Google yeni Haritalar ve Kamera tabanlı erişilebilirlik özelliklerini kullanıma sunuyor

Sıradaki içerik:

Google yeni Haritalar ve Kamera tabanlı erişilebilirlik özelliklerini kullanıma sunuyor

e
sv

Windows 11, Microsoft’un beklentilerini aşarak yarım milyar aktif kullanıcıya yaklaşıyor

0 okunma — 18 Ekim 2023 01:59

Bazı yeni söylentiler doğruysa, Windows 11’in Microsoft için inanmamıza izin verilenden çok daha başarılı olduğu görülüyor.

Windows Central’ın bir raporuna göre “Windows 11 şu anda aylık 400 milyondan fazla aktif cihazda kullanılıyor” ve büyük olasılıkla 2024 yılına kadar yarım milyar sınırına ulaşacak. İşletim sistemi 2021’den beri piyasada, yani bu dönüm noktasına ulaşması yaklaşık iki yıl sürdü. İki yıl içinde daha yüksek bir pazar payına sahip olan ve şu anda çok daha yüksek bir paya sahip olan Windows 10 ile karşılaştırıldığında, Windows 11 açıkça geride kalıyor.

Lansmanlar arasındaki farklar göz önüne alındığında, bunun nedeni çok daha anlaşılabilir. Windows 10 ilk olarak Windows 7 ve 8’den sınırlı bir ücretsiz yükseltme olarak piyasaya sürüldü ve kullanıcılara ücretsiz yıl dolmadan önce acele etmeleri ve dönüştürmeleri için baskı yaptı. Windows 11 ise sadece nispeten az sayıda bilgisayarı destekleyen (TPM sayesinde) çok daha sakin bir lansmandı ve bu da daha yavaş bir kabul oranına yol açtı.

Raporda, Microsoft’un iç beklentilerinin oldukça mütevazı bir şekilde belirlendiği ve bunun sonucunda Windows 11’in teknoloji devinin kullanıcı tabanı hedeflerini sürekli olarak aştığı belirtiliyor. Bunda, kullanıcılara çok daha hızlı bir şekilde yeni özellikler sağlayan ‘Moments’ güncellemelerinin de katkısı oldu.

Windows 12 gelecek olabilir

Bu noktaya gelmesi ne kadar uzun sürmüş olursa olsun, 400 milyon kullanıcı hala büyük bir başarıdır ve Windows 11 çok daha kötüsünü başarabilirdi. Bununla birlikte, işletim sistemi ile ilgili çeşitli yanlış adımlar olmasaydı bu rakamların ne kadar yüksek olabileceğini düşünmek oldukça kolay.

Yakın zamanda Intel’in finans müdürü David Zinsner’in 2024’te gelecek “Windows yenilemesi” olarak bahsettiği Windows 12’nin ufukta olduğuna dair bir umut var. Microsoft bunu resmi olarak duyurduğunda, bir sonraki Windows 10 olabilecek yepyeni bir işletim sistemi ile yeni bir başlangıç için bir şans olacak.

Bu yönelimin bir işareti, Microsoft’un yazılım köklerine geri dönüş gibi görünen şey olabilir. Surface Event 2023’ün donanımdan ziyade yazılıma odaklandığı ve etkinlikten önce Windows ve Surface şefi Panos Panay’ın şirketten yüksek profilli bir şekilde ayrıldığı düşünüldüğünde, bunun kesinlikle bir emsali var.

Ayrıca Microsoft’un şu anki CEO’su Satya Nadella’nın daha çok bir yazılım insanı olduğu, bundan önceki kariyerinin ağırlıklı olarak Microsoft’un bulut bilişim ve çevrimiçi hizmetler ekiplerinde geçtiği gerçeği de var. Teknoloji devini yazılımını güçlendirmeye yönelik olarak yeniden konumlandırıyor olabilir, bu da çok daha gelişmiş bir Windows 12 ve ötesine yol açabilir.

 

Daha fazla bülten için; 

Dikkat edin – bu kötü Android trojanı görüntülü ve sesli aramalarınızı kaydedebilir

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!