SMS sonundaki kodlar nedir? Anlamları neler?

Sıradaki içerik:

SMS sonundaki kodlar nedir? Anlamları neler?

e
sv

FIFA 19 en iyi dinamik taktikler

12 Kasım 2018 13:16

Geçtiğimiz Eylül ayında piyasaya sürülen futbol oyunu serisinin yeni oyunu FIFA 19, beraberinde birçok yenilikle geldi. Dinamik taktikler bunların başına geliyor.

FIFA 19 dinamik taktikler, takımınızın istediğiniz gibi oynamasını sağlıyor. Bu taktiklerin nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız bu rehber tam size göre.

FIFA 19 Taktikleri

Rekabetçiliği ve E-spor ile bağlantısından dolayı dünyada en çok oynanan oyun modlarından biri olan FIFA Ultimate Team modu, bu rekabetçi yapısıyla dinamik taktikleri daha da önemli kılıyor. En büyük rekabetin yaşandığı arenada iyi bir takıma sahip olmanın yanı sıra iyi bir kimya ve taktiğe de ihtiyacınız var. Peki neden daha fazla galibiyet alamıyorsunuz? Acaba doğru taktikle mi oynuyorsunuz? Hadi bunun cevabını bulalım.

Taktiklerin oyun tarzınıza büyük bir etkisi vardır. Bu ayarlar oyun kurma hızınızdan defansın çizgisine kadar bir çok seçenek sunar.

Aktif Kadro> Kadro işlemleri> Özel Taktikler yolunu takip ederek FIFA 19 taktik ekranına erişebilirsiniz. Bu ayarları hem oyuna başlamadan önce hem de oyun içinde düzenleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, sizin takımınıza ve sizin oyun tarzınıza hangi taktiğin uygun olduğu. Burada genel geçer bir kural yoktur. Herkesin kadro kalitesi ve oyun tarzı farklı olduğu için herkes kendine göre bir taktikle oynamalıdır. Örneğin; siz önde pres yapan bir oyuncuysanız, geride bekle seçeneği size uymayacaktır.

Taktikler önceki serilerde sınırlı bir şekilde ayarlanabiliyordu ancak FIFA 19 ile birlikte dinamik hale geldi. Öyle ki maç öncesinde ve maç içinde 5 ayrı taktikte 5 farklı dizilişi ayarlayabiliyor ve maç içinde oyunu durdurmadan direkt olarak o taktik ve dizilişe geçebiliyorsunuz. Bunu da ultra defansif – defansif – dengeli- ofansif – ultra ofansif seçeneğinden değiştirebiliyorsunuz.

Savunma Tarzı

Takımının nasıl yerleşeceğini ve topa sahip olan oyuncuya ne kadar baskı uygulanacağını belirler.


ssssssssssssssssssssssss
Geride kal

Bu taktik, takımınızın şeklini koruyacak ve
rakiplerinize daha fazla topa sahip olma şansı sunacaktır. Top size geçtiğinde ise oyuncularınız daha az ileri çıkacaktır.

Dengeli

Takımınız hucüm ve defans aksiyonlarını dengeli bir şekilde yapar. Ne çok saldırır ne de arka alanda çok açık bırakır.

Sert kontrolden sonra baskı

Takımınız baskı kurulacak fırsatı yakalayana kadar şeklini korur. Ancak rakibin bir hatası olursa veya baskı fırsatı yakalanırsa takım halinde baskı başlar.

Top kaybından sonra baskı

Top kaybı yaptığınız sırada baskı direk başlar, takım arkadaşlarınız yaklaşık 7 saniye boyunca topa pres uygulayacaktır. Ancak bunun dezavantajları da var. Bu durum, oyuncu yorgunluğunu etkileyecek ve eğer bu süre içinde topu  geri kazanamazsanız, oyuncularınız pozisyonlarını kaybedebilir.

Sürekli baskı

Bu taktik rakibe oldukça yüksek bir baskı uygulamanızı sağlayacaktır. Fakat çok riskli bir taktiktir. Çünkü yüksek baskı yaparsanız oyuncularınız hem çok yorulur hem de pozisyonlarını kaybedip arkada boşluk vermenizi neden olur. Bu taktiği genel olarak riske gireceğiniz alanlarda öneriyoruz.

