformunda sunulan veriler, 2023 yılında bilgisayar korsanlarının toplam 1,83 milyar dolar çaldığını söylüyor.

TechCrunch’ın bildirdiğine göre De.Fi makalesinde, “Bu miktar, çeşitli olaylara dağılmış olsa da, DeFi ekosistemindeki kalıcı güvenlik açıklarının ve zorlukların altını çiziyor” diye yazdı. “2023, yılın ilk yarısında devam eden ayı piyasası nedeniyle alana olan ilgi nispeten azalmış olsa bile, hem devam eden güvenlik açıklarının hem de bunların ele alınmasında atılan adımların bir kanıtı olarak durdu.”

En zayıf halka

En büyük olay Multichain’de yaşandı ve Temmuz ayı başında köprüde 230 milyon dolardan fazla para kaybedildi. Diğer kayda değer isimler arasında Euler Finance (196 milyon $), Mixin Network (142 milyon $) ve Poloniex (122 milyon $) bulunmaktadır.

Neredeyse 2 milyar dolar çok büyük bir para olsa da, bilgisayar korsanları ilk kez bir önceki yıla kıyasla daha az para çaldı. Blockchain analiz firması Chainalysis geçen yıl 3,8 milyar dolar, 2021’de ise 3,3 milyar dolar çalındığını bildirdi. Bu olaylarda çalınan paranın çoğu, çalınan parayla ülkenin nükleer programını finanse etmeye yardımcı olduğu söylenen, Kuzey Kore devlet destekli kötü şöhretli bir tehdit aktörü olan Lazarus Group’a gitti.

Chainalysis o dönemde “Kripto para korsanlığının ülke ekonomisinin önemli bir parçası olduğunu söylemek abartı olmaz” demişti.

REKT, 2011 ortasına kadar olan hack ve kripto ihlallerini takip ediyor ve toplamda 77 milyar dolardan fazla para çalındı. Aynı zamanda, 6,6 milyar dolar kolluk kuvvetleri ve diğer kurumlar tarafından kurtarıldı.

Bitcoin ve Ethereum gibi en büyük zincirlerin ağları güvenli kalmaya devam ederken, borç verme protokolleri, köprüler ve benzerleri ile sektörün en zayıf halkası olarak kalan çevredeki altyapı, çoğu saldırının gerçekleştiği yerdir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!