Google Chrome, Ciddi Bulut Depolama Sorunları Yaşıyor

Sıradaki içerik:

Google Chrome, Ciddi Bulut Depolama Sorunları Yaşıyor

e
sv

Spotify 205 Milyon Premium Aboneye Ulaştı

01 Şubat 2023 13:55

Şirketin pandemik işe alma çılgınlığı, maliyetlerin artmasına neden oldu.

Spotify, 4. Çeyrek kazançlarını açıkladı ve şu anda geçen çeyreğe göre 10 milyon artışla 205 milyon premium aboneye sahip olduğunu duyurdu. Ayrıca 3,17 milyar € (3,43 milyar $) gelir elde ederek hem abone sayısında hem de satışlarda beklentileri aştı. Şu anda, reklam destekli ve ücretli abone katmanları dahil olmak üzere aylık yaklaşık 500 milyon aktif kullanıcıya sahip.

Ancak, CEO Daniel Ek’in “fazla iddialı” olarak nitelendirdiği hamleler nedeniyle, geçen yılın aynı dönemindeki 39 milyon Euro’ya kıyasla zararları kırmızı mürekkeple 270 milyon Euro (292 milyon $) ile devam etti. 2022’nin tamamı için şirket, 11,7 milyar Euro’luk (12,7 milyar ABD Doları) gelir üzerinden 430 milyon Euro net zarar (466 milyon ABD Doları) bildirdi.

Spotify, kayıpların para birimi dalgalanmalarının yanı sıra “esas olarak personel sayısındaki artış ve daha yüksek reklam maliyetleri nedeniyle artan personel maliyetlerinden” kaynaklandığını söyledi. Bu, şirketin geçen hafta şirket genelinde yeniden yapılanma kapsamında işgücünün yüzde 6’sını işten çıkardığını açıkladığında yaptığı eylemleri açıklamaya yardımcı oluyor.

Bunun bir parçası olarak içerik sorumlusu Dawn Ostroff istifa etti ve Ek, kendi rolü de dahil olmak üzere şirketin “tepede çalışma şeklimizi temelden değiştireceğini” söyledi. O sırada Ek, “Geriye dönüp baktığımda, gelir büyümemizin önüne yatırım yapma konusunda çok hırslıydım” dedi. Önümüzdeki çeyreğe bakıldığında Spotify, aylık yarım milyar aktif kullanıcıya ulaşacağını ve 207 milyon premium aboneye mütevazı bir artış göreceğini tahmin ediyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!