İOS’tan Android’e Nasıl Geçilir

Sıradaki içerik:

İOS’tan Android’e Nasıl Geçilir

e
sv

Detaylı Android Veri Kurtarma Rehberi

13 Mart 2020 12:36

Android’de silinmiş dosyalar nasıl kurtarılır

Aslında sizin için çok önemli olan bir şeyleri sildiğinizi fark etmek berbat bir duygu. Ancak bugünün teknoloji delisi, “cloud” bağlantılı dünyasında, o 1’ler ve 0’lar aslında sonsuza dek kaybolmuyorlar. Birtakım Android veri kurtarma aracının nasıl kullanılacağını biliyorsanız, bazen dijital dosyaları geri getirebilmeniz mümkün.

Ancak yine de 100%  garantili değil ve biraz da Android veri kurtarma işlemine nasıl yaklaştığınız, yüklediğiniz uygulamalar ve dosyalarınızın nereden silindiğine bağlı… Bu rehberi, veri türleri üzerinden hazırladık. Sizi en iyi veri kurtarma araçlarından bazılarıyla tanıştıracağız.

1. Google Fotoğraflar’dan silinen görüntüleri kurtarın

Bir Android kullanıcısıysanız, fotoğraflarınız için, uygulamada “undelete” aracı bulunan Google Fotoğraflar’ı kullanıyorsanız, uygulama menüsünden Çöp Kutusu’nu seçin, sonra geri getirmek istediğiniz resme dokunun ve basılı tutun, ardından “Restore” tuşuna dokunun (sağ üstte).

Ne yazık ki bu Android veri kurtarma yöntemi yalnızca cloud yedekleme etkin durumdayken çalışıyor ve yalnızca son 60 günde silinen fotoğrafları kurtarabilirsiniz.  Bu da fotoğraf yedeklemesinin sürekli açık olması için mükemmel bir sebep. 

2. Silinen dosyaları Google Drive’dan kurtarın

Google Drive’daki bir resmi yanlışlıkla mı sildiniz? Google Fotoğraflar’da olduğu gibi geri getirebilirsiniz – uygulama menüsünü açın, listeden Çöp Kutusu öğesini seçin ve ardından geri yükleme simgesine dokunun (etrafında dairesel ok bulunan bir saat gibi görünür).

Google, dosyaların “sınırlı süreyle” saklandığını ancak tam da belirgin bir süre olmadığını söylüyor – silinen dosyaların en az birkaç ay saklandığı anlaşılıyor. Google Fotoğraflar’da olduğu gibi, silinmiş dosyaların aynı sayfasına web tarayıcınız üzerinden erişmeniz mümkün.

3. DiskDigger kullanın

Silinen dosya, sahip olduğunuz tek kopyaysa, yardım almak için bir Android veri kurtarma aracına ihtiyacınız olabilir ve en iyi dosya kurtarıcılardan biri de  DiskDigger‘dır. 

Uygulamanın kullanımı zor değil – sadece temel taramayı çalıştırın ve ne bulduğunu görün. Ayarlar aracılığıyla (dişli simgesinin arkasında), arama için “tarih aralığı” ve “minimum dosya boyutu” gibi bazı parametreler belirleyebilirsiniz.

4. Recuva’yı kullanın

Silinen dosyalarınızı geri alma konusunda hala bir başarıya ulaşamadıysanız, masaüstü uygulamasına dönmek veya ücretsiz veri kurtarma programlarına bakmayı düşünüyorsanız, Recuva en iyi adresiniz. Telefonunuzu bilgisayarınıza takın veya sadece hafıza kartını çıkarın ve Recuva‘yı çalıştırın.

Önce sihirbaz belirli dosya türlerini arar veya tercih ederseniz daha ayrıntılı bir arama için gelişmiş modada  geçebilirsiniz. Silinen dosya, dahili depolama yerine bir hafıza kartındaysa, geri alma şansınız daha yüksektir.

5. Silinen oyunları kurtarın

Yanlışlıkla sildiğiniz kaydedilmiş oyunları geri almak için, iletişim kurmanı gereken aslında oyunun geliştiricisidir – ister bir yazılım stüdyosu, isterse tek kişilik bir ekip olsun, seçenekleriniz hakkında bilgi almak için bir tür destek seçeneği olmalıdır. Buradan oyununuzu kurtarmak için en iyi yolu öğrenebilirsiniz.

