Üzgünüz Apple hayranları, 2026 yılına kadar OLED MacBook Pro göremeyeceğiz gibi görünüyor

Sıradaki içerik:

Üzgünüz Apple hayranları, 2026 yılına kadar OLED MacBook Pro göremeyeceğiz gibi görünüyor

e
sv

X Toplulukları yeni üye inceleme özelliği ile Facebook Gruplarına daha çok benzemeye başladı

14 Ekim 2023 00:07

X, şu anda birçok Facebook Grubunda üyelerin katılmadan önce incelenmesi için kullanılan bir özelliği benimsiyor: zorunlu sorular. Eskiden Twitter olarak bilinen şirket bugün X’teki özel Toplulukların yöneticilerinin artık kullanıcıların katılma talebinde bulunduklarında grubun kurallarını kabul etmelerinin yanı sıra bir soruyu yanıtlamalarını da isteyebileceklerini duyurdu. Soruların yanıtları, yöneticilerin ve moderatörlerin kimlerin katılabileceğine karar vermelerine yardımcı olabilir ve istenmeyen gönderilerle gruplarını bozabilecek spam göndericilere ve botlara karşı asgari düzeyde koruma sağlayabilir.

Bu özellik aynı zamanda X’teki Toplulukları, yöneticiler yanıtları tartarak değerliliklerini belirlediğinden, yalnızca bazı kişilerin girmesine izin verilen daha özel bir statüye sahip olacak şekilde değerlendirebilir. Öte yandan, grubun içeriğini işaretleyebilecek veya raporlayabilecek kişileri dışarıda tutarak X’in şartları ve politikaları doğrultusunda hareket eden gruplara da izin verebilir.

Facebook Grupları benzer bir soru özelliği sunsa da çok daha sağlamdır. Facebook’ta yöneticiler, kullanıcıların katılmadan önce birden fazla soruyu yanıtlamalarını isteyebilir ve ayrıca gruplarının kendi özel kurallarını kabul etmeleri konusunda ısrar edebilirler. Hatta bazı gruplar, kuralları okuduklarından emin olmak için üye adaylarına kuralların ne olduğunu sorgular.

Herkes bir Facebook Grubu oluşturabilse de, X’te Topluluk oluşturmak ve çalıştırmak X Premium aboneleriyle sınırlı bir özelliktir, çünkü yalnızca “doğrulanmış” kullanıcılar bir Topluluk oluşturabilir. Doğrulama, elbette, X’in ücretli aboneliğinin en önemli özelliğidir. Ancak Topluluklara katılmak tüm X kullanıcılarına açık. Bu da bazı büyük grupların oldukça geniş bir kullanıcı tabanına sahip olmasına yol açıyor. Örneğin, Apple Topluluğu’nun 52.500 üyesi, Tech Twitter’ın 29.500 üyesi, The Design Sphere’in 117.000 üyesi ve Movie Twitter’ın 119.600 üyesi bulunuyor. Yine de bu özelliğin daha geniş kitleler tarafından benimsenmesi, herkesin kendine ait bir Topluluk oluşturamaması nedeniyle sınırlı olabilir.

İlginçtir ki Topluluklar, Elon Musk’ın sahipliğinde kaldırılan çok sayıda özellik arasında yer almadı. Tesla ve SpaceX yöneticisi Twitter/X’i devraldığından beri, haber bülteni platformu Revue, reklamsız haber makaleleri desteği, üçüncü taraf istemciler için destek ve arkadaşlarla paylaşım için özel Circle özelliği de dahil olmak üzere pek çok özellik ve hizmeti baltaladı. Ayrıca TweetDeck’i (yeni adıyla XPro) bir ödeme duvarının arkasına sıkıştırdı ve geliştirici API’sine erişim fiyatlarını yükseltti.

Topluluklar bugün, X’in hızlı akan zaman çizelgesine tam olarak uymayan, bir konu veya tema hakkında paylaşım yapmak için daha sessiz ve daha izole bir alan sunan, az gelişmiş bir özellik gibi görünüyor. X’in gruplar özelliği için nasıl bir vizyona sahip olduğu ya da X’in hizmetinin daha önemli bir parçası haline gelip gelmeyecekleri veya nasıl gelecekleri belli değil.

 

Daha fazla bülten için; 

Üzgünüz Apple hayranları, 2026 yılına kadar OLED MacBook Pro göremeyeceğiz gibi görünüyor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!