Türkiye’deki KOBİ’lerinin yüzde 71’i, e-ihracat için pazaryerlerini tercih ediyor

Sıradaki içerik:

Türkiye’deki KOBİ’lerinin yüzde 71’i, e-ihracat için pazaryerlerini tercih ediyor

e
sv

Bakiyem Ödeme Çözümleri Kurucu Ortağı Umut Yalçın ile Özel Röportaj

01 Haziran 2023 15:13

Bakiyem Ödeme Çözümleri Kurucu Ortağı, CEO’su ve Shopalm Kurucu Ortağı, Genel Müdürü olan Umut Yalçın “Gelecek dijital devrimi anlayan, uygulayan, geleceğe dönük yenilikler peşinde koşanların olacak” diyor.

“Gelecek dijital devrimi anlayanlarındır”

 

Umut Yalçın, PCkoloji okurlarına özel olarak verdiği mesajda ise şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin 100. yılında globalde de başarılarımızla adımızı duyurmak üzere ilerlemekten dolayı mutluyuz. Türk start up’larının dünya çapında önemli işlere imza atacak güçte ve donanımda olduklarına özellikle dikkat çekmek isterim.”

Bakiyem girişiminiz nasıl kuruldu? 

İlk girişimim olan AG Danışmanlık kendi online ödeme sistemim olmadığı ve başkasının bayi tahsilat sistemini kullandığım için yürümemişti. Bu tecrübenin ışığında Bakiyem.com 2017 yılında kuruldu. Benim yaşamış olduğum bu tahsilat sıkıntısını birçok kobinin yaşadığını farkettim ve kobiler için herhangi bir teknik bilgiye gerek olmadan, dakikalar içerisinde online ödeme almayı sağlayan, kolay kullanıma sahip ödeme çözümleri ve bu çözümlere yönelik entegre modüllerle platformlar geliştiren bir finansal teknoloji şirketi ortaya çıktı “Ödeme almanın en kolay yolu” mottosuyla çalışmalarını sürdüren Bakiyem.com, kolay, hızlı ve düşük maliyetlerle ödeme almak isteyen farklı büyüklüklerdeki firmalar için online ödeme çözümleri üretiyor.

Bakiyem.com hangi yenilikleri sunuyor? 

Bakiyem.com un sektörlere getirmiş olduğu en büyük yenilik bütün online ödemenin tek bir ekrandan yönetilmesi ve alışkanlıkları değiştirmeden düşük maliyetler ile şirketleri dijitalleştiriyor olmasıdır. Online ödemenin sadece kredi kartı ile e-ticaret olduğu düşünülüyor. Oysa şirketler için gelen HAVALE-EFT ve DBS (Doğrudan Borçlandırma Sistemi) de birer online ödeme şekli. Biz bu üç ödeme yönteminin tek bir platformdan yönetilmesini sağlıyoruz. Ayrıca ERP ve Muhasebe Programları ile yapmış olduğumuz entegrasyonlar sayesinde hem iş gücünün daha verimli kullanılmasını, hem de veri aktarımındaki hataların ortadan kalkmasını sağlıyoruz. Ayrıca şirketlerin yıllardır kullanmış olduğu ve alışkanlık kazandıkları yöntemleri değiştirmeden satış işlemlerini,cari işlemlerini distribütör ve bayi ağlarını raporlanır bir şekilde yönetmelerini sağlıyoruz.

KOBİ’ler ile çalışmaya başladığımızda öncelikli odağımız e-ticaret değildi ancak pandemi ile birlikte müşterilerimizin e-ticarete girmelerinde zorlandıklarını gördük. Projeyi yaptıracak bir yazılımcı bulamıyorlardı, buldukları yazılımcılar da proje sürelerini uzun tutuyorlardı. Hazır paketleri almak istediklerinde ise yüksek ücretler ile karşılaştıklarını farkettik.

Böylece müşterilerimizin daha kolay e-ticarete girmeleri için PazarBakiyemi geliştirdik. PazarBakiyem sayesinde müşterilerimiz sanki bir sosyal medya platformunda profil oluşturuyormuş gibi kendi e-ticaret sayfalarını oluşturdular ve e-ticarete adım attılar. E-ticareti Facebook kullanmayı bilmek kadar kolay hale getirdik.