 

Defansif Genişlik

Burada isminden de anlaşılacağı gibi takımınızın defans yaparken nasıl bir genişlikle bekleyeceğini ayarlayabiliyorsunuz. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken 2 önemli nokta var. Hem rakibin nasıl bir oyun yapısıyla oynadığı hem de sizin takım yapınızın nasıl olduğu. Eğer kanatlardan sürekli atak yapan bir rakiple oynuyorsanız daha geniş yerleşim seçmeniz yararınıza olacaktır.

ssssssssssssssssssssssss 1-3 | Dar

Genişliği dar olacak şekilde ayarlarsanız, oyunun merkezini kapatırsınız ve orta sahayı kitleyebilirsiniz.  Ancak burada unutmamanız gereken konu ise kanat akınları, oyuncular ortaya toplanacağı için kanatların hakimiyetini rakibe vermiş olacaksanız.

4-7 | Normal

Aslında en ideal seçenek bu. Hem merkez hem de kanatları dengeli bir şekilde kapatmanızı sağlar.

8-10 | Geniş

Burada oyuncuların arasında geniş boşluklar olacaktır. Kanatları kapatırken merkezi boşaltmış olacaksınız. 

 

Derinlik

Burada takımınızın derinlik olarak yerleşimini belirleyebilirsiniz. Örneğin; derinliği yüksek yaparsanız takımınız rakibi ileride karşılayacak, stoperler öne çıkacak ve arkada geniş boşluklar olacak. Düşük yaparsanız da rakibi geride karşılacaksanız.

 

ssssssssssssssssssssssss 1-3 | Düşük

Derinliği dar seçerseniz eğer takımınız arka alanda daha az geniş alan bırakacak. Defansınızın arkasında boş alan daha az olacak. Savunma oyunu sevenler için birebir.

4-7 | Orta

Aslında her ayarda olduğu gibi dengeli olanlar ideal gibi görünüyor.

8-10 | Yüksek

Burada takımınız çok önde pozisyon alacak. Defanstan forvete kadar tüm takım ileride olacak. Arkada derin boşluklar olacak. Bunu riske girdiğiniz anda yapmanızı öneriyoruz.

 

Atak Tarzı

Takımının hücumda nasıl yerleşeceğini ve nasıl bir oyun tarzıyla oynayacağınız belirleyebilirsiniz.

ssssssssssssssssssssssss Topa sahip olma

Oyuncular ileriye doğru hızlı çıkmak yerine daha yavaş ve takım oyunuyla  hücum edeceklerdir. Burada pas oyunu ön plandadır. Bu taktik, daha kontrollüdür ve hücumda daha az pozisyon bulmanıza neden olabilir.

Dengeli

Bu taktik, dengeli oynamak isteyen kişiler tarafından  kullanılır. Takım özellikle hızlı veya yavaş oynamıyor. Burada önemli olan konu oyuncularınız, doğru zaman olduğunu düşündüklerinde hücuma gidecek veya gitmeyecekler.

Uzun top

Uzun top oyun tarzını genellikle uzun boylu oyunculara sahip oyuncular ve defansın arkasına koşu yapmak isteyen kişiler kullanıyor. Çok işlevsel bir taktik olmasa da denemekte fayda var. Ne de olsa yenmek için her yol mübah!

Hızlı oyun kur

Burada takımınızın atağa çıkma hızı oldukça yüksektir. Ama riskli bir taktiktir. Eğer hızlı hücuma çıkarken top kaybı yaparsanız arka alanda oldukça geniş yerler bırakıp kalenizde tehlikeler yaşayabilirsiniz. 

