Twitter, Reklamsız Bir Abonelik Katmanı Üzerinde Çalışıyor

Sıradaki içerik:

Twitter, Reklamsız Bir Abonelik Katmanı Üzerinde Çalışıyor

e
sv

Twitter’ın Personellerinin Yüzde 80’i Musk Altında Buharlaştı

0 okunma — 22 Ocak 2023 14:00

Sitenin bugünlerde kötü çalışmasına şaşmamalı.

Elon Musk geçen Ekim ayında Bloomberg’e yeni satın aldığı oyuncağı Twitter.com’daki çalışanların yüzde 75’inin The Washington Post’un o sırada bildirdiği gibi mülkiyeti altındaki işlerini kaybetmeyeceğini söylediğinde yalan söylemiyordu. Görünüşe göre yüzde 80’e yakın. CNBC Cuma günü, Musk’ın devralınmasından önce orada çalışan yaklaşık 7.500 kişiden toplamda ancak 1.300’ünün ve 550’den az tam zamanlı mühendisin, söz konusu işten çıkarmalar veya gönüllü istifalar yoluyla bir şirketin kabuğunda kaldığını bildirdi.

CNBC ayrıca, 40’ı mühendis olmak üzere 75 çalışanın şu anda izinli olduğunu, sitenin içerik denetimini denetleyen Güven ve Güvenlik ekibinin ise 20’den az tam zamanlı çalışana itlaf edildiğini belirtiyor. Bu haber, Musk’ın geçtiğimiz Nisan ayında sosyal medya sitesini satın almak için talep edilmemiş 44 milyar dolarlık bir teklif duyurmasından bu yana, görünüşte sonu gelmeyen bir dizi hatanın sonunda geldi.

Musk, çivilenmemiş herkesi kovmanın yanı sıra, kuracağı sözde “ılımlılık konseyine” bir kez bile bakmadan, daha önce kalıcı olarak yasaklanmış olan çok sayıda aşırı sağcı ve faşist hesabı eski durumuna getirdi. Twitter anketlerine dayalı olarak kritik operasyonel kararlar verdi – ve bu, bot kullanıcılarının yaygınlığı ve Twitter anketlerini oynamanın ne kadar kolay olduğu ile ilgili düzmece şikayetler üzerine Twitter’ı satın almak için anlaşmadan çekilmeye çalıştıktan sonra oldu.

Gazetecilerden üniversiteli çocuklara kadar eleştirmenleri susturmak için banhammer kullandı. Musk, SpaceX ve Tesla ekiplerinin üyeleri de dahil olmak üzere, ilgisiz diğer şirketlerinden çalışanlar getirdi; ve iş zekasını sorguladıkları için çalışanları kovdu. 8 $ ‘lık mavi çek doğrulama planı, duraksayarak piyasaya sürüldü ve başladı, bu sırada reklamverenler batan gemisinden kaçmak isterken reklam gelirinin yüzde 40 düştüğü bildirildi. Bugün yaklaşık 15 milyar dolar değerinde olan Twitter’ı satın almak için kullandığı 13 milyar dolarlık borcun ilk faiz ödemesi ay sonunda yapılacak.

Ancak Twitter, personelini ıslak bir köpeğin ceketinden su gibi çıkaran tek şirket değil. Google bu hafta 12.000 çalışanını işten çıkardı, Amazon dünya çapında 18.000 kişiyi işten çıkardı ve Microsoft 10.000 kişiyi işten çıkardı.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!