‘Ultimate Sackboy’, Sony’nin LittleBigPlanet Maskotunu Mobile Getiriyor

Sıradaki içerik:

‘Ultimate Sackboy’, Sony’nin LittleBigPlanet Maskotunu Mobile Getiriyor

e
sv

Atlas, Akrobatik Becerilerini Sergiliyor

20 Ocak 2023 10:30

Robot, bana aletlerimi getir.

Boston Dynamics, Çarşamba sabahı yeni bir demo videosunda Atlas robotunun çarpıcı çevikliğini ve becerisini daha fazla gösterdi. Bu sefer, insansı makine, yalnızca roboparkour güçlerini kullanarak bir alet çantasını bir iskelenin tepesine teslim etmek zorunda kaldı.

Yukarıdaki videoda Atlas, alet çantasını almaya gitmeden önce şaşırtıcı miktarda bir öngörü gösteriyor, büyük bir boşluğa tahta bir kalas alıyor ve yerleştiriyor. Oradan, bir dizi merdivene tırmanmak, söz konusu tahta üzerinde denge kurmak, birkaç çıkıntıdan yukarı zıplamak, geri dönmek için yerinde zıplamak ve çantayı yukarıdaki platforma hafifçe başının üzerinden atmak basit bir mesele.

Atlas kontrol ekibinden bir yazılım mühendisi olan Robin Deits, o yayında “Parkour bizi robotun fiziksel sınırlamalarını anlamaya zorluyor ve dans bizi tüm vücut hareketinin ne kadar hassas ve becerikli olabileceğini düşünmeye zorluyor” dedi. “Şimdi, manipülasyon bizi bu bilgiyi almaya ve belirli bir şeyi nasıl elimize geçirebileceğimize göre yorumlamaya zorluyor. Atlas projesinde önemli olan, öğrendiğimiz diğer şeylerin hiçbirini bırakmamamızdır.”

Ancak bunların hiçbiri “basit bir mesele” değil. 2000’lerin başında, iki ayaklı robotlar, onlara bir dizi merdiven çıkmalarını istemek şöyle dursun, onlara yandan bakarsanız solgunlaşırdı. 2015’te robotlar hâlâ o kadar hantaldı ki, onların yere düştüğünü gördük. Ve bugün onlar – en azından Boston Dynamics’in, Elon’un robotu takım elbiseli sıska bir adamdan zar zor daha fazlası – ortalama hareketsiz bir Amerikalıyı geride bırakabilir, atlayabilir ve geride bırakabilir. Şirketin, diğer altı robotik endüstri lideriyle birlikte, çanta teslim botları lejyonunu savaş için kullanmama sözü vermesi çok iyi bir şey.

Ancak bir Atlas’ın yakın zamanda yerel UPS sürücünüzün yerini almasını beklemeyin (birincisi, sendikaları buna asla izin vermez), çünkü bu video ne kadar etkileyici olursa olsun, geliştirilmesi önemli miktarda zaman ve çaba gerektirdi. Yukarıdaki kamera arkası videosunda görebileceğiniz gibi, Atlas bu rutini öğrenirken ezikler, sıyrıklar, çizikler ve birden fazla yuvarlanma yaşadı.

Atlas ekibi lideri Scott Kuindersma, “Bu daha çok robotun bazı yeni kontrol yeteneklerinin bir gösterimi ve önceki çalışmalarımızla eğlenceli bir bağlantı” dedi. “Ümidimiz, eğer bize izin veren temel teknolojiyi inşa edebilirsek. Bunun gibi dinamik davranışları kolayca oluşturup uyarlayabilirsek, gerçek, fiziksel olarak güç gerektiren işleri koşuşturmacayla gerçekleştirmek için yolda bundan yararlanabilmeliyiz. İmalat veya inşaat gibi bir alanda eksiksiz bir çözüm sunmak için gereken birçok parça var — bu video üzerinde çalıştığımız şeyin dar bir dilimini vurguluyor.” Bu yüzden belki de endişelenmemiz gereken hiper çevik akrobotlar değil, yüksek patlayıcılarla donanmış ve polisler tarafından yönetilen EOD makineleridir.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!