WhatsApp HD video desteğini kullanıma sunuyor

Sıradaki içerik:

WhatsApp HD video desteğini kullanıma sunuyor

e
sv

Tesla yatırımcıları SEC anlaşmasından ödeme alabilir

26 Ağustos 2023 00:48

CEO Elon Musk’ın şirketi özel sektöre devretmekle ilgili tweet atmasının ardından mali kayıplara uğradıklarını iddia eden Tesla hissedarları, Musk’ın federal menkul kıymetler dolandırıcılığı anlaşmasının bir parçası olarak kurulan 42,3 milyon dolarlık bir fondan tazminat almanın eşiğinde olabilirler.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, New York Güney Bölgesi Mahkemesinde Çarşamba gecesi yapılan bir başvuruya göre, 3.350 uygun hak sahibinin ödemeyi paylaşacağını ve kayıplarının neredeyse %52’sini telafi edeceğini söyledi.

Yatırımcılara ödenecek tazminat, Musk’ın, CEO’nun şu anda kötü şöhretli olan “finansman sağlandı” tweet’inin hisse senedinde dalgalanmaya neden olarak para kaybına yol açtığını araştıran bir toplu dava menkul kıymet dolandırıcılığı davasında sorumlu bulunmamasından birkaç ay sonra geldi. Musk davayı kaybetseydi, yatırımcılara milyarlarca dolar tazminat ödeyecekti.

Söz konusu fon, 2018 yılında SEC ile tweet konusunda varılan uzlaşmadan kaynaklanıyor. SEC’in, Musk’ın şirketin hisse başına 420 dolardan özel bir devralma için fon sağladığını tweetlediğinde yalan söylediğini iddia eden bir şikayette bulunmasının ardından Musk, Tesla’nın başkanlığından istifa etmeyi ve 20 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Tesla da ayrı bir 20 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Faiz ödemeleriyle birlikte toplam tutar 42.3 milyon dolara ulaştı.

Manhattan’daki ABD Bölge Yargıcı Lewis Liman Perşembe günü yaptığı açıklamada ödemeleri 1 Eylül’e kadar ya da kısa bir süre sonra onaylamayı umduğunu söyledi.

SEC anlaşması, Musk’ın Twitter’daki bazı paylaşımlarını bir Tesla avukatının onaylamasına izin vermesi şartını da içeriyordu. Musk, ifade özgürlüğüne yönelik bir “engelleme” olarak nitelendirdiği bu kararnameyi iptal ettirmeye çalıştı. Mayıs ayında, davaya bakan Yargıç Liman, kararnameyi sona erdirme talebini reddetti.

 

Daha fazla haber için;

OpenAI, şirketlerin GPT-3.5’e ince ayar yapmalarına olanak sağlamak için Scale AI ile ortaklık kurdu

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!