Instagram, Ücretli Bir Doğrulama Özelliği Üzerinde Çalışıyor Olabilir

Sıradaki içerik:

Instagram, Ücretli Bir Doğrulama Özelliği Üzerinde Çalışıyor Olabilir

e
sv

Senatör, Apple Ve Google’dan TikTok’u Uygulama Mağazalarından Yasaklamalarını İstedi

04 Şubat 2023 18:26

Colorado Senatörü Michael Bennet, uygulamanın tamamen yasaklanması çağrısında bulunan ilk milletvekili olmaktan çok uzak.

TikTok, uygulamanın yasaklanması için önde gelen bir milletvekilinden gelen başka bir çağrıyla karşı karşıya. Senato İstihbarat Komitesinde yer alan bir Demokrat olan Colorado Senatörü Michael Bennet, Apple ve Google’a şirketleri TikTok’u ilgili uygulama mağazalarından yasaklamaya çağıran bir mektup gönderdi.

Mektupta Bennet, “TikTok’un şu anki haliyle ABD’nin ulusal güvenliği için kabul edilemez bir tehdit [olduğunu]” söylüyor. Apple CEO’su Tim Cook ve Google CEO’su Sundar Pichai’ye gönderilen mektup, uygulamayı yasaklamak isteyen diğer milletvekilleri tarafından dile getirilen aynı noktaların çoğunu tekrar ediyor.

Özellikle Bennet, TikTok’un ana şirketi ByteDance’in TikTok aracılığıyla “etkisini Çin hükümetinin çıkarlarını ilerletmek için kullanmaya” zorlanabileceği olasılığını gündeme getiriyor. Bennet, “Çoğu sosyal medya platformu gibi, TikTok da kullanıcılarından yüz izleri ve ses izleri dahil olmak üzere çok geniş ve karmaşık veriler topluyor” diye yazıyor. “Çoğu sosyal medya platformunun aksine, TikTok’un benzersiz bir endişesi var çünkü Çin kanunları, Pekin merkezli ana şirketi ByteDance’i ‘devlet istihbarat çalışmalarını desteklemek, yardımcı olmak ve bunlarla işbirliği yapmak’la yükümlü kılıyor.”

TikTok, bu tür senaryoların gerçekleşebileceğini uzun süredir inkar ediyor ve Çin ile bağlarını önemsiz göstermeye çalışıyor. TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki, Senatör Bennet’in mektubu neredeyse tamamen TikTok hakkında yanıltıcı haberlere, topladığımız verilere ve veri güvenliği kontrollerimize dayanıyor.” dedi. “Ayrıca, topluluğumuza veri güvenliği ve TikTok platformunun bütünlüğü hakkında ek güvenceler sağlamak için, ülkemizin en iyi ulusal güvenlik uzmanlarıyla müzakere edilen bir plan olan Project Texas aracılığıyla yaptığımız önemli yatırımı da göz ardı ediyor.”

Apple ve Google, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Bir senatörden gelen bir mektuba dayanarak her iki şirketin de bu kadar sert bir adım atması pek olası görünmese de, TkTok üzerindeki artan baskıyı ve incelemeyi vurguluyor. Şirket, ABD’de faaliyet göstermeye devam etme kabiliyetini güvence altına almak için son iki yılını Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) ile müzakere ederek geçirdi. Ancak bu sürecin durduğu bildiriliyor ve şirket, eleştirmenleri kazanmak için yeni bir çekicilik saldırısı yürütüyor.

TikTok ayrıca ABD kullanıcı verilerini korumak ve ABD düzenleyicilerinin endişelerine uymak için Oracle ile ortaklığı hakkında daha fazla ayrıntı paylaşıyor. Ancak milletvekilleri, TikTok’u paçayı kurtarmak için acele etmiyor gibi görünüyor. Uygulama zaten federal cihazlardan yasaklandı ve çok sayıda eyalet hükümeti kendi yasaklarını geçti. TikTok CEO’su Shou Zi Chew’in önümüzdeki ay Kongre’deki ilk duruşmasında ifade vermesi planlanıyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!