Genel Güncel Haberler

Sosyal Fayda Zirvesinden İyiliğe Giden En Kısa Yol Konuşuldu

PCkoloji.com.tr olarak bu yıl Türkiye’de altıncısı düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi, 25 Ekim’de Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi. Siyaset, iş ve sanat dünyasından önemli isimlerin katıldığı Zirve’de, iyiliğe giden en kısa..

Sosyal Fayda Zirvesinden İyiliğe Giden En Kısa Yol Konuşuldu

PCkoloji.com.tr olarak bu yıl Türkiye’de altıncısı düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi, 25 Ekim’de Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi. Siyaset, iş ve sanat dünyasından önemli isimlerin katıldığı Zirve’de, iyiliğe giden en kısa yol “Short-cut” temasıyla konuşulduğu Zirveye katıldım.

2013 yılından beri İstanbul’da gerçekleştirilen ve insanlık ilerlerken kimseyi geride bırakmama konusundaki çözümlere odaklanan Sosyal Fayda Zirvesi’nin 6.’sı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ve TBWA\FORGOOD tarafından, 25 Ekim 2019 tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Dünyanın kurtuluşunun neresindeyiz?

Sosyal Fayda Zirvesi’nin sunucusu Halit Ergenç: “Bütün evrende, üzerinde bu kadar konforla ve sağlıklı şekilde yaşayabileceğimiz başka bir gezegen daha yok. Bir yandan her beş saniyede bir 5 çocuk ölüyor. Kuraklık yüzünden Hindistan’da çiftçiler intihar ediyor. Kaygılanmak veya olumsuzluğa odaklanmak çözüm değil. Yeterli vaktimiz var mı? Buna odaklanmamız lazım” diyerek açılış konuşmasını gerçekleştirdi. “Dünyanın kurtuluşunun neresindeyiz” diye soran Halit Ergenç, dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olması için herkesi küçük bir çözüm önerisinde bulunmaya davet etti.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi: “2030 yılında nasıl bir dünya istiyoruz?”

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi ise: “Aslında tek bir basit soruya cevap arıyoruz: 2030 yılında nasıl bir dünyada yaşamak istiyoruz ve bunu nasıl başarabiliriz?” dedi.

UNDP Türkiye İletişim Koordinatörü Faik Uyanık’ın yönettiği ‘Fayda için Genç Gücü’ oturumunda konuşan Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: “Gençlerimizin çok büyük potansiyeli var. Bu potansiyeli açığa çıkarmak zorundayız. Gençlerle her buluşmamda gönüllülük esaslı katılımlar konusunda konuşuyoruz. Her şeyden önemlisi gençlerimizde bu gönül olduktan sonra hiçbir engel tanımazlar,” dedi. Sayın Kasapoğlu, oturumun ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın standında gençlerle bir araya gelerek sohbet etti.

Emine Erdoğan: “Sıfır Atık Projesi ile 100 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Eşi Emine Erdoğan: “Bugün attığımız adımlarla sadece 2030 veya 2050 değil, önümüzdeki birkaç bin yılı tasarlıyoruz. Bilim insanlarının yakın gelecekle ilgili öngörüleri bizim şimdiki davranışlarımızı da şekillendirmelidir. En önemli uyarılardan biri de gelecekte bizi bekleyen iklim krizidir. Gelecekte bizi bekleyen iklim krizi insanların yaşanabilir yer ve su bulmak için kitleler halinde göç etmesi demek…” dedi.

TBWA Istanbul CEO’su Burcu Özdemir Kayımtu:”Sosyal Farkındalığın Kitlelere Yayılmasını Hedefliyoruz”

TBWA Istanbul CEO’su Burcu Özdemir Kayımtu katıldığı panelde: “Katılımcılar, reklam ajanslarından biri neden burada ve bu organizasyonu yapıyor diye sorabilir. 2015’te İhtiyaç Haritası ile tanıştık, yaptığı işlerin ne kadar güzel olduğunu ve bu işe katkı sağlamamız gerektiğini düşündük. Bu süreçte yolumuz UNDP Türkiye ile kesişti. Biz, TBWA İstanbul Ofisi olarak bu güzel işlerin etkilerinin artmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu nedenle Sosyal Fayda Zirvesi’ni başlattık. Türkiye’nin her ortamda sosyal farkındalığını göstermesini bu hareketin kitlelere yayılmasını hedefliyoruz.” dedi.

UNDP İyi Niyet Elçisi Mert Fırat: “Birlikte eğlenmek mümkün”

UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi, İhtiyaç Haritası Kurucu Ortağı ve Oyuncu Mert Fırat ‘Eğlen, İz Bırakma’ panelinde yaptığı konuşmada festivallerin, bıraktıkları izler ile şehirlerine birer ceza olarak gelmeye başladığını belirterek “Birlikte eğlenceli festivaller yapıp, birlikte eğlenmek mümkün!” dedi. Fırat: “Daha fazla insana nasıl ulaşabiliriz diye İhtiyaç Haritası’nı ilk açtığımızda sistemi tanıtmak, kullanıcı geri bildirimleri ile ilerlemek istiyorduk. Altyapıyı geliştirdikçe yüz bin insana ulaştık ve cevap veremediğimiz konular oldu. Yapı oturdu, sistem değişti ve bu ilhamla hareketle ‘sorunları neden yerinde çözmeyelim?’ diye sorduk,” dedi.

 

Müzisyen Gökhan Özoğuz da katıldığı panelde ’25 Litre’ belgeseli projesini anlattı.

Sosyal Fayda Zirvesine dair Notlarım ise

Sosyal Fayda Zirvesinde: Sürdürebilir kalkınma için küresel amaçlar nelerdi? Neler yapılmalı? Küresel Amaçlar detayı için kureselamaclar.org bakabilirsiniz.

Yönetim Danışmanı Peter Drucker’ın konuyla ilgili “Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz” diye ünlü bir yorumu vardır. /Rapor için argudenacademy.org),

Sosyal Fayda Girişimcilikte ‘Herkes Fark Yarabilir’

İhtiyaç Haritasi ve İyzico işbirliğiyle hem ihtiyaç giderlerin giderilmesi hemde yerel esnafa destek olmak için ihtiyacharitasi.org‘da iyzico ödeme altyapısıyla destek olunan ihtiyaçlar, o şehirdeki yerel esnaftan karşılanıyor.

 

 

1800’lerde: Hayırseverlik,
1950’lerde: Kurumsal Sosyal Sorumluluk,                                                          2000’lerde: İyiliksever Reklamlar,                                                                                Şimdi ise Değer Paralelliği…

Samsung, UNDP ile birlikte gerçekleştirmek istediği 17 Küresel Amacın listelediği uygulamanın detayları anlattı.

Galaxy modellerinde kullanılacak olan uygulama, aynı zamanda UNDP’nin konuyla ilgili dünyanın her yerinde yürütmekte olduğu çalışmaları desteklemek üzere mali kaynak yaratmayı hedefliyor.

Kullanıcılar bu uygulama sayesinde 17 Küresel Amacın her biri hakkında bilgi edinebilecek ve kendilerini en çok ilgilendiren amaçla ilgili katkıda bulunabilecek. Ayrıca Samsung söz konusu uygulamadan elde edeceği gelirin tamamını Küresel Amaçlar’a bağışlayacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL