Apple TV, Popüler Bir Video Platformunu Kaybetti

Sıradaki içerik:

Apple TV, Popüler Bir Video Platformunu Kaybetti

e
sv

Samsung’un Heyecan Verici Mikro LED 4K TV’leri

28 Haziran 2022 15:29

Samsung’un heyecan verici mikro LED 4K TV’leri sonunda daha küçük boyutlarda gelecek. Ama çoğumuz için yeterince küçük değil.

Yakın zamanda Samsung’un öncü mikro-LED TV’lerinin evde gerçekçi olmaktan çok uzak olduğu biliniyor. Ancak yine de teorik olarak LED TV’lerin daha uzun ömrü ve daha yüksek parlaklığıyla birlikte OLED TV’lerin tüm kontrast avantajlarını sunan yeni nesil bir teknolojiye sahip.

Bununla birlikte, iyi haber şu ki, The Elec’in bir raporuna göre Samsung sonunda bunu gerçeğe dönüştürmek için ilk adımları atmaya hazır. Samsung, ilk olarak 2021’de 110 inçlik cömert bir boyutta bir mikro LED 4K TV’yi piyasaya sürdü. Ancak bundan kısa bir süre sonra daha küçük modellerin piyasaya çıkacağına söz verdi.

Sadece onlar yapmadı. Pandemi fabrika kapanışları ve üretim sorunları ve ardından yeni bir fabrikaya tamamen taşınma, Samsung’un 2022’de yeni boyutları duyurmasına rağmen, bırakın piyasaya sürmeyi, daha küçük modellerin üretimine bile başlamadığı anlamına geliyor.

Ancak The Elec’ten gelen rapor, Samsung’un bunu yakında değiştirmeyi planladığını söylüyor ve yeni bir TFT kullanarak 89 inç mikro LED 4K TV üretimine başlayacak. Gelişmiş 34×85 mikrometre LED çiplerini 100 inçten daha küçük bir ekrana sığdırmak için ihtiyaç duyduğu daha küçük boyutu vermesi gereken temelli üretim süreci söz konusu. Elec, Samsung’un aynı teknolojiyi 101 inç ve 114 inç model için de kullanacağını söylüyor.

89 inç açıkçası hala çoğumuzun bir TV için isteyeceğinden çok daha büyük ve hala Samsung’un 2021’de bize vaat ettiği 76 inçlik modelden çok daha büyük. Boyutun başladığı yer 76 inçlik bir modeldir. Gerçekçi bakmak gerekirse en iyi 75 inç TV’lerin popülaritesi son birkaç yılda artıyor. Bu yüzden boyutu bu seviyeye indirmenin Samsung’un üstesinden gelmesi gereken bir sonraki teknolojik engel olacağını ve 55’e geçebileceği umuluyor.

Mikro-LED Gelecek

Mikro-LED’in heyecan verici olmasının nedeni, tıpkı en iyi OLED TV’lerde olduğu gibi kendi kendini aydınlatan pikselleri kullanması, yani her pikselin parlaklığını ayrı ayrı kontrol edebilmesidir. Böylece aydınlık alanlar ile karanlık alanlar ve sonsuz derin siyah seviyeleri arasındaki kontrastta mükemmel hassasiyet elde edersiniz.

Ancak mikro LED, OLED TV’lerin yapabileceğinden çok daha parlak hale gelebilecek. Samsung’a göre başlangıçta 2.000 nit’e ulaşacak. Ancak gelecekte belki de 4.000 nit’e kadar çıkacak. Karşılaştırıldığında, LG G2’nin beğenileri yalnızca 1.000 sirkeyi zorluyor.

Bu, daha da muhteşem ve gerçekçi HDR performansı elde edeceğiniz anlamına gelir ve bu, TV’lerin görüntülerinin, karanlık alanlarda ekranı yansımalar olmadan, güneşli odalarda daha görünür olduğu anlamına gelir. Üstelik, OLED TV’lerden daha uzun ömürlü olmaları gerekir.

Bununla birlikte, temel teknolojinin bir süredir var olmasına ve Sony, Samsung ve LG’nin gelişmiş dijital tabelaları için düzenli olarak kullanılmasına rağmen, onu yüksek çözünürlüklü TV’ler için yeterince küçük hale getirmek açıkça bir mücadeledir. Şimdiye kadar sadece Samsung bunu tüketiciler için gerçekten yapmaya çalışıyor ve şimdiye kadar geri kalanımız için bunu hiçbir şeye koyamadı.

Yukarıdaki 89 inçlik model için 80.000 dolarlık fiyat, orijinal versiyona kıyasla hala büyük bir fiyat düşüşünde – yaklaşık %40’lık bir düşüş. Samsung her iki yılda bir fiyatı %40 düşürmeye devam etse bile bu hala oldukça yüksek.

 

 

 

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!