Razer Edge Bulut Oyun Cihazı 26 Ocak’ta Satışa Sunulacak

Sıradaki içerik:

Razer Edge Bulut Oyun Cihazı 26 Ocak’ta Satışa Sunulacak

e
sv

WhatsApp, Hükümet Baskılarını Aşmaya Yardımcı Olmak İçin Proxy Desteği Ekliyor

10 Ocak 2023 09:30

Başka bir yerde yaşayan insanlar, proxy sunucuları barındırarak yardımcı olabilir.

İran, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin yerel yetkililer tarafından öldürülmesinin ardından geçen yıl protestoları bastırmak için Instagram ve WhatsApp erişimini engelledi. Otoriter hükümetler, genellikle VPN’lerin engellenmesini içeren çevrimiçi iletişimleri sıkılaştırdığında, bir yedekleme planına sahip olmak yardımcı olur. Bu nedenle WhatsApp, baskıcı rejimler altında yaşayanların hizmeti kullanmaya devam etmesine yardımcı olmak için proxy desteği ekliyor.

Şirket bugün bir blog yazısında, “Proxy seçmek, dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler ve kuruluşlar tarafından insanların özgürce iletişim kurmasına yardımcı olmaya adanmış sunucular aracılığıyla WhatsApp’a bağlanmanıza olanak tanır.” Proxy kullanmak için WhatsApp’ın en son sürüme güncellendiğinden emin olun ve bu talimatları izleyin. (Ayarın Android ve iOS’ta biraz farklı yerlerde bulunduğunu unutmayın.)

Kurulumun bir parçası olarak, özelliğin haberi yayıldığında arkadaşlarınız aracılığıyla veya sosyal medyayı tarayarak izlemeniz gereken bir proxy sunucu adresi girmeniz gerekecek. WhatsApp ayrıca bir proxy sunucusu barındırmakla ilgilenen herkesi bu adımlara yönlendirir.

WhatsApp, tüm proxy iletilerinin uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam edeceğini söylüyor. İddiaya göre bu, ne WhatsApp’ın, ana şirketi Meta’nın ne de proxy sunucusu sahiplerinin içeriğinizi okuyamayacağı anlamına geliyor.

Şirket, “2023 dileğimiz, bu internet kesintilerinin asla yaşanmamasıdır” dedi. “İran’da aylardır gördüğümüz benzeri kesintiler, insanların insan haklarını inkar ediyor ve insanları acil yardım almaktan alıkoyuyor. Bu kesintilerin devam etmesi durumunda, bu çözümün güvenli ve güvenilir iletişime ihtiyaç duyulan her yerde insanlara yardımcı olacağını umuyoruz.”

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!