Google Yakında AI Arama Sohbet Robotunun Tanıtımını Yapabilir

Sıradaki içerik:

Google Yakında AI Arama Sohbet Robotunun Tanıtımını Yapabilir

e
sv

Tapbots, Mastodon’a Dönerken Tweetbot’u Kapatıyor

22 Ocak 2023 12:53

Twitterrific ve diğer üçüncü taraf Twitter uygulamaları da kullanımdan kaldırılıyor.

Twitter, üçüncü taraf istemcileri yasakladığını doğruladığına göre, en öne çıkan alternatiflerden bazıları kullanımdan kaldırılıyor. Tapbots, en popüler iOS uygulamalarından biri olan Tweetbot’u Twitter’ın “göz açıp kapayıncaya kadar” işlevsiz hale getirmesi nedeniyle çalışmayı durdurdu. Geliştirici bunun yerine açık sosyal platform Mastodon için bir uygulama olan Ivory’ye dönüyor. Şimdilik yalnızca davetle yapılan bir testle sınırlı olsa da Tapbots, yazılımı “Tweetbot’un olabileceğinden daha iyi” hale getirmeyi umuyor.

Bu, istifa eden tek büyük Twitter uygulama geliştiricisi değil. Iconfactory, Twitterrific’i iOS ve macOS Uygulama Mağazalarından çekti ve Musk dönemi Twitter’ını “artık güvenilir olarak tanımadığı” bir şirket olarak patlattı. Bu arada Android kullanıcıları, Matteo Villa’nın Fenix’i (artık Google Play’de mevcut değil) veya Luke Klinker’in Talon’u (yaratıcının “çalışmayı bırakacağı” konusunda uyardığı) gibi uygulamalara güvenemez.

Kapanmalar, kabaca bir haftalık kesinti ve net olmayan mesajlaşmanın ardından geldi. Çok sayıda üçüncü taraf uygulaması, kasıtlı olduğunu öne süren sızıntılarla birlikte 12 Ocak akşamı aniden çalışmayı durdurdu. Twitter daha sonra, iddiaya göre “uzun süredir devam eden” geliştirici kurallarını uygulamak için bu uygulamaları çiğnediğini kabul etti. Sosyal medya devi daha sonra resmi olmayan müşterileri resmi olarak yasaklamak için geliştirici anlaşmasını sessizce güncelledi.

Üçüncü taraf Twitter istemcileri genellikle son yıllarda önemli bir rol oynamadı. 2018’de Sensor Tower, resmi Android ve iOS uygulamaları için 560 milyona karşılık 6 milyon kullanıcının alternatif yüklediğini belirledi. Ancak yasak, Twitter’ın kullanıcıları tutma ve kâr hanesini koruma teklifine yardımcı olmuyor. Üçüncü taraf uygulama kullanıcıları, tercih ettikleri yazılımları tam olarak etkin oldukları ve resmi uygulamaların sunmadığı özellikleri (daha güçlü medya önizlemeleri ve aramalar gibi) istedikleri için indirdiler. Twitter’ın politikası, birinci taraf uygulamasından nefret eden kullanıcıları yabancılaştırma riski taşıyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!