Oyun herhangi bir dahili kurtarma aracı içermiyorsa ve DiskDigger ve Recuva gibi veri kurtarma araçları da çalışmıyorsa şansınız yok diyebiliriz. 

6. Silinen e-postaları kurtarın

Teoride, Android cihazınızdaki silinmiş e-postaların geri alınması bir sorun olmamalıdır: hemen hemen tüm Android e-posta istemcileri mesajları cloud’da tutacak ve silinen mesajları geri yüklemenizi sağlayan bir tür ‘geri dönüşüm kutusu’ seçeneği içerecektir. Bu seçenek, e-postaları, sadece belirli bir süre veri tabanında tutar.

Örneğin Gmail’de, son silinen mesajları görmek için uygulama menüsünden Çöp Kutusu seçeneğine girin; Android için Outlook‘ta, aynı şekilde çalışan bir ‘Silinmiş Öğeler‘ klasörü var. Tercih ettiğiniz e-posta uygulamanızın içine bakın, bulacaksınız.

7. Silinen müziği Android cihazda kurtarma

Dosyaları doğrudan Android cihazınızdaki yerel depolama alanından silmişseniz, bahsettiğimi veri kurtarma araçları Recuva ve DiskDigger en iyi tercih edebileceğiniz uygulamalardır, aksi halde müziklerinizi yönetmek için kullandığınız uygulamanın içine bakın. 

Google’ın Android’deki varsayılan oynatıcısı olan Play Music uygulaması, silinen parçaları 28 güne kadar kurtarmanıza olanak tanır, ancak bunu yapmak için web arayüzüne gitmeniz gerekir. Bu arada Spotify, silinen çalma listelerini geri getirmenize izin verir, ancak  web’deki hesabınızdan giriş yapmanızı ister.

8. İndirilen dosyaları kurtarın

‘İndirilenler’ klasörü, Android’de dosya sistemine doğrudan erişebileceğiniz birkaç alandan biridir – buradan bir şey sildiyseniz ve DiskDigger ve Recuva gibi Android veri kurtarma uygulamaları bulamazsa, o zaman geri alma konusunda şansınız kalmamış olabilir.

Başka bir dosya yöneticisi kullanıyorsanız, şöyle bir ihtimal olabilir: ES Dosya Gezgini, Araçlar menüsünde bir geri dönüşüm kutusu özelliği içerir. Seçeneğin uygun olup olmadığını görmek için, dosya yöneticinizdeki yardım sayfalarına bakın.

9. Silinen kişileri kurtarın

Google’ın tüm Android kişilerinizi sildiğini varsayarsak, silinenleri geri almak zor değildir. Web’deki Google Rehber’e gitmeniz, “diğer” düğmesini tıklayıp “kişileri geri yükle” seçeneğini seçmeniz gerekir. 

Olmazsa, uygulama menüsünü açın, ‘Görüntülenecek Kişiler’i seçin ve hangi kişilerinizin gösterileceğini ve uygulamalardan birini seçebilirsiniz. Herkesi dijital adres defterinizde görmek için listedeki “Tüm Kişiler”i seçin.

10. Yedeklerinizi açın

Baştan önlem almak, geri döndürmekten daha kolaydır, bu nedenle yedek almak her zaman Android cihazınızdan silinen dosyaları tekrar geri alabilmenizi sağlamanın en iyi yoludur. Şüphesiz, dosyalarınız çoktan kaybedilmişse, iş işten geçmiştir, ancak gelecekte yapacaklarınız için de hatırlatmaya değer diye düşünüyoruz.

Örneğin, Dumpster gibi uygulamalar telefonunuz için geri dönüşüm kutusu görevi görür, ancak herhangi bir silme işleminden önce yüklenmesi gerekir. Ayrıca, Ayarlar’da Yedekle ve Sıfırla seçeneğine giderseniz ve başka uygulamalar da dahil edildiğinde Android verilerinizin çoğunu yedekleyebilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!