Diğer girişiminiz olan Shopalm hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Diğer girişimim olan Shopalm için de Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü ünvanlarını taşıyorum. “Avuç içinizdeki alışveriş” mottosuyla çalışmalarını sürdüren güvenli ve kolay mağazacılık girişimi Shopalm, girişimde kadın gücünü desteklemesiyle fark yaratan bir çizgide.

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan ve sonrasında bir girişime dönüşen Shopalm, kadın girişimcileri desteklemek amaçlı kurduğu Shopalm Akademi ile de e-ticaret için gereken tüm alanlarda eğitimler veriyor. Shopalm Akademi kapsamında, Shopalm’li kadınlara e-ticaret eğitimleri, reklam ve pazarlama desteği, markalaşma desteği gibi birçok olanak ücretsiz olarak sunuluyor.

2021 yılında kadınların ekonomiye ve istihdama katkısını desteklemek için kurulan Shopalm, girişimcilerin teknik bilgi ve desteğe ihtiyaç duymadan kendi online mağazalarında ve sosyal medya hesaplarında satış yapmalarını sağlayan bir e-ticaret sistemi. Shopalm, müşterilerine sanal POS’tan sipariş takibine kadar bir e-ticaret sitesinde bulunması gereken tüm özelliklere sahip kişiselleştirilmiş online mağaza sunuyor.

Shopalm, kullanıcılarının online mağazalarından sepete ekle yöntemiyle satış yapmalarının yanında sanal pos özelliklerini kullanarak mağazadan bağımsız olarak satış yapmalarını sağlıyor.

Shopalm kullanıcıları müşterilerine Shopalm paneli üzerinden SMS, e-posta yolu ile ödeme isteği gönderebiliyor, linkle ödeme alma özelliği ile tüm dijital platformlardan ödeme ekranı paylaşabiliyorlar.

Girişimci adaylarına neler önerirsiniz?

Girişimcilik bir tercihtir. Geceleri uykusuz kalmayı, kilometrelerce yol yapmayı, bazen ailenizden uzak kalmayı baştan kabul edebiliyorsanız girişimci olun. Girişimcilik kolay bir serüven değil, özellikle sıfırdan başlıyorsanız. Arkanızda bir sermaye gücü yoksa hayallerinizi gerçekleştirmek için çıktığınız yolda engeller daha büyük olabiliyor. Bu yüzden zorluklara hazırlıklı olmak gerekiyor. Çözümünü bulduğunuz problemi ürünleştirmeden önce bu sorunun hedeflediğiniz bölgede veya sektörde nasıl karşılandığını ölçmeniz gerekiyor. Çünkü İstanbul’da problem olan bir durumun Adana’da problem olmadığını görüyorsunuz. O yüzden bölgesel bir problem yerine ülkenin geneline hitap eden veya globalde de karşılaşılan bir problem olmasına dikkat edin. Tüm zorluklara rağmen bir girişimin başarılı olmasındaki en önemli etken ise adanmışlıktır.

Finansal teknolojide nasıl bir gelecek bizi bekliyor? 

İş insanları yapmış oldukları ticareti kontrol ederken finansı tek bir yerden ve gerçek zamanlı takip edip, aksiyon almak istiyorlar. Bu da finansal teknoloji sektöründe Super App’lerin çağının başlaması gerekliliğini doğurdu. İlerleyen zamanlarda Super App’ler sayesinde bir iş insanı şirketinin bütün banka hareketlerine, bayi ve müşteri online tahsilatlarını, kasaya giren nakit akışını tek bir platformda takip edip raporlar duruma gelecek.

Akıllı raporlama sistemleriyle yapay zekayı birleştirecek, o anki mevcut durumunu görebildiği gibi gelecekte hangi aksiyonlar olması gerektiğini de Fintechlerin üretmiş olduğu yazılımlar sayesinde herhangi bir çaba sarf etmeden görecek, raporlayacak ve aksiyon alabilecekler.

Fintechlerin en önemli özelliği hızlı, inovatif ve gelişen teknolojiye ayak uydurmalarıdır. Fintechlerin sayesinde müşteriler eski bankacılık dönemlerindeki hantallıklarından kurtulabilecekler. Fintechlerin rekabetçi olması ile de büyük bankalar Fintech gibi düşünüp çalışmaya başlayacak veya Fintech start up’larını satın almaya başlayacaklar. Zaten artık ülkemizde birçok bankanın kendi içlerinde bir Fintech kurduklarını veya fintech satın aldıklarını görebilirsiniz.

