Yeni bir Samsung Galaxy telefona nasıl veri aktarılır?

Sıradaki içerik:

Yeni bir Samsung Galaxy telefona nasıl veri aktarılır?

e
sv

Apple, iPhone ‘batterygate’ iddiası için tazminat ödemelerini göndermeye başladı

07 Ocak 2024 22:46

Apple’ın 2020 yılında, eski iPhone’larda performansı kasıtlı olarak yavaşlattığı (veya düşürdüğü) gerekçesiyle iPhone kullanıcılarına tazminat ödemeyi kabul ederek ABD’deki bir toplu davayı çözdüğünü hatırlayabilirsiniz. Şimdi bu ödemeler gönderiliyor.

MacRumors ve diğerleri tarafından bildirildiği üzere, Apple’dan tazminat talebinde bulunan kişiler 92,17 $ tutarındaki ödemelerini almaya başladılar. Davanın resmi web sitesi, son itirazın Aralık 2023’te reddedildiğini ve bu nedenle ödemelerin Ocak 2024’ten itibaren yapılabileceğini doğruluyor.

Ödemeler, davacı sayısına bağlı olarak toplam 500 milyon $’a (yaklaşık 393 milyon £ veya 746 milyon AU$) kadar çıkabilir. Ancak henüz bir tazminat talebinde bulunmadıysanız herhangi bir para beklemeyin. Apple’dan tazminat almak için son başvuru tarihi 6 Ekim 2020 idi.

Hak sahibi olabilmek için 21 Aralık 2017 tarihinden önce iOS 10.2.1 veya sonraki bir sürümü çalıştıran ABD merkezli bir iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus ve/veya SE cihazına ve/veya 21 Aralık 2017 tarihinden önce iOS 11.2 veya sonraki bir sürümü çalıştıran ABD merkezli bir iPhone 7 veya 7 Plus cihazına sahip olmanız gerekmektedir.

Ödeme

Hatırlayacağınız üzere, dava ilk olarak Aralık 2017’de, Apple’ın cihaz stabilitesini sağlamak amacıyla iOS’un bataryalar eskidikçe iPhone performansını yavaşlattığını itiraf etmesinin ardından açılmıştı ve bu uygulama kullanıcılara söylenmemişti.

Apple’ın gerekçesi eski iPhone’ların daha uzun süre çalışmasını sağlamaktı, ancak kullanıcılar şeffaflık eksikliğinden memnun değildi: önemli sayıda insan iPhone’larını yükseltmeye zorlandıklarını ya da normalde yapacaklarından daha erken bir zamanda pahalı bir pil değişimi sipariş etmek zorunda kaldıklarını düşünüyordu.

Bu tür bir performans yönetimi bugün iOS 17’de hala yürürlükte ancak artık tamamen ayrıntılı ve açıklanmış durumda ve kullanıcılar bunu kapatma seçeneğine sahip. Apple her zaman haklı olduğunda ısrar etti ve sadece uzun ve pahalı bir davadan kaçınmak için davayı çözmeyi kabul ettiğini söyledi.

Tazminat talebinizi 2020’deki son tarihten önce yaptıysanız, banka hesabınızı kontrol edin. Uzlaşma anlaşmasına varılmasından neredeyse dört yıl sonra, Apple’dan 2024’te bir bonus ödemesi almış olabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!