 

Ofansif Genişlik

Hücum yaparken nasıl bir genişlikle oynayacağınızı ayarladığınız kısım. Burada yine seçim yaparken oyun tarzınız ve oyuncu kadronuz ön planda olacaktır. Hızlı kanat oyuncularına sahipseniz aralığı geniş tutmanızda fayda var. Ancak yavaş ve fizikli oyuncularınız varsa dar oynamanız sizin için daha iyi bir seçim olacaktır.

ssssssssssssssssssssssss 1-3 | Dar

Genişliği dar olacak şekilde ayarlarsanız, oyunun merkezinden atak yapmak durumunda kalacaksınız ve kanat organizasyonları az olacağı için bazı durumlarda rakibi açmak zor olabilir.

4-7 | Normal

Size daha çeşitli hücum aksiyonları sunacak seçenek aslında bu. Dengeli bir şekilde hem kanatlar işleyecek hem de merkezden atak yapabilirsiniz.

8-10 | Geniş

Burada oyuncuların arasında geniş boşluklar olacaktır. Kanatlardan atak yaparken merkezi boşaltmış olacaksınız. 

 

Ceza sahasına yüklen

Ceza sahasına hareket eden oyuncuları ve ceza sahasına kaç oyuncu sokarak hücum yapacağınızı buradan belirliyorsunuz.

ssssssssssssssssssssssss 1-3 | Düşük

Bu daha sabırlı bir hücum tarzıdır. Rakip ceza sahasına daha az adamla hücum yaparsınız. Bunun avantajı ise top kaybı yaptığınızda arkada açık vermemeniz olacaktır.

4-7 | Normal

Oyuncularınız doğru zamanda ceza sahası içine ve çevresine koşu yaparlar.

8-10 | Yüksek

Çok sayıda oyuncuyla rakip ceza sahası ve çevresinde olabilirsiniz. Bu hücum yaparken bir avantajdır ancak karşı saldırı için sizi savunmasız bırakabilir.

 

Kornerler

Kullandığınız kornerlerde ceza sahası içi ve çevresinde kaç oyuncu olacağını seçebilirsiniz.

ssssssssssssssssssssssss 1-2 | Düşük

Korner kullanırken rakip ceza sahası içi ve çevresine az oyuncuyla gitmek için düşük seçeneklerden birisi sizin için uygundur. Kaptırılan toplarda kontra atak yeme riski oldukça düşüktür.

3 | Normal

Korner kullanırken rakip ceza sahası içi ve çevresine ideal sayılabilecek kadar oyuncunun gitmesi. Genel olarak bunu öneriyoruz. Kaptırılan toplarda kontra atak yeme riski düşüktür.

4-5 | Yüksek

Korner kullanırken rakip ceza sahası içi ve çevresine çok fazla oyuncunun gitmesini istiyorsanız bu seçeneği seçin. Bu riskli bir seçimdir. Kaptırılan toplarda kontra atak yeme riski oldukça fazladır.

 

Serbest Vuruşlar

Kullandığınız serbest vuruşlarda ceza sahası içi ve çevresinde kaç oyuncu olacağını seçebilirsiniz.

ssssssssssssssssssssssss 1-2 | Düşük

Serbest vuruş kullanırken rakip ceza sahası içi ve çevresine az oyuncuyla gitmek için düşük seçeneklerden birisi sizin için uygundur. Kaptırılan toplarda kontra atak yeme riski oldukça düşüktür.

3 | Normal

Serbest vuruş kullanırken rakip ceza sahası içi ve çevresine ideal sayılabilecek kadar oyuncunun gitmesi. Genel olarak bunu öneriyoruz. Kaptırılan toplarda kontra atak yeme riski düşüktür.

4-5 | Yüksek

Serbest vuruş kullanırken rakip ceza sahası içi ve çevresine çok fazla oyuncunun gitmesini istiyorsanız bu seçeneği seçin. Bu riskli bir seçimdir. Kaptırılan toplarda kontra atak yeme riski oldukça fazladır.

 

Genel olarak toparlamak gerekirse, her oyuncunun oyun tarzı ve kadro kalitesi farklı olduğu için burada herkes kendi kişisel ayarlarını yapmak zorunda. Bu herkese göre değişecektir. Hangi taktiklerin sizin için uygun olduğunu bulmak için bol bol deneme yapmanızı öneririm.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!