vivo, amiral gemisi X100 Serisi ile performans ve akıllı telefon fotoğrafçılığında sınırları zorluyor

Sıradaki içerik:

vivo, amiral gemisi X100 Serisi ile performans ve akıllı telefon fotoğrafçılığında sınırları zorluyor

e
sv

Yeni rapora göre X, antisemitik ve İslamofobik nefreti geride bırakıyor

14 Kasım 2023 23:19

Orta Doğu’da tırmanan çatışmaların ortasında X, platformunda antisemitik komploları teşvik eden, Hitler’i öven ve Müslümanlar ile Filistinlileri insanlıktan çıkaran nefret söylemini denetlemekte başarısız oluyor.

Yeni araştırmada, çevrimiçi nefret ve aşırıcılığı araştıran kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (CCDH), 101 hesapta nefret söylemi içeren 200 X gönderisinden bir örnek topladı. Her bir gönderi 31 Ekim’de platformda X’in raporlama araçları kullanılarak raporlandı ve ya “doğrudan devam eden çatışmayı ele aldı ya da bundan haberdar olduğu görüldü.”

Bu araç kullanıcıları içeriği işaretlemeye ve nefret söylemi seçeneği de dahil olmak üzere hangi davranış kategorisine girdiğine dair bilgi vermeye davet ediyor. Bu raporlama seçenekleri arasında “Hakaretler, Irkçı veya cinsiyetçi stereotipler, İnsanlıktan çıkarma, Korku veya ayrımcılığa teşvik, Nefret dolu referanslar, Nefret dolu semboller ve logolar” yer alıyor.

CCDH’ye göre, 200 gönderiden 196’sı çevrimiçi kalırken, bir hesap bildirildikten sonra askıya alındı ve ikisi “kilitlendi”. İncelenen paylaşımlardan bir örnek, X’in antisemitik karikatürleri tasvir eden, Filistinlileri “hayvan” olarak adlandıran ve diğerlerini “Yahudilerin ve Müslümanların birbirlerini öldürme gösterisinin tadını çıkarmaya” davet eden içeriklere ev sahipliği yapmaya devam ettiğini gösteriyor.

İncelenen tüm örnek X gönderileri yazı yazıldığı sırada çevrimiçi kalmıştır. Örnek gönderilerde temsil edilen 101 hesaptan 82’si mavi çekle doğrulanmış ücretli hesaplardı.

X gönderilerinin görüntülenme sayıları farklılık göstermekle birlikte, Holokost’u inkâr eden gönderiler de dâhil olmak üzere bazıları 100.000’den fazla kez görüntülenmiş ve kipalı bir adamın boğulduğunu gösteren interaktif bir gif yaklaşık bir milyon kez görüntülenmiştir. Kaldırılmayan gönderiler ise toplamda 24 milyondan fazla görüntülenmiştir.

Her ne kadar 200 gönderiden oluşan bir örnek X’teki içeriğin sadece bir kısmını temsil etse de, gönderilerin çoğu aleni ırkçılıkları, şiddeti açıkça benimsemeleri ve şu anda bile çevrimiçi kalmaları nedeniyle dikkat çekicidir. Sosyal medya şirketleri kurallarını ihlal eden içeriklerin büyük bir bölümünü düzenli olarak kaldırmamakta, ancak araştırmacılar ya da gazeteciler bu paylaşımları öne çıkardıklarında genellikle çok hızlı bir şekilde kaldırmaktadırlar.

CCDH raporunda yer alan örnek paylaşımlardan bazılarına “Görünürlük sınırlıdır: Bu Gönderi X’in Nefret İçeren Davranışlara karşı kurallarını ihlal edebilir” şeklinde bir etiket yapıştırılmıştır. Antisemitik komploları teşvik eden, Holokost’u şaka yollu reddeden ve Müslümanlara yönelik şiddeti normalleştirmek için insanlıktan çıkarıcı bir dil kullanan gönderiler de dahil olmak üzere diğer içerikler herhangi bir etiket olmadan çevrimiçi kalmaya devam ediyor. Şirketin iki hafta önce bildirilen paylaşımların çoğuna karşı neden hiçbir işlem yapmadığı konusunda X’e ulaşıldı, ancak otomatik olarak “Şu anda meşgul, lütfen daha sonra tekrar kontrol edin” yanıtını alındı.

Center for Countering Digital Hate CEO’su Imran Ahmed, “X, reklamverenlere ve kamuoyuna nefret söylemiyle başa çıkabildikleri konusunda güvence vermeye çalıştı – ancak araştırmamız bunların boş sözlerden başka bir şey olmadığını gösteriyor” dedi. “X’in içerik moderasyon sistemlerine yönelik ‘gizli müşteri’ testimiz – 200 açık ve net nefret söylemi örneğini kaldıracak kapasiteye ya da iradeye sahip olup olmadıklarını görmek için – nefret aktörlerinin Elon Musk’ın platformunda acımasızca antisemitik ve nefret dolu söylemler yayınlamakta özgür olduklarını ortaya koyuyor.”

X, güvenlik yönergelerinde kullanıcıların “diğer insanlara ırk, etnik köken, ulusal köken, kast, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik, dini aidiyet, yaş, engellilik veya ciddi hastalık temelinde saldıramayacağını” belirtiyor. Elon Musk’ın liderliği altında, daha önce Twitter olarak bilinen şirket, içerik denetleme işgücünü azalttı, marjinal grupları koruyan güvenlik politikalarını geri aldı ve daha önce yasaklanan kullanıcıları dalga dalga platforma geri davet etti.

Bu yıl X, CCDH’ye karşı bir dava açarak, kar amacı gütmeyen kuruluşun platformdaki verileri izinsiz kullandığını ve şirketin reklamcılık işini kasıtlı olarak baltaladığını iddia etti. CCDH, X’in Elon Musk yönetimindeki X’in gevşek içerik denetimi hakkındaki bir dizi raporda büyük ölçüde yer alan araştırmasını susturmak için yasal tehditler kullandığını savunuyor.

CCDH’nin yeni raporunu yayınladığı gün X, İsrail ve Gazze’de devam eden çatışmalar sırasında içerik denetleme sistemlerini öven bir blog yazısı yayınladı. Şirket, Hizmet Şartlarını ihlal eden 325.000’den fazla içerik hakkında işlem yaptığını ve bu işlemlerin “bir gönderinin erişimini kısıtlamayı, gönderiyi kaldırmayı veya hesabı askıya almayı” içerebileceğini söylüyor.

X’in Güvenlik ekibi, “İsrail-Hamas çatışması gibi belirsizlik dönemlerinde, kamusal sohbeti koruma sorumluluğumuz daha da artıyor,” diye yazdı.

 

Daha fazla bülten için; 

Kaspersky, Türkiye’de iCloud kimlik bilgilerini çalmaya yönelik dolandırıcılık faaliyetlerinin arttığı konusunda uyardı

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!