Epson, 40 şehirde 60 köy okulunda   eğitime destek oldu

Sıradaki içerik:

Epson, 40 şehirde 60 köy okulunda eğitime destek oldu

e
sv

Huawei ABD Yaptırımlarını Aşabilmek İçin Kendi 5G Çipini Geliştirdi Mi?

31 Ağustos 2023 00:44

 

İnternetteki eleştirmenler 960 dolarlık akıllı telefonun 5G çipiyle birlikte geldiğini söylüyor, ancak Huawei’den henüz bir doğrulama gelmedi.
Huawei Çarşamba günü Mate 60 Pro’yu çok az tanıtımla ve bazı eksik detaylarla – yani kullandığı çip türüyle – piyasaya sürdü. “Daha iyi iletişim deneyimi” ve “daha istikrarlı ağ bağlantısı “ndan bahsedilmesine rağmen 960 dolarlık telefonun ürün sayfalarında bir çipten bahsedilmemesi dikkat çekiyor.

Bu bilgiler yalnızca kutudan çıkarma videolarında ve çevrimiçi olarak yayınlanan incelemelerde ortaya çıkmıştır; buna, cihazın 5G ve uydu aramalarını desteklemek için Kirin 9000s ile birlikte geldiğini söyleyen teknoloji kuruluşu Gizmochina’nınki de dahildir. Bu, en son 2020 yılında Mate 40 serisi cihazlarda gördüğümüz Kirin yonga setinin en son sürümü gibi görünüyor. Ancak Gizmochina, şirketin Kirin 9000’lerle kendi kendine yeterli hale gelip gelmediği konusunda “doğrulanabilecek çok az bilgi olduğunu” belirtiyor. Huawei konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Huawei Mate 60 Pro kendi 5G çipiyle gelirse, bu Çinli akıllı telefon firması için büyük bir dönüm noktası olacak. 2019 yılında ABD hükümeti, ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle Amerikan şirketlerinin Huawei’ye yazılım ve ekipman satmasını yasakladı. ABD, ABD yapımı teknolojiye sahip yabancı çip üreticilerinin şirketle iş yapmasını zorlaştırmaya başladığında Huawei için işler daha da kötüye gitti.

Huawei’nin mevcut çip setleri stokunun tükenmeye başlamasının ardından, şirketin Çin kaynaklı teknoloji kullanan bir 5G çipi üzerinde çalıştığına dair söylentiler ortaya çıktı. Nikkei Asia, Temmuz ayında Huawei’nin 5G çiplerinin üretimine “bu yılın başlarında” yeniden başlamak istediğini ve Çin’in Semiconductor Manufacturing International Corporation’ın (SMIC) şirketin kendi 5G çipini üretmeye başlayacağını bildirdi.

SMIC’in çipi üretmek için 7nm teknolojisini kullanacağı bildirildi. Bu hala Apple, Nvidia ve Google gibi büyük müşteriler için çip üreten Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) tarafından kullanılan 4nm ve 3nm süreçleri kadar verimli değil. Yine de bazı spekülasyonlara göre Çinli teknoloji şirketlerini kendi hallerine bırakmak (kelimenin tam anlamıyla) Biden yönetiminin ABD’de kurmaya çalıştığı çip üretim işini tehdit edebilir.

Daha fazla haber için;

ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE® Edition Teknoloji ve sokak modasını buluşturan tasarım

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!