Nothing Chats iMessage’ı vurdu ama onun yerine Sunbird’ü indirdi

Sıradaki içerik:

Nothing Chats iMessage’ı vurdu ama onun yerine Sunbird’ü indirdi

e
sv

Elon Musk Twitter’da bir değişiklik daha yapıyor, ama aslında nefret etmeyeceğiniz bir değişiklik

23 Kasım 2023 23:10

Arada bir X (eski adıyla Twitter) CTO’su Elon Musk aceleci ya da basitçe kötü bir karar verdiğini fark eder ve geri adım atar. Bir dakika. Bu neredeyse hiç olmaz. X’in bugün makale başlıklarını geri getirdiğini duyurması bile en iyi ihtimalle yarım bir geri dönüş.

Ağustos ayında X, tweet’lerden makale başlıklarını çıkarma gibi kafa karıştırıcı bir karar almıştı. Bu, X’in en önemli özelliklerinden biri olan son dakika haberleri için bir kaynak olarak kullanışlılığını, son dakika haberleri hakkında bir hikaye avına dönüştüren küçük, can sıkıcı bir değişiklikti. Değişikliğin ardından, makale tweetleri bağlam dışı görüntüler gibi görünüyordu. Tweet metni hiçbir şeye bağlantı vermiyor ve bir hikayeyi okumak istiyorsanız, resme tıklamanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Gelecek bir sürümde, 𝕏 bir URL kartının görüntüsünün üst kısmında başlığı kaplayacak23 Kasım 2023
Elon Musk’ın bir yıldan uzun bir süre önce dizginleri ele almasından bu yana X’i kullanmanın hayal kırıklığı faktörünün arttığı bir sır değil. Milyonlarca kullanıcıdan doğrulamaları kaldırmak ve yalnızca abonelik ücreti ödemek isteyenlerin bunları almasını sağlamak gibi pek çok şey yaptı (bir milyondan fazla takipçiniz yoksa veya resmi bir kurum değilseniz). Görünüşe göre, ödeme yapan müşterileri teşvik etmek için algoritmayı yeniden düzenledi ve ardından platformun adını değiştirdi; bu son hareket 17 yıllık marka değerini yerle bir etti.
Bu bağlamda düşünüldüğünde, bu son değişiklik küçük patatesler. Yine de Twitter tünelinin ucunda artık biraz ışık var (‘X tüneli’ aynı tınıyı vermiyor). Musk Çarşamba günü geç saatlerde attığı tweet’te, “Yakında yayınlanacak bir sürümde, 𝕏 başlığı bir URL kartının görüntüsünün üst iksirine [sic] yerleştirecek” dedi.

Yarım ölçü
Şimdi, bu gerçek bir düzeltme değil. Hala tweetlerde bağlantılı URL’ler alamıyoruz. Bunun yerine, bağlantılar görsellerde (‘kart’ olarak da bilinir) bir şekilde görünecek. Bağlantıların boyutu, rengi, ‘üst kısmın’ ne anlama geldiği ve X’in bağlantıları yoğun arka planlarda nasıl öne çıkaracağı belirsiz.

Öte yandan, bu küçük değişiklik X’i neredeyse eskisi kadar taranabilir ve kullanılabilir hale getirecektir. Görselin sadece rastgele bir tweet değil, önemli bir hikayeye açılan bir portal olduğu biraz daha net olabilir.

Musk’ın bu değişikliği neden yaptığı belli değil. Belki de antisemitik Tweetlere verdiği açık destekten ya da sitenin büyük markaların reklamlarını benzer, iğrenç tweetlerin yanına koymasından rahatsız olanlara bir zeytin dalıdır. Musk ve X CEO’su Linda Yaccarino bu söylemi desteklemediklerini ve raporların verileri çarpıttığını açıkça belirttiler. Hatta dava bile açtılar.

Gerçek ne olursa olsun, Musk son günlerde biraz daha kendini yansıtır hale gelmiş görünüyor ve belki de X’i Twitter günlerinde olduğu kadar çekici hale getirmeye çalışıp çalışamayacağını görmek için bazı son kararlarına yeni bir bakış atıyor.

Şüpheli ama deneyebilir.

 

Daha fazla haber için;

Nothing Chats iMessage’ı vurdu ama onun yerine Sunbird’ü indirdi

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!