Akıllı Telefonlar Haberler Yazılım

VoWifi teknolojisi nedir? Ne işe yarar?

Her alanda olduğu gibi mobil haberleşme alanında da devamlı olarak yeni teknolojilerle karşılaşıyoruz. Bunlardan birisi de son zamanlarda kullanılmaya başlayan “VoWifi teknolojisi”. Bu teknoloji yakın zamanda Türkiye’Deki GSM operatörleri tarafından..

VoWifi teknolojisi nedir? Ne işe yarar?

Her alanda olduğu gibi mobil haberleşme alanında da devamlı olarak yeni teknolojilerle karşılaşıyoruz. Bunlardan birisi de son zamanlarda kullanılmaya başlayan “VoWifi teknolojisi”. Bu teknoloji yakın zamanda Türkiye’Deki GSM operatörleri tarafından kullanılmaya başladı.

Orijinal adı, Voice Over WiFi (VoWifi) olan teknoloji şu anda Turkcell tarafından kullanıma sunulmuş durumda. Bu hizmet ise ne yazık ki şu anda tüm cihazlar tarafından kullanılamıyor. Turkcell tarafından açıklanan listeye göre şu anda, ülkemizdeki iPhone 7/7 Plus, iphone 6s/6s Plus, iPhone 6/6 Plus ve iPhone SE kullanan Turkcell kullanıcıları bu teknolojiyi kullanabilirler.

İlgili: Yakın gelecekte göreceğimiz sürüş teknolojileri neler?

Voice Over WiFi (VoWifi) nedir?

Turkcell’in tanımına göre, VoWifi teknolojisi VoLTE ve ViLTE ile aynı ses ve video codeclerini kullandığı için HD kalitesiyle iletişim kurmayı mümkün kılar. VoLTE’den farklı olarak Turkcell şebekesine Wifi üzerinden erişim sağlar.

Voice Over WiFi konusunda merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL