Firefox’un Android tarayıcısının önizlemesini değiştirdi

Sıradaki içerik:

Firefox’un Android tarayıcısının önizlemesini değiştirdi

e
sv

Trump, Huawei’yi görüşmelerde tartışmayacak

05 Eylül 2019 21:00

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Çin’le sürmekte olan ticaret görüşmelerinde Huawei’nin ülkedeki devam eden durumunu tartışmayacağını belirtti.

Bu yılın başlarında, ABD Ticaret Bakanlığı, Çin mobil devini ulusal güvenlik gerekçeleriyle kara listeye alarak Amerikalı firmaların şirketle iş yapmalarını engelledi.

Karar, Huawei’nin önemli bileşenlere ve Android işletim sistemine ve Google uygulamalarına erişimini sınırladı.

Trump ve Huawei

ABD, bazı ABD tedarikçilerinin Huawei ile ticaret yapabileceğini de doğruladı – güvenlik riski yoksa – ancak bugüne kadar bildirdiği 130 lisans başvurusundan hiçbirini onaylamadı. Ayrıca, hükümetin hangi alanlarda güvenlik tehdidi olmadığını düşündüğü de belli değil.

Trump’ın konuyla ilgili konumu, Başkan’ın Huawei’yi her türlü ticari anlaşmaya dahil etmeye açık olacağını öne sürmesiyle akıcı bir hal aldı. İki ülke, uzun süredir devam eden bir anlaşmazlık içinde olmuş ve birbirlerinin mallarına uygulanan vergiler için gümrük tarifeleri değiştirdi.

Çin ile ABD arasında görüşmeler sürüyor, ancak Trump’ın konumu yine değişmiş görünüyor.

  • “Bu bir ulusal güvenlik kaygısı” diyor. “Huawei ordumuz, istihbarat acentelerimiz için büyük bir endişe kaynağı ve Huawei ile iş yapmıyoruz.”
  • “Ve Çin ile ilgili olarak ne olacağını göreceğiz, ama Huawei şu anda hakkında konuşmak istediğimiz (bu) tartışmak istediğimiz bir oyuncu değildi.”

Bu durumun, eğer yasak devam ederse birçoğu önemli gelir akışlarını kaybedecek olan ABD satıcıları üzerinde de önemli bir etkisi oldu. Huawei tarafından geçen yıl bileşenlere harcanan 80 milyar dolar arasında, 11 milyar dolar, kısıtlamaların gevşetilmesi için başvuruda bulunan Qualcomm, Intel ve Broadcom dahil olmak üzere Amerikan şirketlerine verildi.

Huawei, herhangi bir yanlış yapma iddiasını inkar etti

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!