Windows 11, Bilgisayarınızın Neden Çöktüğünü Öğrenmeyi Kolaylaştırıyor

Sıradaki içerik:

Windows 11, Bilgisayarınızın Neden Çöktüğünü Öğrenmeyi Kolaylaştırıyor

e
sv

Yıldırım Çarpmalarını Yönlendirmek İçin Yüksek Güçlü Lazerler Kullanılabilir

17 Ocak 2023 09:00

Teknoloji, roket fırlatma rampalarını ve enerji santrallerini koruyabilir.

Paratonerler, Benjamin Franklin’in zamanından beri darbeleri yere güvenli bir şekilde yönlendirmek için kullanıldı, ancak kısa menzilleri (kabaca yükseklikle aynı yarıçapta) ve yerinde sabitlenmiş tasarımları, onları geniş alanları korumada etkisiz kılıyor. Teknoloji nihayet bazı durumlarda onların yerini almak için burada olabilir. Avrupalı ​​araştırmacılar, aydınlatmayı 26 metrelik bir çubuğa yönlendirmek için terawatt düzeyinde lazer darbeleri kullanan bir sistemi başarıyla test ettiler. Fiziksel yüksekliği ile sınırlı değildir ve bulutlara ve sise nüfuz ederken çok daha geniş alanları kapsayabilir.

Tasarım, nitrojen ve oksijen moleküllerini iyonlaştırarak elektronları serbest bırakır ve elektriği ileten bir plazma oluşturur. Lazer saniyede 1.000 atımlık çok hızlı bir şekilde ateşlendiğinden, şimşeği oluşurken yakalama olasılığı çok daha yüksektir. Haziran ve Eylül 2021 arasında gerçekleştirilen testte yıldırım, çubuğa çarpmadan önce ışını yaklaşık 197 fit takip etti.

Araştırmacılar yıllardır lazer yıldırım kılavuzlarını araştırıyorlar. Bununla birlikte, deneyler tipik olarak çok daha kısa mesafelerle ve oluştuğu sırada aydınlatmayı kaçırma olasılığı daha yüksek olan nispeten yavaş darbelerle sınırlandırılmıştır. Projeye öncülük eden Dr. Aurélien Houard, Wall Street Journal’a bu lazerin önceki denemelere göre saniyede 100 kat daha fazla darbe vurduğunu söyledi.

Lazerlerin deneylerin ötesinde kullanılması uzun zaman alabilir. Projede çalışmayan Glasgow Üniversitesi’nden Matteo Clerici, The Journal’a deneydeki lazerin maliyetinin yaklaşık 2.17 milyar dolar olduğunu kaydetti. Kaşifler ayrıca menzili, 33 fitlik bir çubuğun 1.640 fitlik etkili bir kapsama sahip olacağı noktaya kadar önemli ölçüde genişletmeyi planlıyor.

Bilim adamları başarılı olursa, buluş yıldırımdan korunmayı geniş alanlarda uygulanabilir hale getirebilir. Bu, yıldırım çarpmalarının uçuş yoluna çok yakın olmaları durumunda görev gecikmelerine neden olabileceği roket fırlatma rampalarını korumak için özellikle yararlı olacaktır. Ayrıca havaalanlarını, elektrik santrallerini, ormanları ve bir grevin felaketle sonuçlanabileceği diğer geniş alanları korumak için de yardımcı olabilirler.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!