Gelecek dijital devrimi anlayan, uygulayan, geleceğe dönük yenilikler peşinde koşanların olacak.

Bu yıl için hedefleriniz nelerdir? 

2022’de tarihi bir rekora imza atarak hem işlem hacmi, hem de karlılığımızı bir önceki yıla göre 10 kat artırmaktan dolayı mutluyuz. 2023 yılında işlem hacmimizi 5 kat artırmak istiyoruz.  Bu yıl yurtdışı operasyonlarımızı da başlatmış durumdayız. En önemli projemiz Global Bakiyem ürünü olacak. 2017 yılında kurulan ve bugüne kadar 1.6 milyar TL’lik ödemeye aracılık eden Bakiyem, bunun 1.3 milyar TL’sini 2022’de gerçekleştirdi. Müşteri sayısını da 4 binin üzerine taşıyan şirketimiz 2023 yılında global arenaya açılıyor.

Finansal teknoloji alanında bu güne kadar 16 dikey çözüm ürettik. Özellikle geniş çaplı yapmış olduğumuz entegrasyonlar ile üretmiş olduğumuz projelerle bir çok otorite tarafından ödüllendirildik.

İddialı olduğumuz yurtdışı operasyonları için yönetim kurulumuza çok değerli bir isim olan Sayın Selim Güsar’ı getirdik. Sayesinde yurt dışı operasyonlarımızda hızla ilerleyeceğiz. Türkiye’deki işlem hacimlerimizi de 2023’te bir önceki yıla göre 5 kat artırmayı planlıyoruz. Bu  büyümemizi özellikle B2B alandaki tecrübemizi daha çok firmaya aktaracağız. Şu an hayata geçirdiğimiz projeler ile büyüme ivmemiz hız kazandı.

Hedef pazarlarınız hangi ülkeler?

Bakiyem Ödeme Çözümleri olarak bu yıl içinde en az 3 Türki Cumhuriyet’te yenilikçi iş modellerimiz ile operasyon kurmuş olacağız.

Öncelikli hedefimiz Orta Asya’da lokomotif olan Azerbaycan’da operasyonlarımızı kurup diğer Türki Cumhuriyetlere operasyonlarımızı geliştirmek olacak.

Gelişmekte olan bu kardeş ülkelere hem dünya Fintech teknolojilerini götüreceğiz, hem de Türkiye’de edinmiş olduğumuz finans tecrübelerini aktaracağız. İnanıyoruz ki, bu tecrübeler sayesinde Türkiye’in 10 yıllarda zorlukla edinmiş olduğu finansal becerilerini kardeş ülkelerimiz kısa zamanda öğrenecekler ve finansı doğru öğrendikleri için de dünyada hızlı bir yükselişe geçecekler.

Sürdürdüğümüz Güney Afrika operasyonlarımız da hızlı bir şekilde yıl içinde hayata geçecek. Ve Afrika kıtasının en gelişmiş ülkesi olan Güney Afrika’da yeni başarılara imza atacağız.

PCkoloji  okurlarına mesajınız nedir?

Çağımız dijital değişim ve dönüşüm çağıdır. Buna adapte olanlar işlerini büyütürken, direnenler yok olmaya mahkum gibi gözüküyor. Artık büyük, küçük her işletme dijital dünyada var olmak zorunda. Bakiyem olarak KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini en kolay hale getirip, onlara en kaliteli hizmet sunmayı amaç edindik. İhtiyaçları olan tüm teknolojiye tek yerden ulaşmalarını sağlayarak tüm satış süreçlerine destek oluyoruz.

Cumhuriyetimizin 100. yılında globalde de başarılarımızla adımızı duyurmak üzere ilerlemekten dolayı mutluyuz. Türk start up’larının dünya çapında önemli işlere imza atacak güçte ve donanımda olduklarına özellikle dikkat çekmek isterim.

 

Bakiyem.com ile ilgili başka haber okumak için ilgili link:

 

Bakiyem Kurucu Ortağı ve CEO’su Umut Yalçın: Fintech Startup’larımız dünyada yükseliyor

 

 

 

 

 

 

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!