Sony, 9 Mayıs’tan Sonra PlayStation Plus Collection’ı Sunmayı Bırakacak

Sıradaki içerik:

Sony, 9 Mayıs’tan Sonra PlayStation Plus Collection’ı Sunmayı Bırakacak

e
sv

Yapay Zeka Tarafından Üretilen ‘Seinfeld’ Göründüğü Kadar Korkunç

03 Şubat 2023 13:11

Canlı yayın deneyi eğlenceli ama bilerek değil.

Yeni bir Twitch canlı yayını şu soruyu yanıtlamaya çalışıyor: Ya yapay zeka hiç bitmeyen Seinfeld yaparsa? “Nothing, Forever”, Jerry, George, Elaine ve Kramer’in pikselli muadilleri arasında (bazen tutarlı) diyaloglar üretmek için OpenAI’nin GPT-3 doğal dil modelini kullanan bir deneydir. 90’ların sevilen sitcom’undan gerçeküstü performans sanatına daha yakın olsa da, robotlar tarafından üretilen sonsuz içerikle kendimizi eğlendirdiğimiz tuhaf, distopik bir geleceğin görüntülerini çağrıştırıyor.

“Nothing, Forever” ünlü estetiğiyle sizi hemen etkiliyor. Sahne geçişleri, ilginç bir caz bas hattının sesi üzerinde bir New York City kumtaşı dizisinin dışını gösteriyor. AI’nın stand-up komedi olarak aktardığı şeyi icra eden sık sık “Larry” (Jerry eşdeğeri) keser. Larry’nin dairesindeki sahneler, onu George, Elaine ve Kramer’in muadilleriyle uygun şekilde sıradan konular hakkında sohbet ederken gösteriyor. Konuşmaları, çoğunlukla anlaşılmaz ve yapıdan veya anlatımdan yoksun olsa da, ilhamlarını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Öte yandan, katı ve ilkel karakter modelleri, 1980’lerin Sierra macera oyunundan fırlamış gibi görünüyor. Sesleri de robotik ve Jerry ve George, gerçek dünyadaki meslektaşlarına daha az benziyor ve daha çok Beavis & Butthead’in hippi sosyal bilgiler öğretmeni Bay Van Driessen’e benziyor. Son olarak, oluşturulan diyaloğun tutarlı olduğunu – çok daha az komik olduğunu söylemek abartılı olur. Üretken yapay zekanın mevcut sınırları, dizinin etkisi kadar sergileniyor.

Şovun yaratıcılarından biri Reddit’te şunları paylaştı: “Çizim ve duyacağınız kahkaha parçası dışında, diyalog, konuşma, yönetmenlik (kamera kesmeleri, karakter odağı, çekim uzunluğu, sahne uzunluğu, vb), karakter hareketi ve müzik.” Akış, çok az insan katılımına sahiptir ve Twitch akışından gelen izleyici geri bildirimlerine dayalı olarak değişir. Hartle, Vice ile yaptığı bir röportajda, “Gösteri etkili bir şekilde değişebilir ve anlatı aslında izleyiciye göre gelişir” dedi. “Düşündüğümüz en önemli faktörlerden biri, hikayenin kendilerinin olması için insanları hikayeyi oluşturmaya nasıl dahil edeceğimiz.”

Bu hedef çok uzakta olabilir, çünkü herhangi bir anlatı – kişiselleştirilmiş olanı çok daha az – mevcut yeteneklerinin ötesinde görünüyor. Yine de, oldukça büyük bir bütçe ve birkaç yıllık teknolojik ilerlemeyle, daha izlenebilir üretken programlama, sonsuz bir kişiselleştirilmiş, montaj hattı dijital medya akışı üreten birini hayal etmek kolaydır. “Temel prensibimiz, sonsuza kadar eğlenceli içerik üretebilecek bir şov yaratabilir miyiz? Çünkü geleceğin ortaya çıktığını gördüğümüz yer burasıdır. Bir sonraki yinelemelerde veya yayınlayacağımız sonraki şovlarda hedefimiz, aslında Netflix düzeyinde kaliteye sahip bir şovu takas etmek.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!