‘Star Wars Jedi: Survivor’ 28 Nisan’a ertelendi

Sıradaki içerik:

‘Star Wars Jedi: Survivor’ 28 Nisan’a ertelendi

e
sv

Google’ın Deneysel ChatGPT Rakipleri Arasında Bir Arama Botu Var

0 okunma — 01 Şubat 2023 14:58

Çalışanlar şu anda Google’ın LaMDA konuşma teknolojisini kullanan ürünleri test ediyor.

CNBC’ye göre Google çalışanları, teknoloji devinin OpenAI teknolojisine bir yanıt başlatma teklifinin bir parçası olarak birkaç potansiyel ChatGPT rakibini test ediyor. Önceki bir New York Times raporu, Google CEO’su Sundar Pichai’nin “kırmızı kod” ilan ettiğini ve bu yıl yapay zeka destekli en az 20 ürünü ortaya çıkarabilmek için yapay zeka gelişimini hızlandırdığını söyledi. Şimdi CNBC, Google’ın LaMDA konuşma teknolojisini kullanan “Apprentice Bard” adlı bir sohbet robotu da dahil olmak üzere şirketin üzerinde çalıştığı birkaç ürünü ayrıntılı olarak açıkladı.

Görünüşe göre Google yönetimi, LaMDA ekibinden bir ChatGPT rakibi üzerinde çalışmaya öncelik vermesini istedi, onlara bunun diğer tüm projelerden öncelikli olduğunu söyledi ve hatta onları ilgisiz toplantılara katılmamaları konusunda uyardı. Apprentice Bard’ın, bir kullanıcının bir metin kutusuna bir soru veya istem yazabilmesi ve ardından yazılı bir yanıt alabilmesi açısından ChatGPT gibi göründüğü ve çalıştığı bildiriliyor.

CNBC, botun yanıtlarının son olaylardan bilgiler içerdiğini kanıtlayan örnekler gördüğünü söylüyor. Bu, ChatGPT’nin yapamayacağı bir şey çünkü 2021’den sonra olan herhangi bir şey hakkında yalnızca sınırlı bilgiye sahip. Google’da bir başka işten çıkarma turu. Hatırlarsanız, Google’ın LaMDA teknolojisi eski bir şirket mühendisini bilinç kazandığını iddia ettikten sonra kovdurmuştu.

Google’ın ayrıca bir soru ve cevap biçimi kullanan yeni bir arama sayfasını test ettiği bildiriliyor. Deneysel ana sayfa, arama çubuğunun altında “Kendimi şanslı hissediyorum” ifadesinin yerini alan beş potansiyel soru istemi içerir. Bir kullanıcı sorgusunu yazdıktan sonra, sayfa gri baloncuklar içinde insana benzer yanıtlar üretir. Bu yanıtların altında önerilen takip soruları ve ardından bağlantılar ve başlıklar içeren tipik arama sonuçları yer alır. Ayrıca Alphabet, bulut birimi altında “Atlas” adlı bir proje üzerinde çalışıyor. CNBC’nin ne olduğu hakkında ayrıntılara sahip olmasa da, hala bildirildiğine göre Google’ın “kırmızı kod” çabalarının bir parçası.

Bu noktada Google’ın hangi projelerinin halka açıklanacağı belli değil. Google AI şefi Jeff Dean, şirketin ChatGPT’ye verdiği yanıtı tartışmak için herkesin katıldığı bir toplantıda çalışanlara şirketin “küçük bir başlangıçtan daha muhafazakar” ilerlediğini söyledi. İnsanlara yanlış bilgi vermek, Google gibi bilinen bir şirket için çok daha büyük bir etki yaratacaktır sonuçta. Nitekim The Times daha önce teknoloji devinin arama sohbet robotunun geliştirilmesi söz konusu olduğunda güvenliğe, doğruluğa ve yanlış bilgileri engellemeye öncelik verdiğini söylemişti. Microsoft’un bu Mart ayında ChatGPT teknolojisini Bing’e dahil edeceğine dair raporlar doğruysa, yakın gelecekte Google’ın arama sohbet robotunu da görmemiz muhtemeldir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!