SFS MindBehind ile iş birliği yaptı

Sıradaki içerik:

SFS MindBehind ile iş birliği yaptı

e
sv

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gereken Evraklar

04 Mart 2022 10:15

E-ticaret sektörüne adım atmak ve internetten satış yapmak isteyen kişi ve işletmelerin belirli evrak süreçleri bulunmaktadır. Çünkü e-ticareti yasal olarak yapmadığınız takdirde belirli birtakım cezalara ve maddi yaptırımlara maruz kalmanız olasıdır.

Bu nedenle prosedürlere uygun bir şekilde site kurulumu yapmak ve profesyonel bir şekilde hareket etmek için e-ticaret sitesi kurmak için gerekenler konusunda bilgi sahibi olmanız ve bunları tamamlayarak hareket etmeniz gerekiyor.

E-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak isteyen kişiler için hazırladığımız bu yazımızda sizlere e-ticaret sitesi kurmak için gerekenler hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve bu gereklilikleri öğrenerek e-ticarete kolayca başlayabilirsiniz.

Muhasebeci Anlaşması ve Vekaletname

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler arasında ilk sırada yer alan evrak muhasebeci vekaletnamesidir. Çünkü e-ticaret firmalarında işlem hacmi yoğun olduğu için ve şirket kurma süreci muhasebeciler tarafından yürütüldüğü için her markanın bir mali müşavir ya da muhasebeci ile anlaşması gerekiyor.

Muhasebeci anlaşması yaparken de muhasebecilere belirli haklar verdiğiniz vekâletnameyi oluşturmanız gerekiyor. Bu işlem her zaman noter huzurunda yapılıyor.

İmza Beyannamesi

E-ticaret sitesi kurmak için gereken evraklardan bir diğeri de imza beyannamesidir. İmza beyannamesi de muhasebeci vekaleti gibi noter huzurunda yapılan ve tasdik edilen bir evraktır. Bu evrakı almak için bir notere giderek harç ödemeniz ve bir kâğıda üç kere imza atmanız gerekmektedir. Ardından noter imza beyannamesini sizlere verecektir.

Kira Kontratı

E-ticaret sektöründe faaliyet göstermek için şirket kurma zorunluluğu bulunuyor ve şirket kurma sürecinde kişi ve markaların bir adres göstermesi gerekiyor. Genellikle bu süreçte evinizin bir odasını ya da tutacağınız bir ofisi adres olarak göstermeniz mümkündür.

Kira kontratı ya da tapusu şirket kurmak için önemli olan evraklar arasındandır. Bunu şirket kuruluşundan önce muhasebecinize teslim etmeniz gerekmektedir. Böylece şirket kuruluş sürecinde yasal adresinizi belirleyebilir ve e-ticaret sektöründe profesyonel bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler arasında bulunan bir diğer evrak da nüfus fotokopisidir. Kişiler bu evrakı tamamlamak için eski ya da yeni kimliklerinin fotokopisini

Kırtasiyelerde çektirmesi ve muhasebecilerine teslim etmesi gerekmektedir.

Vergi Levhası

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler arasında bulunan bir diğer belge de vergi levhasıdır. İnternetten satılan her ürün için fatura kesme ve vergi ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle yasal bir şekilde e-ticaret yapmak isteyen işletmelerin vergi levhası olması gerekmektedir. Genellikle vergi levhası;

  • E-ticaret altyapısı satın alma
  • Sanal pos entegrasyonu
  • Kargo anlaşması
  • Tedarikçi anlaşması

Gibi süreçlerde önemlidir. Bununla beraber e-ticaret pazaryerlerinde satış yapmak için de markaların vergi levhası olması zorunluluğu bulunur. Aksi halde kişi ve işletmeler e-ticaret pazaryerlerinde mağaza açamamaktadır.

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler arasında yer alan vergi levhasını almak için kişiler şirket kuruluşu gerçekleştirmektedir. Şirket kuruluşu yaparken kişiler daha çok sermayelerini, hedeflerini ve amaçlarını göz önünde bulundurarak kuracakları şirket türüne karar vermektedir.

  • Şahıs Şirketi
  • Limited Şirket
  • Anonim Şirket

Türleri e-ticaret yapmak için kişilerin kurduğu şirket türleri arasında bulunmaktadır. Şirket kurma başvuruları genellikle muhasebeci ve mali müşavirler tarafından yapıldığı için bu noktada çalışılacak müşavire ya da muhasebeciye vekaletname de verilmesi gerekmektedir.

Bu vekaletnamenin ardından muhasebeciniz kuracağınız şirket türüne yönelik başvurularını yapmaktadır ve vergi memurlarının yoklama işleminden sonra şirket kuruluşunuz gerçekleşmektedir. Şirket kuruluşunun ardından ise faaliyet göstereceğiniz sektöre yönelik nace kodu tarafınıza iletilecektir.

İşyeri Kaşesi

E-ticaret sitesi kurmak için şirket kuruluşunu yaptıktan sonra hızlı bir şekilde işyerinize ait bir kaşe de temin etmeniz gerekiyor. Çünkü e-ticaret alt yapısı satın alma, sanal pos anlaşması yapma ve kargo anlaşması yapma gibi süreçlerde ıslak imzalı ve kaşeli belgeler isteniyor.

Şirket kaşesi çıkartmak için de kişi ve işletmeler genellikle logo, şirket adı, şirketin vergi numarası, şirketin adresi gibi bilgiler ile kendilerine ait bir kaşe batırıyorlar. Özellikle bu noktada kaşeli ya da kaşesiz logo bastırmak şirketlerin tercihine kalıyor. Bu işlemleri ise markalar genellikle kırtasiyeler ve matbaalarda hallediyor. Siz de şirketinize ait bir kaşe yaptırarak e-ticaret siteniz için gerekli olan evrakları kaşeleyip imzalayabilirsiniz.

Ticimax ile E-ticaret Sitenizi Kurun

E-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilirsiniz. E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalara 15 yılı aşkın süredir hizmet veren Ticimax sayesinde e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapılarında yer alan modül ve hizmetleri kullanarak sitenizi geliştirebilir ve e-ticaret süreçlerinizi profesyonel bir şekilde yürütebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!