iPhone 16 Pro muhtemelen iPhone 15 Pro’nun en büyük sorununu çözmeyecek

Sıradaki içerik:

iPhone 16 Pro muhtemelen iPhone 15 Pro’nun en büyük sorununu çözmeyecek

e
sv

MSI, 18 TB’a kadar DDR5 alabilen Intel sunucusunu tanıttı

21 Kasım 2023 02:05

MSI, veri yoğun iş yükleri ve bellek içi veritabanları için optimize edilmiş, 18 TB’a kadar DDR5 RAM’i destekleyebilen bir compute express link (CXL) bellek genişletme 2U sunucu platformunu piyasaya sürdü.

S2302, çift soketli 4. Nesil Xeon Ölçeklenebilir işlemciye ve beş PCIe 5.0 x16 yuvasının yanı sıra 32 DDR5 DIMM yuvasına sahiptir. İki adet ES3.S PCIe 5.0 SSD yuvasına ek olarak sekiz adet E3.S CXL sürücü yuvasına sahip olan sistem, varsayılan 6 TB olan bellek kapasitesini 12 TB daha artırabiliyor.

MSI bunu, 11 TB’a kadar genişletilmiş bellek kapasitesi sunabilen ve çift AMD EPYC 9004 Serisi CPU içeren daha az güçlü bir S1301 sunucusuyla birlikte piyasaya sürdü. Bu yinelemede ayrıca 24 DDR5 DIMM yuvası ve iki PCIe 5.0 x16 yuvası bulunuyor.

CXL’in gücü 

SC23’te MSI, CXL bellek genişletme sunucularının yanı sıra GPU’yu da içeren çeşitli sistemleri tanıttı ve bunlardan ilki sıvı soğutmaya sahipti.

G4101 4U sunucu, örneğin yapay zeka çıkarım bilgisayarı iş yükleri için tasarlanmıştır ve sıvı soğutma modülünün yanı sıra bir AMD EPYC 9004 CPU’ya sahiptir. Bu arada G3101, dört GPU’ya kadar sığabilen 3U tek soketli bir platformdur ve yine sıvı soğutma modülüne sahip bir AMD EPYC 7003 işlemci ile güçlendirilmiştir.

Bu arada S2302 ve S1301 gibi ürünlere olan talep, CXL standardının CPU’lar ve çeşitli genişletme sistemleri arasında sağlam bir yüksek hızlı ve düşük gecikmeli köprü olduğunu kanıtlamasıyla son yıllarda arttı. CXL sayesinde sunucular bellek genişletme ve hızlandırıcı gibi bileşenlerin eklenmesiyle performansı ciddi şekilde artırabiliyor.

Özellikle S2302 gibi sistemler, yapay zeka çıkarımı ve makine öğrenimi iş yüklerini çalıştıran sistemlerini desteklemek için ek belleğe ihtiyaç duyan kuruluşlar için özellikle yararlı olabilir. Ayrıca yüksek performanslı bilgi işlem (HPC0, sanallaştırma ve CXL bellek genişletme ve havuzlama için de kullanılabilir.

Piyasada, FADU tarafından geliştirilen ve FMS 2023’te sergilenen bu olağanüstü CXL 2.0 anahtar konsepti de dahil olmak üzere başka bitmiş ürünler ve prototipler de var. Cihaz bir dizüstü bilgisayara bile takılarak büyük bir bellek artışı sağlayabilir, ancak muhtemelen en çok yapay zeka gibi yeni nesil iş yüklerini yönetmekle görevli sunucular tarafından kullanılacak.

 

Daha fazla bülten için; 

Keenetic ’ten Sanata Teknolojik Dokunuş!

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!