Dropshipping yapabileceğiniz ücretsiz siteler -2019 (Kolay Kullanım)

Sıradaki içerik:

Dropshipping yapabileceğiniz ücretsiz siteler -2019 (Kolay Kullanım)

e
sv

USB Type-C (USB 3.1) teknolojileri nedir? Ne işe yarıyor?

02 Kasım 2018 11:00

Ceyhun Mısırlıoğlu Haber:

Bu teknolojileri son günlerde sıkça duyduğunuza eminim. Neyden mi bahsediyoruz? Tabii ki USB Type-C ya da başka bir deyişle USB 3.1’den. Eminiz ki birçoğunuz bu teknolojilere sahip cihazlar kullanmışsınızdır ancak tam olarak ne işe yaradıklarını bilmiyor olabilirsiniz. Peki nedir bu USB Type-C (USB 3.1)?

USB Type-C nedir?

USB-C, şarj etmek veya verileri aktarmak için ortaya çıkan bir standarttır. Şimdilik en yeni dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve tabletlerde kullanan bu standart, ileride muhtemelen daha çok cihazda karşımıza çıkacaktır. USB-C, daha kolay takılabilen ve geri döndürülebilen daha küçük bir konektör şekline sahiptir. USB-C kabloları daha fazla güç taşıyabilir, böylece dizüstü bilgisayarlar gibi daha büyük cihazları şarj etmek için kullanılabilirler. Ayrıca, 10 Gbps’de USB 3’ün iki katına kadar aktarım hızları sunabilirler.

USB-C’yi 3,5 mm ses jakı için potansiyel bir yerini alacak yeni bir USB ses standardı sunmak için de çalışılıyor. USB-C, daha büyük hızlar için USB 3.1 ve USB bağlantıları üzerinden gelişmiş güç dağıtımını kullanıyor. 8.4mm genişlik ve 2.6mm yükseklik değerleri bulunan Type-C bağlantı noktası, böylelikle daha ince taşınabilir cihazların ortaya çıkmasında da önemli rol oynayacak. USB Type-C, DisplayPort, HDMI, güç ve VGA desteği de sunuyor.

USB 2.0-USB 3.0 ile USB Type-C arasındaki hız-güç farkı;

USB 2.0’ın maksimum hızı, 480Mbps. Maksimum güç çıkışı ise, 2.5V, 1.8A.

USB 3.0’ın maksimum hızı, 5Gbps. Maksimum güç çıkışı ise, 5V, 1.8A.

USB 3.1’in yani Type C’nin maksimum hızı, 10Gbps. Maksimum güç çıkışı ise, 20V, 5A.

USB Type C ile ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.


İlgili Yazı: VoWifi teknolojisi nedir? Ne işe yarar?
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!