16. Haftanın en çok satan TV’si;

Sıradaki içerik:

16. Haftanın en çok satan TV’si;

e
sv

Yeni iPhone 12 hakkında merak edilenler

19 Nisan 2020 13:52

******

Ne Zaman Çıkacak, Sızıntılar, Fiyatı ve Çok Daha Fazlası

******

Bir yığın yepyeni, taptaze özellik…

Baştan söyleyelim: iPhone 12’nin pek çok yeni özellikle gelmesi şart. 11’de çok da aradığımızı bulamamıştık, güncellenmiş pek bir özellik yoktu ve çok pahalıydı.

Peki yeni çağın yeni iPhone’u hayatımıza ne gibi yenilikler katacak? Yoksa Apple  birtakım güncellemeler yerine bizi bambaşka, yepyeni bir telefonla mı tanıştıracak?

İyi haber şu ki, 11’in lansmanı döneminde, 12’ye dair pek çok sızıntı olmuştu. Örneğin 5G iPhone model, yeni kameralar, yeni tasarım, çok güçlü bir ekran…. Tüm bu dedikodular 12 ile ilgili idi ise, beklediğimiz o kocaman güncellemeler için zaman bu zaman diyebiliyoruz.

Sonuç olarak bu zamana kadar bize ulaşmış tüm sızıntıları, tüm dedikoduları derleyelim dedik:

Ne zaman çıkacak?

Henüz belirtilmiş bir tarih yok. Ancak şöyle bir gerçek var ki her yeni iPhone aynı zaman diliminde ortaya çıkıyor, buna alıştık artık. Bu hesapla Eylül 2020 diye umuyoruz. 8-15 Eylül gibi merakla beklenen bu aygıt piyasaya çıkmış olur. Ancak Corona’nın farklı bir etkisi olur mu, işte onu öngöremiyoruz.

Fiyatı ne olacak?

İsterseniz, gelin iPhone 11 fiyatlarına bakalım:

iPhone 11 $699 / £729 civarlarında.  iPhone 11 Pro $999 / £1,049 gibi fiyatlardan başlıyor ve iPhone 11 Pro Max ise $1,099 / £1,149 gibi fiyatlardan satılıyor. Beş-altı ay sonra yepyeni özelliklerle çıkacağını düşündüğümüz bir iPhone telefonunun rakamını siz düşünün artık, biz bir şey demeyelim.

Tasarımı nasıl olacak?

Bir takım sızıntılara göre, iPhone 5’te olduğu gibi köşeli bir tasarımla karşılaşacağız. Alışık olduğumuz iPhone tasarımlarından oldukça farklı olacağı da konuşulan rivayetler arasında. Profesyonel ve şık gözükse de tutması zor bir tasarımla karşılaşacağız gibi gözüküyor. Ön kamera için ayrıca bir çentik eklenmediği, ön kameranın ekrana gömülü olduğu da söyleniyor, eğer böyle olursa, bu denli pahalı iPhone seçenekleri arasında çentiksiz ilk model olacak gibi. Tasarımsal bazdaki bir sızıntıda ise, diğerlerinden çok küçük bir çentiği olacağı yönünde bilgiler vardı. Göreceğiz…

Face ID ilgili güncellemeler geleceği ise birden çok kaynaktan alınmış bir haber, ki zaten bekliyorduk.

Telefonun uzunluğu için 5.4-inch iPhone 131mm,  6.1-inch  147mm, 6.7-inch model ise 160mm civarında olur gibi bilgiler de sızdı. Kalınlığının ise 11’le kıyasla azalacağı söyleniyor, 8.1mm yerine 7.4 gibi bir tahmin yürütülmüş.

Ekran içi bir parmak izi okuma bölümü de yine şaşırtıcı sızıntılar arasında.

Dış tasarımda uçuk yeşil ve mavi tonlarında renkler olacağı söyleniyor.

Kamera ve diğer özellikler nasıl olacak?

Her şeyden önce 5G teknolojisi yeni modellerde yer alması beklenen bir diğer önemli özellik. 

Ekranla ilgili de, şu andaki modellerde 60 Hz ekran tercihinde bulunan Apple’ın yeni modellerde 120 Hz ekran tercihi yapacağı ile ilgili duyumlar var. 5,4 inçlik modelin arkasında bulunacak iki adet kameranın ultra geniş ve geniş açı kamera olacağı farklı kaynaklarda yer aldı. 6,1 inç modelde de aynı kamera kurulumu, pro ailesinde ise standart, ultra geniş açı ve telefoto kameralar haricinde LIDAR (Lightfield Detection and Ranging) teknolojisinin yer alması bekleniyor. Yani iPad Pro’lar ortamın derinlik haritasını çıkartabiliyor olacak, bu da çok gelişmiş bir artırılmış gerçeklik deneyimi getiriyor olacak. Toplamda 5 ayrı kamera özelliğine sahip olacağı düşünülüyor.

12 watt hızlı kablosuz şarj teknolojisine destek veren telefonun saniyede 60 kare 4K video kaydedebiliyor olacağını söyleyenler de mevcut. 

Beklentimiz çok yüksek, tam da istediğimiz özellikler sızmış bilgi olarak. Canımız Apple’ımızın bir de fiyatları bu denli yüksek olmasa…

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!