Büyük bir Google Chrome hatası, suçluların bilgisayarınıza saldırmasına neden olabilir

Tarayıcınızı hemen güncelleyin

Google, Chrome kullanıcılarına, ciddi bir güvenlik hatası bulduktan sonra masaüstü tarayıcılarının güncel olduğundan emin olmalarını tavsiye ediyor.

Güvenlik açığı, Windows, macOS ve Linux aygıtlarını (iOS ve Android telefonları değil) etkiliyor ve saldırganların uzaktan kod çalıştırmasına izin verebiliyor. Bu, kötü amaçlı yazılım yüklemek, değerli verileri çalmak veya güvenlik sistemlerini atlamak anlamına gelebilir.

Forbes’in bildirdiği gibi, hükümetler ve büyük şirketler en fazla risk altındadır, çünkü hasar için hassas verilerin ve potansiyelleri onları hedef olma konusunda daha fazla değerli olmasına neden oluyor, ancak yine de ev kullanıcıları için bir tehlike bulunuyor.

Chrome kendini en son sürüme otomatik olarak güncellemelidir, ancak emin değilseniz, ana menüyü açın ve ‘Yardım’ı ve ardından’ Chrome Hakkında’yı seçin. 76.0.3809.132‘den önceki sürümler risk altındadır.

Kendinizi koruyun

Güvenlik açığının başarıyla önlendiği rapor edilmedi, ancak Chrome’un güncel olmayan sürümüne sahip bir kullanıcı özel olarak oluşturulan bir web sitesini ziyaret ederse, saldırgan tarayıcıda kod yürütebilir.

  • Tarayıcıyla ilişkili ayrıcalıklara bağlı olarak bu, verileri görmelerine, değiştirmelerine veya silmelerine, yazılım yüklemelerine ve hatta yönetici haklarına sahip yeni kullanıcı hesapları oluşturmasına olanak verebilir.

Gelecekte de benzer bir hataya maruz kalmamak için, günlük web taraması için yönetici ayrıcalıklarına sahip bir hesap kullanılmamasını ve e-postalarda web bağlantılarını takip etmenin risklerinin farkında olmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir