Twitch, kullanıcıları kişisel verileri konusunda eğitmek için Gizlilik Merkezi’ni açtı

Sıradaki içerik:

Twitch, kullanıcıları kişisel verileri konusunda eğitmek için Gizlilik Merkezi’ni açtı

e
sv

Yeni nesil ChatGPT rakibini ertelediği bildirilen Google’ın yapay zeka planları sekteye uğradı

18 Kasım 2023 00:40

Google’ın Gemini yapay zekasının geliştirilmesi, LLM’nin (büyük dil modeli) gelecek yıla ertelenmesi nedeniyle görünüşe göre zorlu bir dönemden geçiyor.

Teknoloji haber sitesi The Information’ın kaynaklarına göre proje başlangıçta planlandığı gibi Kasım ayında lanse edilmeyecek. Şimdi, başka bir gecikme olmadığı takdirde, 2024’ün ilk çeyreğine kadar gelmeyebilir. Raporda yapay zekanın neden ertelendiği tam olarak açıklanmıyor. Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin “Gemini 1.0’ı mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya odaklandığını [ve] rekabetçi [ve] son teknoloji ürünü olduğundan emin olduğunu]” belirterek kararı hafifçe doğruladı. Bununla birlikte, The Information bu durumun ChatGPT’nin bir rakip olarak gücünden kaynaklandığını öne sürüyor.

ChatGPT, piyasaya sürüldüğünden bu yana popülaritesini hızla artırarak 2023’ün üretici yapay zeka dalgasında etkin bir lider güç haline geldi. Günlük kullanıcılar için bir içerik üreticisi olmasının yanı sıra, şirketler uzun raporların hızlı bir şekilde özetlenmesi ve hatta dahili süreçleri ve projeksiyonları ele almak için yeni uygulamalar oluşturmak için kullanıyor. O kadar başarılı oldu ki OpenAI, sunucuların tam kapasiteye ulaşması nedeniyle ChatGPT Plus için kayıtları duraklatmak zorunda kaldı.

Saldırı planı
Peki Google’ın ileriye dönük planı nedir? The Information’a göre Gemini ekibi, OpenAI’nin en son modeli olan GPT-4’ün “birincil model kadar iyi ya da ondan daha iyi olmasını” sağlamak istiyor. Bu oldukça zor bir hedef. GPT-4 çok modludur, yani bir sorgu başlatmak ve yeni içerik oluşturmak için video, konuşma ve metin kabul edebilir. Dahası, artık aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilen eski GPT-3.5 modeline kıyasla genel olarak daha iyi bir performansa sahip.
Gemini için Google’ın aklında çeşitli kullanım alanları var. Teknoloji devi, yapay zekayı yeni YouTube içerik oluşturucu araçlarını güçlendirmek, Bard’ı yükseltmek ve Google Asistan’ı geliştirmek için kullanmayı planlıyor. Şimdiye kadar, “farklı görevleri yerine getirmek için” Gemini’nin mini versiyonlarını oluşturmayı başardı, ancak şu anda ana odak noktası ana modeli hazırlayıp çalıştırmak.

Ayrıca, reklamcılık “Google’ın ana para kazanma aracı” olduğu için yapay zekâlarıyla reklamverenleri de cezbetmeyi planlıyor. Şirket yöneticilerinin Gemini’yi metin ve görseller de dahil olmak üzere reklam kampanyaları oluşturmak için kullanmaktan bahsettikleri bildirildi. Videolar da daha sonra gelebilir.

Bard yükseltmesi
Google oyunun dışında kalmaktan çok uzak ve şirket Gemini üzerinde çok çalışsa da Bard’ı geliştirmeye ve güncellemeye devam ediyor.

İlk olarak, matematik ödevinizde takıldıysanız, Bard artık Google Arama’ya benzer şekilde sorunun nasıl çözüleceğine dair adım adım talimatlar sunacak. Tek yapmanız gereken yapay zekaya sormak ya da sorunun resmini yüklemek. Ayrıca platform, metin istemlerine girdiğiniz verileri kullanarak sizin için grafikler oluşturabilir. Ya da bizim yaptığımız gibi bir gülen yüz yapmasını isteyebilirsiniz.

 

Daha fazla haber için;

Twitch, kullanıcıları kişisel verileri konusunda eğitmek için Gizlilik Merkezi’ni açtı

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!