Google, Bazı Android Erişilebilirlik Özelliklerini İşletim Sistemi Güncellemelerinden Ayırıyor

Sıradaki içerik:

Google, Bazı Android Erişilebilirlik Özelliklerini İşletim Sistemi Güncellemelerinden Ayırıyor

e
sv

Webb Telescope’un İlk Teyit Edilen Ötegezegeni, Dünya’nın Yüzde 99’u Çapındadır

13 Ocak 2023 14:00

LHS 475b sadece 41 ışıkyılı uzaklıkta.

James Webb Uzay Teleskobu, faaliyete geçtiği ilk altı ayda görsel olarak çarpıcı ve bilimsel olarak muhteşem sonuçlar vermiş olarak, bir başka açılış kilometre taşı daha kaydetti: ilk ötegezegen keşif onayı. Kozmosa 41 ışıkyılı baktı ve Octans takımyıldızında Dünya’nın kendisinin yüzde 99’u çapında bir gezegen buldu.

Özellikle Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Kevin Stevenson ve Jacob Lustig-Yaeger liderliğindeki bir astronom ekibi, NASA’nın Geçiş Yapan Ötegezegen Araştırma Uydusu’ndan (TESS) elde edilen verileri araştırırken ilk olarak aday dış gezegenin kanıtlarını tespit etti. Bununla birlikte, ana yıldızının önünde iki geçişi gözlemleyerek gezegenin varlığını doğrulayan, Webb’in Yakın Kızılötesi Spektrografı (NIRSpec) idi. “Gezegenin orada olduğuna şüphe yok. Lustig-Yaeger bir NASA basın açıklamasında Webb’in el değmemiş verileri bunu doğruluyor” dedi.

Uzay ajansının belirttiği gibi, bugün faaliyette olan teleskoplar arasında (hem karasal hem de yörüngesel), yalnızca JWST, Dünya büyüklüğündeki ötegezegenlerin atmosferlerini doğru bir şekilde karakterize etmek için çözme yeteneklerine sahiptir. Araştırma ekibi, iletim spektrumunu analiz ederek kayalık kütlenin üzerinde, eğer varsa ne tür bir atmosferin oturduğunu belirlemek için hala çalışıyor.

Gezegenin kritik gaz yalıtımından yoksun olma ihtimali var, ancak bu mesafelerde, yüzeye yakın çok küçük bir atmosfer saklıyor olabilir. Lustig-Yaeger, “Sezgilerin tersine, %100 karbondioksit atmosferi o kadar kompakttır ki, tespit edilmesi çok zor hale gelir” dedi.

Bununla birlikte, Satürn’ün uydusu Titan’ınkine benzer baskıcı bir atmosfere sahip olmadığından eminler. “Ek sayabileceğimiz bazı karasal tip atmosferler var” dedi. “Metan ağırlıklı kalın bir atmosfere sahip olamaz.”

Bununla birlikte, gezegenin yüzeyi 300 santigrat civarında görünüyor ve Dünya’dakinden birkaç yüz derece daha sıcak. Sonraki çalışmalarda bulut örtüsü keşfedilirse, bu Venüs’e daha yakın bir sera dünya iklimi önerebilir. Araştırmacılar ayrıca LHS 475b’nin yıldızıyla sadece iki günlük gelgit kilitli bir yörüngeyi koruduğunu da doğruladılar.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!