SSD’ler Artık HDD’ler Kadar Güvenilir Mi?

Sıradaki içerik:

SSD’ler Artık HDD’ler Kadar Güvenilir Mi?

e
sv

GoPro Enduro Pil, Hero Aksiyon Kameranız İçin Önemli Bir Yükseltme Mi?

13 Mart 2022 11:00

Yeni pilin iddiaları sonuçlandı.

GoPro aksesuarları yeni bir şey değil, ancak Kasım 2021’de aksiyon kameralarının başlıca markası, daha önce görmediğimiz alışılmadık bir modeli piyasaya sürdü: GoPro Hero 9 Black ve GoPro Hero 10 Black modelleri için yeni bir Enduro pil.

İddialar, Enduro’nun aksiyon kameranızın soğuk havalardaki performansını “önemli ölçüde iyileştirdiği” ve ayrıca normal sıcaklıklarda da size daha uzun kayıt süreleri sağladığı yönünde.

Örneğin GoPro, orta sıcaklıklarda 4K/60p video çekerken %13 daha fazla pil ömrü ve 4K/120p ağır çekim kaydederken %40 gibi büyük bir artış elde edeceğinizi söylüyor. Soğuk bir yere gidin (-10C ve ötesi) ve pil ömründe önemli bir etki olmadan her modda benzer kayıt süreleri elde edersiniz.

Enduro’nun GoPro’nun standart 1.720 mAh hücresine göre ne kadar büyük bir gelişme olduğunu görmek için Hero 10 Black’de her iki tip pil üzerinde bazı testler yapıldı .

Bunlar, Hero 10 Black’in rüzgarsız statik durumlarda aşırı ısınma eğilimi nedeniyle biraz karmaşık, bu durumdan dolayı, her bir bataryaya aynı on dakikalık soğutma molasını verildikten sonra toplam rekor sürelerini arttırıldı.

Dondurucu testleri için GoPro oda sıcaklığından, dondurucu bölmesine koyulduktan ve piller gece boyunca orada bırakıldıktan sonra çalıştırıldı.

Enduro, performansta en belirgin farkı burada yarattı; standart pil, uykuya geçmeden önce yalnızca birkaç saniye kayıt almayı başardı. Enduro ise soğuk başlangıcında mücadele etti ve büyük ölçüde normal şekilde devam etti.

GoPro’nun Enduro pili hakkında diğer bir iddiası, standart pilden yaklaşık %13 daha hızlı şarj olduğudur (pili kamerada şarj ettiğiniz sürece). Aceleniz varsa veya uzun bir çekimde bunları çalışırken değiştiriyorsanız bu kullanışlı olabilir.

Standart pilin kamerada şarj edilmesi için 125 dakikalık bekleme süresine kıyasla Enduro pilinin 112 dakikada şarj olması ile bu adil bir iddia olarak görüldü.

Testlere göre, GoPro Enduro pilinin ‘gerekli’ bir satın alma olarak kabul edilebileceği tek durum, sıfırın altındaki sıcaklıklara sahip bir yere seyahat ediyor veya orada yaşıyor olmak.

Bunun nedeni, aşırı soğukta çalıştırma söz konusu olduğunda GoPro’nun standart pilinden çok daha güvenilir olmasıdır.

Diğer her şey için Enduro, satın alınması gereken bir üründen çok, sahip olunması güzel bir ürün. Testler GoPro’nun 4K/60p modu ve 4K/120p modu için iddialarını destekleyerek, normal sıcaklıklarda Hero 10 Black ve Hero 9 Black’in pil ömrünü kesinlikle arttırıyor. Şarj sürelerinde de marjinal bir iyileşme var.

Mevcut piliniz bir darbe aldıysa veya dayanıklılığı azaldıysa, Enduro satın almaya değer. Uzun vadede, aksiyon kamerası üreticisinin varsayılan pili olmasını bekleniyor. Ancak şimdilik satın alabileceğiniz en mantıklı GoPro aksesuarlarından biri.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!